REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy możemy zostać zwonieni dyscyplinarnie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ryszard Sadlik
Ryszard Sadlik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika może mieć miejsce, wtedy gdy jego postępowanie zostanie potraktowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Zatem może nastąpić tylko w sytuacjach, gdy wina pracownika jest znaczna, a jego działanie naznaczone złą wolą. Taka sytuacja zachodzi także wówczas, gdy pracownik dopuścił się czynu nieuczciwej konkurencji opisanego w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Wśród wymienionych w niej czynów nieuczciwej konkurencji znajdują się bowiem i takie, które mogą być popełnione w ramach stosunków pracy. Są to w szczególności czyny polegające na:

l przekazaniu, ujawnieniu lub wykorzystaniu informacji stanowiących tajemnice przedsiębiorstwa (art. 11 ustawy),

l nakłanianiu osoby świadczącej pracę do niewykonywania lub nienależytego wykonywania obowiązków pracowniczych, a także nakłanianiu klientów lub innych osób do rozwiązywania umów z pracodawcą lub do ich niewykonywania albo wykonywania w sposób nienależyty (art. 12 ustawy),

l rozpowszechnianiu nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd wiadomości o swoim przedsiębiorstwie lub przedsiębiorcy (art. 14).

Ujawnienie tajemnicy pracodawcy

Dla określenia czynu nieuczciwej konkurencji polegającego na przekazaniu, ujawnieniu lub wykorzystaniu informacji objętych tajemnicą danego przedsiębiorstwa konieczne jest ustalenie, co należy rozumieć przez pojęcie tajemnica przedsiębiorstwa. Ustawową definicję tego pojęcia zawiera art. 11 ust. 4 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, tajemnicą przedsiębiorstwa są nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności. Jako przykłady informacji o charakterze technicznym lub technologicznym, które mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa, można wskazać na wiadomości dotyczące mechaniki, składu chemicznego produktu i użytych proporcji, nieopatentowane wynalazki, know-how, opracowane algorytmy produkcji itp. Ponadto tajemnicę przedsiębiorstwa stanowią w szczególności dane obrazujące wielkość produkcji i sprzedaży, a także źródła zaopatrzenia i zbytu. Wskazywał na to także Sąd Antymonopolowy w postanowieniu z 15 maja 1996 r.(VII Amz 1/96, Wokanda 1997/10/57). Ujawnienie lub wykorzystywanie przez pracownika we własnej działalności takich informacji może stanowić podstawę rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Istotne jest jednak, aby pracodawca podjął wobec tych informacji starania o zachowanie ich w poufności. Przykładowo, powinien on zapewnić odpowiedni obieg dokumentacji podlegającej utajnieniu, stworzyć obowiązek jej zabezpieczania przed niepowołanymi osobami czy pouczyć pracowników o poufnym charakterze konkretnych danych i wskazać, w jakim zakresie są one objęte tajemnicą, gdyż w razie ustalenia, że pracodawca nie dokonał odpowiednich czynności w tym zakresie, nie można uznać konkretnej informacji za tajemnicę przedsiębiorstwa, a w konsekwencji jej ujawnienie, czy przekazanie nie będzie stanowiło czynu nieuczciwej konkurencji. Wskazywał na to również Sąd Najwyższy w wyroku z 3 października 2000 r. (I CKN 304/00, OSNC 2001/4/59), stwierdzając, że wykorzystanie przez pracownika we własnej działalności gospodarczej informacji, co do których przedsiębiorca (pracodawca) nie podjął niezbędnych działań w celu zachowania ich poufności, należy traktować jako wykorzystanie powszechnej wiedzy, do której przedsiębiorca nie ma żadnych ustawowych uprawnień.

Tajemnica przedsiębiorstwa jest chroniona z mocy prawa przez cały okres pozostawania pracownika w stosunku pracy z danym pracodawcą oraz ponadto przez okres trzech lat od ustania tego zatrudnienia, chyba że umowa stanowi inaczej, albo ustał już stan tajemnicy (art. 11 ust. 2).

Nakłanianie do rozwiązania umowy

Czynem nieuczciwej konkurencji jest także nakłanianie osoby świadczącej pracę do niewykonywania lub nienależytego wykonywania obowiązków pracowniczych lub innych obowiązków umownych, a także nakłanianie klientów przedsiębiorcy lub innych osób do rozwiązania z nim umów lub niewykonywania ich albo wykonywania w sposób nienależyty, w celu przysporzenia korzyści sobie lub osobom trzecim, albo szkodzenia przedsiębiorcy.

Przepis ten obejmuje, zarówno sytuację, gdy jeden pracownik zachęca innego pracownika do niewykonywania lub nienależytego wykonywania obowiązków wynikających z umowy o pracę (np. do obniżania jakości lub ilości wytwarzanych produktów, czy zaniechania kontroli dokumentów), jak i sytuacje, gdy pracownik wpływa na klientów swego pracodawcy lub inne osoby (np. jego kontrahentów), nakłaniając ich do rozwiązania umów z pracodawcą lub do wykonywania ich w sposób wadliwy lub nierzetelny. Czynem nieuczciwej konkurencji jest już samo nakłanianie innych osób do niewykonywania lub nienależytego wykonywania umów, natomiast bez znaczenia jest tu fakt, czy nakłanianie to było skuteczne. Istotne jest jednak, że wskazane powyżej działania muszą być podejmowane przez pracownika w celu przysporzenia korzyści sobie lub osobom trzecim, albo z zamiarem wyrządzenia szkody pracodawcy.

Rozpowszechnianie fałszywych informacji

Kolejnym czynem nieuczciwej konkurencji, który może uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, jest rozpowszechnianie przez niego nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd wiadomości o swoim pracodawcy, w celu przysporzenia korzyści lub wyrządzenia szkody (art. 14 ustawy).

Wiadomości określone tym przepisem to np.:

l fałszywe informację o osobach kierujących przedsiębiorstwem (np. pomawianie ich o łapownictwo czy brak kompetencji do zarządzania),

l nieprawdziwe dane o wytwarzanych towarach lub świadczonych usługach,

l wprowadzanie w błąd co do wysokości i struktury stosowanych cen czy nieprawdziwe informacje o kondycji finansowej pracodawcy.

PRZYKŁAD

PRZEKAZYWANIE INFORMACJI

Adam Z. był zatrudniony jako chemik przy produkcji płynów chłodniczych. Został wraz z innymi chemikami zobowiązany przez dyrektora produkcji do zachowania w tajemnicy informacji dotyczących technologii wytwarzania tych płynów, gdyż stanowiło to tajemnicę pracodawcy. Mimo to Adam Z. przekazał informacje zaprzyjaźnionemu przedsiębiorcy, który rozpoczął produkcję podobnych płynów. Gdy pracodawca uzyskał o tym informację, rozwiązał z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdyż Adam Z. dopuścił się czynu nieuczciwej konkurencji.

PRZYKŁAD

NIEPRAWDZIWE DANE

Pracownik zatrudniony na stanowisku związanym z obsługą klientów prowadzi równocześnie własną działalność o profilu zbliżonym do działalności pracodawcy. Jednocześnie oferował klientom własne usługi, zamiast usług pracodawcy, świadomie rozgłaszając przy tym fałszywe informacje o niesolidności pracodawcy i jego złej sytuacji finansowej. Pracodawca po uzyskaniu o tym informacji rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia. Pracownik, nie zgadzając się z tym, wniósł pozew do sądu pracy, żądając zasądzenia odszkodowania. Sąd jednak oddalił jego powództwo, gdyż pracownik świadomie dopuścił się czynu nieuczciwej konkurencji i spowodował szkodę pracodawcy, zabierając mu klientów i narażając na utratę dotychczasowej renomy na rynku.

RYSZARD SADLIK

Autor jest sędzią Sądu Rejonowego w Kielcach

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

l Art. 52 par. 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

l Art. 11, 12, 14 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 153, poz. 1503 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jednorazowa wypłata całości emerytury, która należałaby się do końca życia, zamiast comiesięcznych wypłat świadczenia – Sejm ma nowy pomył na obniżenie kosztów ZUS

„To my Panu wypłacimy jednorazowo całość emerytury, która by się Panu należała do końca życia” – „pozwoli to na uniknięcie ogromnych opłat [red.: ponoszonych przez ZUS w związku z obsługą takiego świadczenia], wielokrotnie przewyższających kwotę tej emerytury” – padło w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, która pochyliła się nad problemem tzw. emerytur groszowych. Co to oznacza dla emerytów, którzy otrzymują świadczenia na poziomie niższym od minimalnej, gwarantowanej ustawowo wysokości emerytury i czy w przypadku wprowadzenia takiej zmiany – utracą oni prawo do corocznej trzynastej i czternastej emerytury?

Koniec darmowych worków na śmieci od gminy. Zmiany w sposobie segregacji odpadów

Coraz więcej gmin w Polsce nie udostępnia już darmowych worków na śmieci dla swoich mieszkańców. Jest to związane ze zmianą sposobu segregacji odpadów. Zmiany mają na celu walkę z niewłaściwym sortowaniem śmieci.

Odrzucenie spadku i tak nie uchroni przed długami po zmarłym

Odrzucenie spadku i tak nie uchroni przed długami po zmarłym - dlaczego? Cóż, kwestie dziedziczenia po bliskich budzą wiele emocji, a nierzadko również obaw. Choć przyjęcie spadku kojarzy się z korzyścią, niewiedza i skomplikowane przepisy mogą prowadzić do poważnych problemów finansowych, zwłaszcza gdy w grę wchodzą długi zmarłego. Zawiłości prawa spadkowego potrafią zaskoczyć, o czym świadczą kontrowersyjne orzeczenia sądowe, które wymagają interwencji nawet Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ponad 3 tysiące zł miesięcznie dla każdego. Nikt nie pyta o zarobki. Wystarczy ten dokument. Wypłaty ruszą niebawem

Dokładnie 3287 zł miesięcznie, tyle wynosi teraz świadczenie pielęgnacyjne przysługujące tym, którzy opiekują się bliskimi z niepełnosprawnością. Novum, jakie pojawiło się w przepisach, pozwala na łączenie świadczenia z pracą zarobkową. Jak uzyskać to finansowe wsparcie na nowych zasadach?

REKLAMA

Msze w kościołach bez pieniędzy. Ruszyła rewolucyjna zmiana w polskich parafiach

Czy wkrótce podczas mszy nie usłyszymy już brzęku monet wrzucanych na tacę? Coraz więcej na to wskazuje. W polskich kościołach trwa cicha, ale znacząca zmiana – rewolucja, która zaczęła się od jednego urządzenia i szybko ogarnęła całą Polskę. Mowa o… ofiaromacie czyli elektronicznym terminalu, dzięki któremu wierni mogą złożyć datki kartą, telefonem lub Blikiem.

1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Intensywne opady deszczu uszczuplą portfele wielu właścicieli nieruchomości o nawet 10 tys. zł. Kontrolerzy nie będą mieli litości dla Polaków

Ostatnie dni obfitują w gwałtowne zjawiska pogodowe, w tym m.in. w intensywne opady deszczu. Stąd, wiele osób zmaga się z problemem wód opadowych gromadzących się w nadmiarze na ich posesjach. Zagospodarowanie wód opadowych, leży w gestii właściciela nieruchomości. Nie każdy jest świadomy, że za odprowadzanie deszczówki niezgodnie z przepisami, grożą poważne konsekwencje – w tym grzywna w wysokości nawet 10 tys. zł.

Niekorzystna zmiana dla wszystkich emerytów i rencistów: ZUS będzie mógł zażądać zwrotu świadczeń za ostatnie 3 lata! Nowe narzędzie w rękach ZUS, pod przykrywką ułatwienia dla seniorów

Osoba, która wykonuje pracę zarobkową w czasie pobierania emerytury (jeżeli nie osiągnęła jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, chyba, że – kontynuuje zatrudnienie u dotychczasowego pracodawcy) lub renty musi mieć świadomość, iż przekroczenie przez nią tzw. limitów dorabiania (do emerytury lub odpowiednio – renty), może skutkować zmniejszeniem przysługującego jej świadczenia, a w określonych okolicznościach – nawet całkowitym zawieszeniem jego wypłacania. Z limitami tymi – związany jest obowiązek corocznego powiadamiania ZUS o wysokości osiąganych przychodów, który ciąży na emerytach i rencistach. W związku z projektem deregulacyjnym rządu – w odniesieniu do większości emerytów i rencistów ma on zostać zniesiony. Okazuje się jednak, że pośredni skutek takiej zmiany, może być dla świadczeniobiorców bardzo niekorzystny.

REKLAMA

To pewne: będzie wyższa kwota wolna w PIT i niższy podatek od dochodów. Ceną podatek katastralny czyli nie od metra kwadratowego ale wartości mieszkania i domu?

Podatek katastralny zamiast podatku od nieruchomości? Rząd niezmiennie kwestionuje możliwość wprowadzenia takiej zmiany w podatkach. Jednocześnie jednak sondowane są nieoficjalnie różnie opcje podatku od wartości mieszkania i domu w miejsce obecnie obowiązującego podatku naliczanego dla obywateli nie od wartości nieruchomości, ale od jej metrażu.

Ponad 1700 złotych bez względu na staż pracy. Ta podwyżka już weszła w życie

Bon na zasiedlenie bez limitu wieku, rejestracja na podstawie miejsca zamieszkania, a nie adresu zameldowania, takie zmiany przyniosły bezrobotnym nowe przepisy, jakie z początkiem czerwca zaczęły obowiązywać w urzędach pracy. To nie wszystko. Rewolucja dotyczy także wypłaty zasiłku.

REKLAMA