REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc mieszkaniowa z ZFŚS

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Arkadiusz Mika

REKLAMA

Pracodawcy, którzy tworzą fundusz socjalny, mogą z jego środków udzielać pomocy mieszkaniowej uprawnionym do korzystania z tego źródła. Najpopularniejszą formą tej pomocy są pożyczki na zakup lub remont mieszkania.
 
 
 
Pomoc mieszkaniowa udzielana z ZFŚS może mieć charakter zwrotny (pożyczki) lub bezzwrotny (zapomogi, dopłaty). To pracodawca w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową lub przedstawicielem załogi (kiedy w zakładzie nie działają związki) decyduje o tym, czy w ramach ZFŚS będzie prowadził pomoc mieszkaniową, a jeżeli tak, to jaki będzie miała ona charakter (art. 8 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Wydatki mieszkaniowe obciążeniem budżetu ZFŚS

Rodzaj świadczonej pomocy mieszkaniowej może decydować o zasobności funduszu. Jeżeli zakład pracy będzie udzielał świadczeń o charakterze bezzwrotnym przyznane uprawnionym wsparcie trwale obciąży jego budżet. Między innymi, dlatego powszechniej stosowaną formą pomocy mieszkaniowej jest pomoc zwrotna. Większość pracodawców dopuszcza jednak w niektórych przypadkach możliwość zmiany statusu udzielonej pożyczki na pomoc bezzwrotną. W szczególności umorzenie pożyczki (jej niespłaconej części) może nastąpić po śmierci pracownika lub po rozwiązaniu z nim umowy o pracę z przyczyn go niedotyczących.

WAŻNE!
Wydatkowanie środków ZFŚS musi być zgodne nie tylko z kryteriami socjalnymi, ale także z zapisami regulaminu. Jeżeli obowiązujący w danej firmie regulamin gospodarowania środkami funduszu nie przewiduje możliwości umarzania wcześniej udzielonych pożyczek, to nieprawidłowe będzie podjęcie decyzji o jej umorzeniu, bez zmiany jego zapisów.
Regulamin ZFŚS powinien rozstrzygać, czy przyznawane pożyczki mieszkaniowe są oprocentowane czy nieoprocentowane. Możliwe jest również udzielanie pożyczek nieoprocentowanych uprawnionym znajdującym się w trudniejszej sytuacji socjalnej i oprocentowanych, tym których sytuacja życiowa, rodzinna i materialna jest lepsza. Prawidłowe będzie także stopniowanie oprocentowania na podstawie kryteriów socjalnych.
Spłacane przez pożyczkobiorców odsetki stanowią dochód funduszu socjalnego.

Umowa pożyczki i jej zabezpieczenie

Pracodawca, który w porozumieniu ze związkami zawodowymi pozytywnie rozpatrzył wniosek o przyznanie pożyczki mieszkaniowej, przedkłada wnioskodawcy do podpisania umowę pożyczki. Jeżeli pożyczka dotyczy kwoty niższej niż 500 zł, umowa może być zawarta ustnie (art. 720 § 2 k.c.).
Umowa indywidualizuje ogólne ramy udzielania pożyczek zawarte w regulaminie ZFŚS. Powinny w niej być przede wszystkim wskazane: kwota pożyczki, ewentualne oprocentowanie, okres na jaki zostaje udzielona, sposób spłaty i cel na jaki musi zostać wykorzystana. Warunki te mogą być dowolnie kształtowane przez strony umowy w granicach dopuszczalnych przez obowiązujący w firmie regulamin ZFŚS. Ogólnie obowiązujące przepisy zawierają jedynie obostrzenia dotyczące celu, na jaki pożyczka musi być wykorzystana i sposobu jej spłaty. Pożyczka musi służyć celom mieszkaniowym. Pracodawca – jako podmiot odpowiedzialny za wydatkowanie środków funduszu zgodne z ustawą – powinien od pożyczkobiorcy wymagać potwierdzenia prawidłowości wykorzystania pieniędzy. W praktyce zatrudniony najczęściej przedstawia w zakładzie pracy stosowne faktury lub umowy.
Bardzo często strony umowy pożyczki mieszkaniowej przewidują, że raty zadłużenia będą potrącane z wynagrodzenia pracownika. Spłata taka będzie prawidłowa, pod warunkiem że umowa została zawarta na piśmie lub pracownik zgodził się na potrącenia oddzielnym pismem (art. 91 § 1 k.p.).

Przykład
Regulamin ZFŚS określa, że raty udzielanych z jego środków pożyczek są potrącane z wynagrodzenia za pracę pożyczkobiorców. Zapis taki jest niewiążący – pracownik i tak musi na tego rodzaju potrącenie (na rzecz pracodawcy) wyrazić zgodę na piśmie. Może to być dokonane zarówno przez wprowadzenie odpowiednich zapisów do umowy pożyczki, jak i oddzielnym pismem.
Nawet po uzyskaniu pisemnej zgody zatrudnionego nieprawidłowe będzie dokonywanie potrąceń z jego wynagrodzenia, jeżeli jest on wynagradzany stawką minimalną. W takim wypadku jedynym możliwym rozwiązaniem jest spłacanie rat w kasie firmy lub na jej konto.
Umowę pożyczki zamieszcza się w części „B” akt osobowych zatrudnionego.
Pracodawca jako administrator funduszu może żądać zabezpieczenia udzielonej ze środków ZFŚS pożyczki. Najczęściej zabezpieczenia spłaty dokonuje się zawierając umowę poręczenia udzielanej pożyczki. W praktyce umowa poręczenia ogranicza się do pisemnego oświadczenia poręczyciela (żyranta, gwaranta) zawartego na druku umowy pożyczki – pod podpisami stron tej umowy.

WAŻNE!
Dla umowy poręczenia, pod rygorem nieważności, wymagana jest forma pisemna.
O tym, kto może poręczyć pożyczkę, rozstrzygają zapisy regulaminu ZFŚS obowiązujące w danym zakładzie. Przez umowę poręczenia żyrant zobowiązuje się względem wierzyciela (zakładu pracy) wykonać zobowiązanie (spłacić pożyczkę) w sytuacji, gdyby dłużnik (pożyczkobiorca) go nie wykonał (art. 876 § 1 k.c.).

Podatek i składki

Pożyczki udzielane pracownikom nie są ich przychodem, nie podlegają więc opodatkowaniu i oskładkowaniu. Udzielona pożyczka (lub jej niespłacona część) stanie się przychodem zatrudnionego w momencie jej umorzenia. W takim wypadku ich wartość stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu. Jako świadczenie z ZFŚS korzysta jednak ze zwolnienia składkowego (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Jeżeli zakład pracy udziela pożyczek nieoprocentowanych, to wartość oprocentowania stanowi przychód pracownika i podlega opodatkowaniu. Kwotę przychodu należy w tym wypadku ustalić na podstawie ceny rynkowej usług polegających na pożyczaniu pieniędzy.
Pogląd ten podzielił m.in. Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu w postanowieniu ZD/406-16/PIT/06 z 23 maja 2006 r., a potwierdził także Naczelny Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 3 czerwca 2006 r. (SA/Bk 1357/02, niepubl.), stwierdzając, że okoliczność, iż umowa pożyczki zawarta według art. 720 k.c. może być nieodpłatna, nie ma znaczenia w aspekcie przepisu art. 11 i następne ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.). Tego rodzaju przychód nie będzie podlegał składkom na ZUS.


Arkadiusz Mika
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

REKLAMA

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

Czy dziś 25.05.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

REKLAMA

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Sztuczna inteligencja w urzędach, zdrowiu i wyborach. „Nie będziemy już nigdy anonimowi”

Czy AI może uprościć życie obywateli i zrewolucjonizować państwo? Zdaniem Radosława Mechły, doradcy ds. AI w Buzzcenter, to nieunikniona przyszłość. W rozmowie z Infor.pl opowiada, jak technologia zmieni urzędy, system opieki zdrowotnej, rynek pracy i… naszą prywatność.

REKLAMA