REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Burzliwe posiedzenie sejmowej komisji dot. ustawy o sądach

Wojciech Tumidalski
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Burzliwie przebiegało wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości dotyczące zmiany ustawy o sądach. Posłowie PO i PiS ostro się o nią spierali, prac nie skończyli. Padła zapowiedź wniosku do komisji etyki poselskiej przeciw Andrzejowi Czumie (PO).

Projekt zmian w ustawie od kilkunastu miesięcy wywołuje ożywione dyskusje w środowisku prawniczym. Szczególne kontrowersje budzą m.in. kwestie systemu oceniania sędziów i prokuratorów, zarządzania sądami oraz ich struktury. Protestują przeciwko niemu środowiska sędziowskie, krytyczna jest Krajowa Rada Sądownictwa. Krytykowano go na zorganizowanym w Sejmie kilka miesięcy temu wysłuchaniu publicznym.

Projekt proponuje m.in. wprowadzenie systemu indywidualnych ocen pracy sędziów i prokuratorów. W ocenie resortu ma to pomóc słabszym sędziom poprawić orzecznictwo, a także wpłynąć na poprawę jakości funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

REKLAMA

Po zakończeniu prac sejmowej podkomisji pod kierunkiem Jerzego Kozdronia (PO) we wtorek projekt stanął na posiedzeniu komisji sprawiedliwości. Na tym posiedzeniu ujawniły się kolejne kontrowersje. Posłowie PiS zapowiedzieli, że będą oprotestowywać każdy kolejny zapis z projektu.

Najpierw zaprotestowali przeciw propozycji podkomisji, by likwidować w sądach osobne wydziały rodzinne i przekazać sprawy z tego gatunku do sądowych wydziałów cywilnych. W komisyjnym głosowaniu zaakceptowano jednak propozycję likwidacji tych wydziałów, co - według wiceministra sprawiedliwości Grzegorza Wałejki - spowoduje możliwość, by takie wydziały powoływać racjonalnie - tam gdzie potrzeba, a likwidować wydziały małe i nieefektywne.

Przy dyskusji nad kolejną propozycją zmiany ustawy polegającej na wykreśleniu z niej trzech artykułów Beata Kempa (PiS) zwróciła się do Kozdronia o wyjaśnienie, co te artykuły zawierają, i czemu proponuje się ich wykreślenie. Kozdronia nie było jednak wtedy na posiedzeniu, bo - jako poseł sprawozdawca innej ustawy - referował ją na plenarnym posiedzeniu Sejmu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zarządzono więc półgodzinną przerwę, po której Kozdroń wrócił na komisję i oświadczył, że nie ma obowiązku wyjaśniania zapisów nowelizacji. "Ustawa jest znana od dawna" - mówił. Protestował przeciw temu Andrzej Dera (PiS) argumentując, że posłowie mają prawo poznać powody, dla których proponuje się określone zmiany.

"Posłowie powinni się przygotowywać do posiedzeń, a jak się nie przygotowali, powinni siedzieć cicho" - dodał do tego poseł Andrzej Czuma (PO). Spotkało się to z ostrą reakcją Kempy, która zapowiedziała wniosek do sejmowej komisji etyki poselskiej, jeśli Czuma zaraz jej nie przeprosi, bo - jak oświadczyła - została urażona "jako poseł i jako kobieta". "Przeproszę, jeśli ktoś mi udowodni, że w ordynacji wyborczej zapisano gdzieś, że poseł nie musi czytać i pisać" - odpowiedział na to Czuma, przeprosin nie złożywszy.

W czasie trwającego cztery godziny posiedzenia sejmowej komisji przyjęła ona - większością PO przeciw głosom PiS - 14 z ponad 80 proponowanych zmian. Około godz. 20 komisja przerwała prace i odroczyła je na inny termin na wniosek Kozdronia, który uzasadnił go późną porą.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zostań urzędnikiem służby cywilnej. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r. Niższa opłata i nowe kursy

Do 31 maja 2024 r. można zgłaszać się do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Wysokość opłaty została obniżona. Dodano też nowe kursy w Systemie e-learningowym służby cywilnej.

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

REKLAMA

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

REKLAMA

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

QUIZ Wybory do europarlamentu. Sprawdź co o nich wiesz!
Czy wiesz czym zajmuje się Parlament Europejski? Jak wybieramy europosłów? Koniecznie sprawdź się w naszym teście i wybierz jedną z dwóch odpowiedzi: TAK lub NIE

REKLAMA