REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biuro, które nie męczy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Barbara Hubal
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu całego zawodowego życia spędzamy w pozycji siedzącej przy biurku aż 80 tysięcy godzin! Nic dziwnego, że często bolą nas plecy, pieką oczy, prawa ręka odmawia posłuszeństwa. Jak można temu zapobiec?

REKLAMA

Jeśli nasze biuro jest nowocześnie wyposażone, możemy spędzić cały dzień nie podnosząc się praktycznie z krzesła. Technika nie zawsze okazuje się sprzymierzeńcem człowieka. Gdybyśmy nie miały w zasięgu ręki komputera, drukarki, faksu, telefonu, kserokopiarki - obsługiwanych jednym naciśnięciem guzika, nie byłybyśmy tak „zardzewiałe”. Trzeba byłoby zanieść szefowi dokumenty albo przejść się do innego działu, aby zdobyć potrzebne informacje, a tak tylko siedzimy w tej samej pozycji, wykonując niemal identyczne ruchy. Potem często dziwimy się, że wszystko nas boli. Dolegliwości te łatwo przechodzą w stan chroniczny: zaczynamy cierpieć na zmniejszoną ruchomość stawów, osłabienie mięśni, bóle przeciążonych oczu, nieostre widzenie, migreny.

Najlepszym sposobem by do tego nie dopuścić jest regularna aktywność fizyczna, ale pomaga też właściwe zorganizowanie sobie miejsca pracy. Specjaliści uważają zresztą, że zgubnych skutków zaniedbań nie da się nadrobić długotrwałym treningiem po pracy. Ich zdaniem, zaledwie co trzeci pracownik biurowy przykłada wagę do tego, aby jego stanowisko pracy spełniało wymagania współczesnej ergonomii.

Siedzieć z głową

REKLAMA

Każdego dnia w pozycji siedzącej spędzamy 85 proc. czasu pracy. To za dużo i niezdrowo - twierdzą naukowcy. Współczesna medycyna pracy zaleca zmianę tych proporcji: 50 proc. czasu powinno zająć siedzenie, 25 proc stanie i 25 proc. ruch. Zadbajmy o zmianę przyzwyczajeń - wystarczy, jeśli dwa, trzy razy na godzinę wstaniemy, przejdziemy się po pokoju lub wykonamy kilka prostych ćwiczeń (patrz: ramka). W ten sposób odciążymy kręgosłup i stawy, zadbamy o mięśnie i pobudzimy krążenie. Przede wszystkim jednak zwróćmy uwagę na to, jaką pozycję przyjmujemy za biurkiem. Krzesło z podłokietnikami i oparciem zapewniającym podporę dolnym kręgom kręgosłupa powinno mieć regulowaną wysokość. Gdy na nim siedzimy, ramiona muszą tworzyć kąt prosty z przedramionami - to odciąża barki, a uda z łydkami. Całe stopy spoczywają na podłodze. Gdy jesteś swobodnie oparta, między krawędź siedziska a kolana możesz włożyć dwa palce, maksymalnie całą dłoń. Taka odległość zapewnia swobodną cyrkulację krwi w nogach. Oparcie łokci musi być na tyle pewne, by zapewniało odciążenie barków. Ekran komputera znajduje się dokładnie przed nami: pisząc lub czytając nie musimy odwracać głowy.

Jeśli uda nam się przekonać pracodawcę, aby zainwestował w odpowiednie biurowe meble, pamiętajmy, że ich „obsługa” powinna być maksymalnie prosta. Dwa, góra trzy pokrętła wystarczą, aby dobre krzesło samo dopasowało się do użytkownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas wielu godzin pracy - badania mówią, że personel biurowy spędza przed komputerem ponad siedem godzin dziennie - starajmy się zmieniać nieco sposób ułożenia ciała. Wykonajmy kilka prostych ćwiczeń, robiąc kółka najpierw jedną, potem drugą stopą, podnieśmy obie nogi tak, aby znajdowały się równolegle do podłogi, przeciągnijmy się, unieśmy dziesięć razy prawy, a następnie lewy bark. „Aktywnemu siedzeniu” sprzyjają również nowoczesne krzesła biurowe o ruchomych siedziskach, które przenoszą ciężar naszego ciała na różne fragmenty kręgosłupa i poruszają się do przodu oraz na boki razem z nami.

Ostre spojrzenie

Podczas pracy z komputerem najtrudniejsze zadanie mają oczy. Odciąży je prawidłowo ustawiony ruchomy monitor, który jednocześnie zmusi nas do przyjęcia właściwej postawy. Jak sprawdzić, czy nasz znajduje się na odpowiedniej wysokości? Otwieramy dowolny dokument - górny wiersz tekstu powinien znajdować się nieco poniżej linii wzroku. Gdy jest inaczej, regulujemy wysokość krzesła lub stawiamy monitor na półeczce lub kilku książkach. Ekran powinien być oddalony co najmniej 50 cm od oczu, a tekst musi być czytelny bez wytężania wzroku. Najlepiej jeśli monitor stoi równolegle do okna, a po lewej stronie biurka mamy lampkę - to pozwoli uniknąć „blikowania” i męczących kontrastów między światłem i ciemnością. Zwróćmy koniecznie uwagę, by lampa sufitowa nie rzucała na ekran odblasków: gdy tak się dzieje, podświadomie zwiększamy naszą zdolność koncentracji i szybko czujemy się zmęczone.

Fitness w godzinach pracy

• Ustaw faks, drukarkę i kopiarkę tak, by skorzystanie z nich zmusiło cię do przejścia choćby kilku kroków.

• Prowadzisz wiele rozmów telefonicznych? Rób to na stojąco.

• Z lunchu zamiast windą, wracaj po schodach.

• Nie dzwoń do kolegów, przejdź do ich pokoju.

• Rób sobie krótkie przerwy w pracy, które wykorzystasz na ruch.

Wielkość ekranu zależy od zakresu naszych zdań. Jeśli mamy do czynienia głównie z tekstami, wystarczy 15-17 cali. Jeżeli w grę wchodzi również grafika, potrzebujemy monitora 19-21-calowego. W pierwszym przypadku powinnyśmy używać wyłącznie dwóch kolorów: czarnych liter na białym tle. Aby obraz był wystarczająco ostry, wybierzmy rozdzielczość 800 x 600 pikseli przy 15-calowym monitorze, 1024 x 768 przy 17-calowym i co najmniej 1200 x 1024 przy 19 calach i więcej. Obraz nie może migotać - to bardzo obciąża oczy; jeśli tak się dzieje, spróbuj ustawić go regulując jasność i kontrast.

Pomocne ćwiczenia

Na sztywny kark

• Siedząc w wyprostowanej pozycji (mięśnie grzbietu rozluźnione), robimy powolny wdech i wydech. Powoli opuszczamy głowę, aż podbródek dotknie klatki piersiowej. Po kolejnym wdechu i wydechu unosimy wolnym ruchem głowę, odchylając ją jak najdalej do tyłu. Powtarzamy trzy razy.

• Wdech, wydech. Przekręcamy głowę w prawo i liczymy do pięciu. Ten sam ruch wykonujemy w lewo. Powtarzamy trzy razy.

• Uniesioną głowę opuszczamy powoli w stronę prawego ramienia, liczymy do pięciu. Prostujemy głowę, opuszczamy w lewo. Ćwiczenie wykonujemy trzy razy.

• Opuszczamy głowę, aż dotknie klatki piersiowej. Robimy trzy krążenia w prawo, a następnie w lewo - tak by nasza głowa jak piłka przetaczała się swobodnie po ramionach. Unikamy gwałtownych ruchów i napinania mięśni.

Na ciężar na barkach

• Prostujemy plecy, napinając mięśnie grzbietu. Wytrzymujemy kilka sekund, po czym rozluźniamy mięśnie. Powtarzamy pięć razy.

• Zginamy ręce w łokciach, podnosimy je tak, by ramiona tworzyły kąt prosty z tułowiem. Dziesięć razy odchylamy barki do tyłu robiąc wdech, przy wydechu opuszczamy ręce.

Gdy nogi ważą sto kilo

• Odchylamy się na krześle, podnosząc obie nogi równolegle do podłogi. Liczymy do dziesięciu, wracamy do pozycji wyjściowej. Powtarzamy dziesięć razy.

• Unosimy prawą nogę i robimy kółka stopą - pięć razy w prawą i pięć w lewą stronę. Powtarzamy to samo z drugą nogą.

Gdy pieką oczy

• Rozluźniamy ramiona i szczęki. Poruszając tylko gałkami ocznymi, spoglądamy jak najwyżej do góry. Liczymy do pięciu. Opuszczamy oczy i patrzymy w dół - na pięć. Powtarzamy trzy razy.

• Kierujemy wzrok w prawo, odliczamy do pięciu. Spoglądamy w lewo. Po trzy razy.

• Patrzymy w lewy górny róg, a następnie w prawy dolny. Teraz odwrotnie: spoglądamy na ukos w prawo do góry, po czym w lewo na dół.

• Pocieramy energicznie dłonie, aż staną się gorące. Przykładamy je do oczu, nie przyciskając. Wytrzymujemy kilka chwil.

Wiele firm wyposaża swoich pracowników w płaskie ekrany, które są droższe od tradycyjnych, ale mają wiele zalet:

• nie emitują szkodliwego promieniowania,

• obraz nie migocze,

• cechuje je dobra geometria, również w rogach obrazu,

• nie powodują refleksów,

• dają stabilny obraz o dużej ostrości i odpowiednim kontraście,

• oszczędzają miejsce.

Czarno na białym

Do pracy biurowej lepsze od laptopów są komputery stacjonarne, w których klawiatura pozostaje niezależna od monitora i można ją dowolnie ustawić. Nie powinna być wyższa niż 30 mm i musi pozostawiać miejsce na swobodne ułożenie ręki - to odciąża nadgarstek. Najlepiej jeśli klawisze, o szerokości 12-15 mm, są lekko wypukłe i odrobinę szersze na zewnątrz. Również tu sprawdza się zasada „czarno na białym”: ciemne oznaczenia liter na jasnym tle - dzięki temu unikniemy męczących dla wzroku refleksów i odblasków. Klawiatura składająca się z dwóch części, dla prawej i lewej dłoni, pozwoli na naturalne ułożenie rąk, zapobiegając przybieraniu wymuszonej pozycji i nieprzyjemnym skutkom obciążenia stawów. Jeszcze większy komfort zapewni nam klawiatura bezprzewodowa - tę w razie potrzeby możemy nawet położyć sobie na kolanach i oprzeć się wygodnie na fotelu.

Kolejna ważna rzecz to myszka. Jeśli jest ergonomiczna, dopasuje się bez trudu do naszej dłoni. Część zwrócona do jej wnętrza powinna być wypukła, szersza w miejscu, gdzie spoczywają palce. Jej przedni fragment musi mieć niższą wysokość niż środkowy i tylny. Warte polecenia są gąbkowe podkładki, które dodatkowo chronią nadgarstek i sprzyjają ergonomicznemu ułożeniu ręki. Sprawmy sobie również mocowany do monitora uchwyt na przepisywane dokumenty - nie będziemy podczas pracy nadwerężać mięśni karku.

Barbara Hubal

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny. Tylko jedno świadczenie Ci się należy. Komu przysługuje, kto wydaje i jakie są różnice?

Zastanawiasz się, czym różni się zasiłek pielęgnacyjny od dodatku pielęgnacyjnego? Nie wiesz, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w 2025 roku, kto wypłaca te świadczenia, MOPS czy ZUS, i jak je uzyskać? A może szukasz informacji, czy można pobierać oba świadczenia jednocześnie, czy dodatek pielęgnacyjny został podwyższony oraz jak wygląda wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Wyjaśniamy, komu należą się pieniądze, ile możesz dostać i jakie dokumenty będą potrzebne, by złożyć wniosek w MOPS lub ZUS.

Polski system emerytalny pod presją. Eksperci ostrzegają: bez reform czekają nas głodowe świadczenia

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Ukrywasz majątek w Delaware? Możesz się zdziwić, jak łatwo wierzyciele potrafią dotrzeć do prawdy

Delaware od dekad uchodzi za bezpieczną przystań dla firm dbających o dyskrecję właścicieli. Ale ten mit ma swoje granice. Coraz częściej okazuje się, że za zasłoną prywatności kryją się słabe punkty – a zdeterminowany wierzyciel potrafi je wykorzystać, by ujawnić, kto naprawdę stoi za spółką i gdzie ukryto aktywa.

W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

REKLAMA

MOPS umiarkowany stopień niepełnosprawności – jakie świadczenia przysługują w 2025 roku?

Jakie dodatki i zasiłki przysługują osobie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności? Czy MOPS wypłaca zasiłek stały i pielęgnacyjny przy umiarkowanym orzeczeniu? Jakie dokumenty są potrzebne i ile wynosi próg dochodowy w 2025 roku? Czy osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może otrzymać jednocześnie zasiłek pielęgnacyjny i usługi opiekuńcze z MOPS? W tym poradniku odpowiadamy na najczęstsze pytania osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Sprawdź, jakie formy wsparcia oferuje MOPS osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe. Dlaczego? Bo planowane są spore zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 501) w zakresie ubiegania się o zasiłek.

ZUS wypłaci 1600 zł w sierpniu 2025! Podwójne 800 plus trafi na konta rodziców

W sierpniu 2025 roku część rodziców otrzyma od ZUS jednorazową, podwójną wypłatę świadczenia 800 plus. Na ich konta trafi łącznie 1600 zł. Kto i na jakich zasadach może liczyć na takie pieniądze? Wyjaśniamy obowiązujące przepisy oraz podajemy terminy wypłat.

Koniec wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy. ZUS wypłaci L4 od pierwszego dnia – znamy szczegóły reformy!

Już wkrótce pracodawcy przestaną wypłacać wynagrodzenie chorobowe. ZUS przejmie wypłaty świadczeń od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego. Reforma, o której mówiło się od lat, wreszcie nabiera realnych kształtów – mamy projekt, dokumenty rządowe i harmonogram. Sprawdź, kiedy zmiany wejdą w życie i co to oznacza dla pracowników i firm.

REKLAMA

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Wcześniejsza emerytura z KRUS 2025. Ile wynosi wcześniejsza emerytura z KRUS? Kto może się ubiegać i jakie warunki trzeba spełnić?

Wcześniejsza emerytura z KRUS to świadczenie pieniężne przeznaczone dla osób związanych z rolnictwem, które osiągnęły wymagany wiek i spełniły inne kryteria określone przepisami. System ten daje również możliwość ubiegania się o wcześniejsze zakończenie aktywności zawodowej na roli. Kto może otrzymać wcześniejszą emeryturę z KRUS?

REKLAMA