REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alimenty natychmiastowe - kiedy wejdą w życie?

Alimenty natychmiastowe - kiedy wejdą w życie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Plany ustawodawcy w zakresie wprowadzenia tzw. natychmiastowych alimentów wracają regularnie co jakiś czas. Komu jednak miałyby one przysługiwać, w jakiej sytuacji oraz w jakiej wysokości – odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Być może regulacje związane z alimentami natychmiastowymi pojawią się jeszcze w 2023 roku w Polsce.

Dla kogo alimenty natychmiastowe?

Rozważenia na początku wymaga to, czym w zasadzie są alimenty natychmiastowe i jaka jest ich funkcja. Koncepcja świadczeń alimentacyjnych nie jest niczym nowym, a pomysł wprowadzenia ich do Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego powracał kilkukrotnie. Ich podstawowym celem jest zabezpieczenie alimentów na rzecz dzieci, zanim jeszcze dojdzie do postępowania sądowego. W swoim zamyśle pozwalają one ochronić dziecko przed pogorszeniem warunków życia, do czego mogłoby dojść w przypadku przedłużającego się postępowania sądowego.

Jak uzyskać alimenty natychmiastowe?

Według planów ustawodawcy orzekane byłyby one w sposób uproszczony w postępowaniu nakazowym. Pozew miałby być wnoszony na urzędowym formularzu i rozpatrywany w terminie 14 dni. Krótki termin rozpatrywania takiego pozwu jest zgodny z zasadą dobra dziecka. Ograniczone ma być także postępowanie dowodowe w tym zakresie.

- Różnią się zatem one nieco od zabezpieczenia roszczenia w postępowaniu o alimenty. Tutaj ma występować jednak jeden dodatkowy warunek - jeżeli małżonek lub małżonka wcześniej wnioskowali o zabezpieczenie roszczeń, to nie będą mogli skorzystać z alimentów natychmiastowych. Problematyczne mogą być jednak także kwestie związane z egzekwowaniem tych alimentów – mówi adwokat Katarzyna Bórawska z kancelarii B-legal w Toruniu.

Alimenty natychmiastowe – w jakiej wysokości?

W przypadku tych alimentów suma świadczenia ma być uzależniona przede wszystkim od obecnej minimalnej płacy krajowej. Można więc stwierdzić, iż kwota takiego świadczenia ustalana jest automatycznie i nie zależy od indywidualnego przypadku, tak jak ma to miejsce podczas ustalania wysokości standardowych alimentów.

Alimenty natychmiastowe mają wynosić na:

1 dziecko – 21% minimalnej krajowej pensji,

2 dzieci – 19% minimalnej krajowej pensji na każde dziecko,

3 dzieci – 17% minimalnej krajowej pensji na każde dziecko,

4 dzieci – 15% minimalnej krajowej pensji na każde dziecko,

5 lub więcej dzieci – 13% minimalnej krajowej pensji na każde dziecko.

-Wobec tego, przy płacy minimalnej w 2023 roku na poziomie 3490 zł brutto, natychmiastowe alimenty na jedno dziecko wyniosą 600-700 zł miesięcznie. Trudno jest z takich kwot utrzymać małoletniego, jednak zawsze mogą stanowić one dodatkowe zabezpieczenie jego potrzeb. W mojej ocenie ustawodawca powinien skupić się także na zaostrzeniu rygoru egzekwowania należności alimentacyjnych. Niejednokrotnie bowiem uda nam się wygrać sprawę alimentacyjną dla klientki, jednakże w rzeczywistości klientka tych alimentów i tak nie otrzymuje bo ojciec jej dzieci jest niewypłacalny. W takich wypadkach świadczenie za zobowiązanego ojca dzieci wypłaca Fundusz Alimentacyjny.  Jednakże instytucja ta wypłaca świadczenie jedynie w wysokości ok 500zl miesięcznie na każde dziecko i to też nie w każdym wypadku– podsumowuje Katarzyna Bórawska.

 Zasadnym jest zatem podniesienie kwoty wypłacanych świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego do kwoty co najmniej 700zł miesięcznie na każde dziecko oraz zaostrzanie polityki egzekwowania należności od polskich obywateli mieszkających zarówno na terenie Polski jak i całego świata.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef MON: Dodatki stażowe wypłacimy rok w rok, żeby zatrzymać odchodzenie z wojska. Awans da więcej niż 50 zł

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

REKLAMA

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA