Alimenty natychmiastowe - kiedy wejdą w życie?
31 sty 2023
Plany ustawodawcy w zakresie wprowadzenia tzw. natychmiastowych alimentów wracają regularnie co jakiś czas. Komu jednak miałyby one przysługiwać, w jakiej sytuacji oraz w jakiej wysokości – odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Być może regulacje związane z alimentami natychmiastowymi pojawią się jeszcze w 2023 roku w Polsce.
Zaległości alimentacyjne w 2022 wzrosły do 13,4 mld zł
07 gru 2022
Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor na koniec listopada br. zaległe zobowiązania z tytułu alimentów wzrosły o ponad 40 proc. w stosunku do roku ubiegłego i sięgają niemal 13,4 mld zł - to najwyższa kwota od początku gromadzenia tych danych.
Obniżenie alimentów – przesłanki, pozew, opłaty
14 lut 2022
Podstawą prawną do obniżenia alimentów jest art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej KRO). Przepis ten stanowi, że w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
Niealimentacja, czyli uchylanie się od alimentów
20 sty 2022
Co robić kiedy osoba zobowiązania do opłacania alimentów na Ciebie lub na Twoje dziecko uchyla się od tego obowiązku? Kiedy nie płaci? Kiedy mówi, że nie chce i nie będzie płacić? Gdy masz trudności z pokrywaniem podstawowych wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. O tym, jak się zachować, jak postępować skutecznie oraz pozostawać w zgodzie z prawem, przeczytasz w tym artykule.
Alimenty a osobiste starania jednego z rodziców
11 sty 2022
Obowiązek alimentacyjny jest instytucją prawną mającą zapewnić uprawnionemu środki utrzymania, a w miarę potrzeby, w przypadku dziecka, także i wychowania. Obowiązek ten i powiązane z nim uprawnienie do alimentów dotyczy osób pozostających w stosunku prawnorodzinnym i jest wyrazem idei solidarności rodzinnej. W stosunku między rodzicami a dzieckiem stanowi on jeden z prawnych przejawów realizacji zasady ochrony dobra dziecka i jest środkiem przeciwdziałającym ujemnym majątkowym skutkom rozłączenia z jednym z rodziców.
Prawo rodzinne – planowane zmiany
03 sie 2021
W prawie rodzinnym zaplanowano ważne zmiany, które dotyczą m.in. alimentów czy postępowań rozwodowych.
Alimenty na dziecko – do kiedy [ZMIANY]
12 maja 2021
Alimenty na dziecko. Do kiedy rodzice mają płacić świadczenia alimentacyjne? Zmiany przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Alimenty w 2021 roku - kwota, zmiany
17 mar 2021
Alimenty w 2021 roku czeka kilka zmian dotyczących świadczeń wypłacanych z funduszu. Co z alimentami płaconymi przez rodziców? Ile wynoszą?
Ile wynoszą alimenty na dziecko?
05 paź 2020
Ile powinny wynosić płacone na dziecko alimenty? Od czego zależy ich wysokość?
Alimenty od ciotki i wujka dziecka – co na to prawo?
10 wrz 2020
Czy dziecku należą się alimenty od wujka czy ciotki? Co o obowiązku alimentacyjnym mówią przepisy prawa?
Alimenty za okres wsteczny
04 sie 2020
Alimenty zasądza się na przyszłość, począwszy od dnia wskazanego w pozwie. Przepisy przewidują jednak możliwość dochodzenia alimentów za okres wsteczny po spełnieniu określonych warunków.
Koronawirus – alimenty i kontakty z dzieckiem w praktyce [WYWIAD]
04 sie 2020
Jak obecnie wyglądają rozprawy w sądach? W jakim stopniu sytuacja związana z koronawirusem wpływa na wysokość płaconych alimentów? Czy ograniczenia w działalności przedszkoli lub szkół mogłyby stanowić powód do zmiany ustalonych kontaktów? O praktycznych aspektach dotyczących spraw rodzinnych opowiada adwokat Agnieszka Jakubowska-Gregier.
Sądy coraz częściej skazują za niepłacenie alimentów
02 kwi 2020
Po zmianie przepisów sądy częściej skazują za niepłacenie alimentów. Powiększa się również zadłużenie tych osób, które są już w Krajowym Rejestrze Długów.
Zaległe alimenty a pomoc społeczna
28 lut 2020
Przepisy ustawy o pomocy społecznej nie wskazują wprost czy zaległe alimenty mają wpływ na dochód osoby ubiegającej się o świadczenia. Odwołują się jedynie ogólnie do pojęcia alimentów.
Jak wziąć szybki rozwód?
07 lut 2020
Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwy szybki rozwód, czy też zawsze musi dojść do długotrwałego i stresującego postępowania sądowego. Należy zwrócić uwagę, iż sam fakt rozstania niegdyś bliskich sobie osób już jest dużym obciążeniem psychicznym. Wiele osób z pewnością wolałoby uniknąć dodatkowych nieprzyjemności związanych z czasochłonnym procesem oraz częstym przebywaniem na sali sądowej. Dlatego w poniższym artykule tłumaczymy, co zrobić, aby szybko się rozwieść.
MS chce wrócić do pomysłu wprowadzenia alimentów natychmiastowych
30 sty 2020
Ministerstwo Sprawiedliwości chce wrócić do tematu alimentów natychmiastowych. Projekt przewidujący wprowadzenie natychmiastowych alimentów wpłynął do Sejmu poprzedniej kadencji. Ustawę popiera Rzecznik Praw Dziecka.
Odpowiedź na pozew o alimenty - przykładowy wzór pisma
13 gru 2019
W jaki sposób sporządzić odpowiedź na pozew o alimenty? Wzór takiego pisma w przykładowej sprawie na pewno może pomóc. Pamiętajmy jednak, że każda sprawa jest inna, a odpowiedź powinna wynikać z konkretnego pozwu, jaki otrzymał pozwany.
Alimenty na pełnoletnie dziecko - czy można uchylić się od płacenia?
29 lip 2019
Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Czy każda zmiana sytuacji majątkowej rodzica będzie uzasadniała uchylenie się od świadczenia alimentacyjnego? Kiedy dochodzi do usamodzielnienia się dziecka?
Alimenty natychmiastowe 2020 – jakie kwoty?
24 lip 2019
Pierwsze obwieszczenie, dotyczące kwot alimentów natychmiastowych Minister Sprawiedliwości powinien ogłosić do 30 listopada 2020 r. Jakie stawki będą obowiązywały do tego momentu?
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego w 2020 r. z wyższym kryterium dochodowym
08 maja 2019
W 2020 r. kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego ma ponownie wzrosnąć. Ile wyniesie?
Ugoda w rodzinnym postępowaniu informacyjnym
28 mar 2019
Ugoda w rodzinnym postępowaniu informacyjnym przede wszystkim ureguluje kwestie dotyczące wspólnych dzieci rozwodzących się małżonków. Jakie elementy będzie zawierała?
Zasądzone alimenty do ukończenia przez dziecko 25 lat – planowane zmiany w 2019 r.
23 sty 2019
Alimenty mają co do zasady wygasać z chwilą ukończenia przez dziecko 25 lat. Planowane na 2019 rok zmiany mają dotyczyć alimentów orzeczonych przez sąd lub ustalonych w drodze zatwierdzonej przez sąd ugody. Nie wszystkie dzieci zostaną objęte nowymi przepisami.
Alimenty natychmiastowe w 2019 r. – planowane zmiany
04 sty 2019
Alimenty natychmiastowe to nowe rozwiązanie, mające na celu ułatwienie dzieciom otrzymania środków utrzymania. Skierowane jest głównie do tych rodziców, którym zależy na szybkim zasądzeniu świadczeń alimentacyjnych na dzieci. Na czym polegają planowane zmiany?
Ustanie obowiązku alimentacyjnego w prawie polskim i ukraińskim
09 lis 2018
Roszczenia alimentacyjne na rzecz dzieci, podlegają prawu tej strony, której obywatelem jest dziecko. Zatem gdy dziecko jest obywatelem Ukrainy – sąd będzie stosował prawo ukraińskie. Jak zatem wygląda kwestia ustania obowiązku alimentacyjnego w prawie polskim i ukraińskim?
Pozew o alimenty – jak napisać uzasadnienie (przykładowy wzór)
17 paź 2018
Każdy pozew o alimenty jest inny, dlatego trudno wypracować jednolity przykładowy wzór uzasadnienia. O czym należy pamiętać, pisząc uzasadnienie pozwu o alimenty?
Pozew o alimenty na dziecko 2019 - wzór
10 paź 2018
Pozew o alimenty na dziecko wnosimy do sądu rejonowego. Pomocny może okazać się nasz wzór. Co warto wiedzieć o takim piśmie? Ile powinny wynosić alimenty na dziecko?
Alimenty w 2019 r. – najważniejsze zmiany
10 wrz 2018
Alimenty od 2019 r. mają być skuteczniej egzekwowane. Najważniejsze zmiany dotyczą również możliwości zasądzania natychmiastowych alimentów i podwyższenia kryterium dochodowego dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Czy przedsiębiorcy powinni płacić alimenty za pracowników
24 lip 2018
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy dotyczący egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Zakłada on, że w pewnych przypadkach pracodawca będzie ponosił odpowiedzialność za zobowiązania uchylającego się od alimentów pracownika. Przedstawiamy opinię Pracodawców RP na temat projektu.
Alimenty natychmiastowe – od kiedy, w jakiej wysokości?
09 lip 2018
Alimenty natychmiastowe to nowe rozwiązanie proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Od kiedy będą obowiązywały nowe przepisy? W jakiej wysokości będą zasądzane natychmiastowe alimenty? Kto skorzysta z nowych rozwiązań?
Alimenty na dziecko 2019 r.
13 cze 2018
Zmiany we wsparciu rodzin z funduszu alimentacyjnego. Od 1 października 2019 roku kryterium dochodowe zostanie podniesione do kwoty 800 zł miesięcznie na osobę w rodzinie. Co jeszcze zmieni się w świadczeniach alimentacyjnych?
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego 2019/2020 – wyższe kryterium dochodowe
05 cze 2018
Wyższe kryterium dochodowe dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego ma obowiązywać w okresie świadczeniowym 2019/2020. Takie zmiany wynikają z projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych.
Alimenciarze trafią do Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ)
29 maja 2018
W dniu 29 maja 2018 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, której celem jest zwiększenie skuteczności ścigania alimentów. Według nowych przepisów alimenciarze, czyli dłużnicy alimentacyjni będą wpisywani do jawnego i dostępnego przez internet Krajowego Rejestru Zadłużonych.
Nadchodzi skuteczniejsza egzekucja alimentów - pakiet alimentacyjny
22 maja 2018
MRPiPS w dniu 22 maja 2018 r. przedstawiło projekt,,pakietu alimentacyjnego''. Zmiany w zakresie alimentów zakładają podniesienie kryterium dochodowego przy przyznawaniu świadczeń z funduszu alimentacyjnego, aktywizację zawodową dłużników alimentacyjnych oraz większą odpowiedzialność pracodawców.
Alimenty natychmiastowe - nowa propozycja MS
08 mar 2018
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie tzw. ''alimentów natychmiastowych'' ustalanych według jednej, uniwersalnej zasady. Z zapowiedzi wynika, że na dzień dzisiejszy wnosiłyby one np. 460 zł na jedno dziecko, a 840 zł na dwoje.
Prawo rodziców samotnie wychowujących dzieci do świadczenia wychowawczego 2018 r.
08 mar 2018
Samotny rodzic powinien przede wszystkim zadbać o alimenty na dziecko od drugiego rodzica. Warunkiem otrzymania wsparcia jest ustalenie alimentów. Należy podkreślić, że samotny rodzic nie musi przedstawiać wyroku alimentacyjnego.
Jak wykazywać samotną opiekę nad dzieckiem?
10 paź 2017
Czy radni mają prawo ustanowić zamknięty katalog dokumentów, na podstawie których można wykazywać samotną opiekę nad dzieckiem?
Jak uzyskać alimenty od dziadków dziecka?
19 wrz 2017
Jeśli drugi rodzic nie płaci alimentów można ubiegać się o pieniądze od dziadków. Jest to jednak możliwe jedynie we wskazanych w ustawie przypadkach.
Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego 2017/2018 r.
04 wrz 2017
Zasądzone wyrokiem sądu alimenty na dziecko coraz częściej trudno wyegzekwować od uchylającego się od obowiązku rodzica. W sytuacji niemożności otrzymania wsparcia finansowego, dziecko uprawnione do jego pobierania bądź reprezentujący małoletniego rodzic, może zwrócić się o środki z budżetu Państwa przyznawane w ramach Funduszu Alimentacyjnego.
Nowe prawo alimentacyjne weszło w życie
02 cze 2017
31 maja 2017 r. weszła w życie ustawa mająca na celu skuteczniejsze egzekwowanie alimentów. Według Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michała Wójcika na zmiany w tym obszarze czekano wiele lat.
Skuteczniejsze egzekwowanie alimentów - Prezydent podpisał ustawę
10 maja 2017
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu karnego oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Ustawa ma na celu poprawić niską obecnie skuteczność ściągalności alimentów w Polsce.
Rozwód z orzekaniem o winie
13 kwi 2017
Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Tym samym, sąd w wyroku rozwodowym może wskazać, czy któryś z małżonków ponosi wyłączną winę za rozkład pożycia małżeńskiego, bądź też może ustalić, że winę ponosi każdy z małżonków.
Alimenty na dorosłe dziecko
10 kwi 2017
Czy rodzic ma obowiązek płacić alimenty na dorosłe dziecko? Kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny?
Egzekwowanie alimentów będzie skuteczniejsze - zmiany w 2017 r.
24 mar 2017
Przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości rozwiązania, które umożliwią skuteczne egzekwowanie obowiązku alimentacyjnego, zyskały 23 marca 2017 r. akceptację Sejmu. Podczas wieczornych głosowań uchwalona została nowelizacja Kodeksu karnego.
Z pozwem o obniżenie alimentów wystąpić łatwo, wygrać w sądzie – trudniej
22 lut 2017
Osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych może w pewnych sytuacjach domagać się zmiany wysokości ustalonych pierwotnie alimentów. Do takiego jednak postępowania należy się odpowiednio przygotować.
Czy będzie łatwiej ściągnąć alimenty?
02 sty 2017
Liczba dłużników alimentacyjnych w Polsce jest ogromna, a przepisy prawa niedoskonałe. Skuteczne egzekwowanie alimentów jest praktycznie niemożliwe.
Alimenty 2017 r.
14 gru 2016
W 2017 roku przepisy dotyczące obowiązku alimentacyjnego nie zmienią się. Wzrośnie natomiast pensja minimalna, której wysokość ma wpływ na świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
Świadczenia alimentacyjne w 2017 r. nie ulegną zmianie
07 gru 2016
Podwyżka pensji minimalnej będzie miała wpływ na świadczenia z funduszu alimentacyjnego dopiero w 2018 r. Prawo do świadczenia alimentacyjnego ustalane jest w oparciu o dochód z roku poprzedniego, także rodziny ubiegające się o to świadczenie w 2017 r., będą miały ustalane prawo na podstawie dochodu z 2016 r.
Skuteczniejsze egzekwowanie alimentów
27 wrz 2016
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zwiększeniem skuteczności pobierania zaległych świadczeń alimentacyjnych. Nowelizacja kodeksu karnego pozwoli na skuteczniejsze egzekwowanie alimentów. Projekt przewiduje nawet pozbawienie wolności za uchylania się od płacenia alimentów.
Świadczenie wychowawcze (500 zł na dziecko) a alimenty
30 maja 2016
Świadczenie wychowawcze, czyli tzw. 500 zł na dziecko nie powinno mieć wpływu na wysokość alimentów. Taki cel ma prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Kiedy można żądać obniżenia alimentów?
27 lut 2015
W przypadku pogorszenia się możliwości zarobkowych osoby zobowiązanej do płacenia zasądzonych alimentów lub też poprawy sytuacji finansowej osoby otrzymującej alimenty można domagać się obniżenia alimentów.