REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie? Co z tablicami alimentacyjnymi?
Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie? Co z tablicami alimentacyjnymi?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

Tablice alimentacyjne wskazówką dla sędziego

20 czerwca 2024 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło seminarium eksperckie  na temat wprowadzenia tablic alimentacyjnych

REKLAMA

REKLAMA

Jak podał w swoim komunikacie resort sprawiedliwości, podczas spotkania. zostały zaprezentowane trzy propozycje tablic alimentacyjnych wypracowane przez specjalną grupę roboczą. Pierwsza z nich opiera się na rozwiązaniach niemieckich, druga - na francuskich. Trzecia propozycja zakłada, by każdy z rodziców ponosił koszty utrzymania dziecka proporcjonalnie do swoich możliwości zarobkowych.

„Tablice będą istotną pomocą i wskazówką dla sędziego podczas ustalania wysokości alimentów. Niezmiennie sędzia będzie miał możliwości dostosowania wysokości orzekanych alimentów do okoliczności konkretnej sprawy. Wprowadzenie tabel alimentacyjnych nie ograniczy niezależności sędziowskiej. Będą one też stanowić pomoc dla stron postępowania oraz zwiększą transparentność” – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zdaniem uczestników spotkania tablice powinny uwzględniać takie czynniki, jak dochód, wiek dziecka, liczbę dzieci pozostających na utrzymaniu osoby zobowiązanej do alimentacji, a także rodzaj ustalonych kontaktów z dzieckiem.

Ważne

„Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzenie tablic alimentacyjnych w ciągu najbliższych tygodni” – podano w komunikacie.

Alimenty natychmiastowe w przyspieszonym postępowaniu

Resort poinformował też o przygotowanej nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która zakłada m.in. wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alimenty natychmiastowe mogłyby być dochodzone w odrębnym, przyspieszonym postępowaniu w oparciu o wysokość minimalnego wynagrodzenia. Co istotne, uzyskanie takich świadczeń nie wyłączałoby możliwości dochodzenia alimentów w tradycyjnym postępowaniu.

Kwestie alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych wcześniej były też przedmiotem interpelacji poselskiej nr 1698 w sprawie wprowadzenia tabel alimentacyjnych

REKLAMA

„ Wysokość projektowanych świadczeń uzależniona miałaby być od minimalnego wynagrodzenia ustalanego na następny rok (…) oraz od liczby dzieci pochodzących od tych samych rodziców. Na podstawie stawki procentowej w zależności od liczby uprawnionych dzieci oraz minimalnego wynagrodzenia, ustalana byłaby kwota natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych, przy czym stawka procentowa przy jednym dziecku wynosiłaby 21% minimalnego wynagrodzenia, przy dwojgu dzieciach 19% minimalnego wynagrodzenia, przy trojgu dzieciach 17% minimalnego wynagrodzenia, przy czworgu dzieciach 15% minimalnego wynagrodzenia, a przy pięciorgu oraz większej liczbie dzieci 13% minimalnego wynagrodzenia. Wysokość natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych miałaby być corocznie aktualizowana według aktualnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Następować to będzie z mocy prawa, o czym strony miałyby być pouczane przez sąd” – czytamy w odpowiedzi udzielonej przez wiceminister Zuzannę Rudzińską-Bluszcz.

Informacja o aktualnej, obowiązującej w danym roku wysokości natychmiastowego świadczenia alimentacyjnego zamieszczana ma być na stronach internetowych sądów. W sytuacji znacznego wzrostu kosztów utrzymania uprawnionego do alimentów będzie istniała możliwość wniesienia zwykłego powództwa opartego o kryteria art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Jak podano w odpowiedzi na interpelację, zaletą projektowanej koncepcji jest szybkość uzyskania orzeczenia sądowego w przedmiocie alimentów w postaci nakazu zapłaty. Wnoszący pozew nie będzie zobowiązany do wskazywania wartość przedmiotu sporu, ponieważ wysokość należnych alimentów będzie zawsze wiadoma. Ponadto, ograniczona będzie ilość dowodów. Niezbędnym dowodem ma być odpis aktu urodzenia dziecka. Pozew w tym postępowaniu składany będzie obligatoryjnie na urzędowym formularzu.

„Projekt obejmujący te zmiany był wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów pod nr UD 261. Przeszedł on proces uzgodnień, konsultacji i opiniowania. Przyjęty został również przez Komitet Społeczny Rady Ministrów. Z uwagi na wybór nowego Parlamentu oraz utworzenie nowego Rządu uległ dyskontynuacji. Rozwiązania powyższe znalazły się jednak w procedowanym obecnie projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz innych ustaw, a projekt ten oczekuje obecnie na decyzję o jego wpisaniu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów” – czytamy w piśmie z 20 maja 2024 r.

Jeśli chodzi o tabele alimentacyjne, to wiceminister Rudzińska-Bluszcz przypomniała, iż wśród krajów Unii Europejskiej, które odwołują się do opracowanych tabel alimentacyjnych należą Francja, Austria i Niemcy. Jak poinformowała, wstępne analizy możliwości recepcji tabel alimentacyjnych na polski grunt pozwoliły zdiagnozować wrażliwe obszary dla tej instytucji. Należą do nich brak wiarygodności co do składanych przez strony zaświadczeń o wysokości faktycznie osiąganych dochodów, brak obligatoryjności zasądzania świadczeń wskazanych w tabeli, istotne różnice w zakresie potrzeb dziecka i możliwości zarobkowych zobowiązanych zależnie od np. miejsca zamieszkania.

„Pragnę jednak zapewnić, że Ministerstwo Sprawiedliwości będzie realizowało zadania zmierzające do opracowania tabel alimentacyjnych. Liczymy przy tym, że wypracowany model będzie korzystny zarówno z punktu widzenia uprawnionych, jak i zobowiązanych” – podkreśliła.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływa m.in. świadczenie „800 plus”, świadczenia rodzinne czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki?

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

Czternasta emerytura w 2025 r. Jaka kwota brutto - netto: najniższa emerytura, czy Rada Ministrów da więcej? Kiedy wypłata?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2025 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak w poprzednich dwóch latach. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r., opublikowanych 20 maja 2025 r. Najprawdopodobniej "czternastka" wyniesie w 2025 roku 1878,91 zł brutto (ok. 1709,81 złotych netto), a więc tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Choć ustawa daje Radzie Ministrów prawo podwyższenia tej kwoty.

REKLAMA

Jeśli Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, co z prezydenturą Warszawy?

Jeżeli Rafał Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, nie może być jednocześnie prezydentem Warszawy. Zakazuje tego Konstytucja RP. Co z prezydenturą stolicy? Mieliśmy już taki przypadek w historii.

Resort zdrowia: kamery w gabinetach lekarskich, przebieralniach, na sali operacyjnej - nawet bez zgody pacjenta

Przepisy dotyczące monitoringu w placówkach medycznych wywołały gorącą dyskusję, która wciąż trwa, ponieważ wciąż Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia powołuje się na konieczność ich bezpieczeństwa i nie chce zmian. Z jednej strony celem przepisów jest rzeczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a z drugiej – pojawiają się poważne obawy o naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ten problem wraca, szczególnie mając na uwadze ostatnie okoliczności i śmierć lekarza w jednym z krakowskich szpitali, po ataku pacjenta.

REKLAMA