REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sądy. Ministerstwo polepszy dostęp do wymiaru sprawiedliwości i zwiększy bezpieczeństwo

Rada Ministrów przyjęła przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Zmiany usprawnią dostęp obywateli do wymiaru sprawiedliwości i zwiększą bezpieczeństwo w budynkach sądowych.

Nowelizacja Prawa o notariacie. Minister zaprowadzi dyscyplinę wśród notariuszy

Kolejna nowelizacja Prawa o notariacie niebawem trafi do Sejmu. Resort sprawiedliwości chce zwiększyć kontrolę nad notariatem. Twierdzi jednak, że w porównaniu z projektem nowelizacji odrzuconej przez Sejm w grudniu złagodzono propozycje dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej i zawieszania notariuszy. 

Tydzień Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Do niedzieli porady w sądach i prokuraturach

W sądach i prokuraturach osoby poszkodowane naruszeniami prawa i ich rodziny mogą uzyskać bezpłatne porady i informacje. Trwa kolejna edycja corocznego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Od 20 lat obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, przypadający 22 lutego. Co roku w tym czasie Ministerstwo Sprawiedliwości koordynuje obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (20-26 lutego).

REKLAMA

Podwójne postanowienia spadkowe. Ministerstwo czeka na opinię

Problem podwójnych postanowień spadkowych jest wciąż aktualny. Jego skala nie zmniejsza się, a zapowiadanych rok temu przez Ministerstwo Sprawiedliwości prac zmierzających do znalezienia rozwiązania legislacyjnego nadal nie podjęto. Resort rok temu zamówił opinię Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Ma ona odpowiedzieć, czy źródłem problemu jest praktyka sądowa, czy też konieczna jest nowelizacja przepisów.

Tymczasowe aresztowanie bez ograniczenia czasowego. Czy będzie zmiana?

Nie ma potrzeby modyfikacji przepisów, bo zasadniczo sądy mają odpowiednią świadomość uwarunkowań dotyczących stosowania oraz przedłużania tymczasowego aresztowania. Takiej odpowiedzi Rzecznikowi Praw Obywatelskich udzieliło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Brak dostępu do materiałów pochodzących z badania OZSS. MS odpowiada RPO

"Specyfika czynności specjalistów opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów w trakcie procesu diagnostycznego - badań lekarskich, psychologicznych oraz pedagogicznych, których przebieg objęty jest tajemnicą zawodową - przemawia przeciwko dopuszczalności nagrywania przez uczestników lub strony przebiegu tego procesu w zespołach" - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

MS pracuje nad uregulowaniem usług tzw. kancelarii odszkodowawczych

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowuje projekt ustawy, który wprowadza m.in. rozwiązania mające zapobiegać przetrzymywaniu przez kancelarie odszkodowawcze pieniędzy należnych. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

REKLAMA

Nowe zasady transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek

W kodeksie spółek handlowych znajdą się nowe zasady dotyczące transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Głównym celem nowelizacji jest ujednolicenie procesu reorganizacji transgranicznych, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ochrony wierzycielom, pracownikom i wspólnikom mniejszościowym spółek. Projekt zaprezentowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wdrożyć unijną dyrektywę 2019/2121.

Nowe prawo w walce z lichwą - co się zmieni?

- Liczymy na to, że ustawa antylichwiarska uderzająca w fortuny, jakie kosztem Polaków zyskują firmy pożyczkowe, zostanie dziś przegłosowana przez Sejm – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na dzisiejszej (5 października br.) konferencji prasowej.

Projekt reformy sądów poszerzony o sędziów pokoju

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada poprawiony projekt reformy sądów, poszerzony o komponent sędziów pokoju.

Opieka naprzemienna - MS planuje doprecyzowanie przepisów

Czy opieka naprzemienna zostanie zdefiniowana? O planowanych zmianach przepisów poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Obowiązkowe nagrywanie przesłuchań? MS odpowiada RPO

Wprowadzenie obowiązkowego nagrywania każdego przesłuchania podczas śledztw, przy założeniu, że zapisy te będą odtwarzane później na rozprawach, prowadziłoby do przedłużania spraw - oceniło Ministerstwo Sprawiedliwości informując RPO, że nie planuje prac w tej kwestii.

"Sąd w smartfonie" i dalsza informatyzacja sądownictwa

Ministerstwo Sprawiedliwości zmierza do pełnej cyfryzacji w polskim sądownictwie. W realizacji jest m.in. projekt "sąd w smartfonie". Resort zapowiada też "zdalny dostęp" sądów do informacji pochodzących z rejestrów państwowych.

Przemoc domowa - MS zapowiada nowe przepisy

Ministerstwo sprawiedliwości proponuje kolejne narzędzia, mające przeciwdziałać przemocy domowej. Na jakim etapie jest projekt?

MS: sądy znacznie przyspieszyły

Średni czas postępowań w 2022 r. skrócił się o prawie dwa miesiące - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Co wpływa na przyspieszenie pracy sądów?

Ustawa o franczyzie wsparciem dla przedsiębiorców

Trwają przygotowania ustawy o franczyzie. Dzięki nowym przepisom franczyzobiorcy będą chronieni przed dominacją wielkich korporacji, a zasady funkcjonowania branży staną się przejrzyste dla wszystkich. Założenia ustawy powinny być gotowe do końca maja.

Kary porządkowe w sądach - nowy projekt

Określenie zasad sprawnego przeciwdziałania przypadkom zakłócania procesów, czy ubliżania sędziom, przy jednoczesnym zachowaniu standardów obiektywnej procedury określonej w wyrokach ETPCz - przewiduje projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, który ostatnio trafił do konsultacji.

Rośnie liczba osób skazanych za zniesławienie i znieważenie

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, iż Polacy coraz częściej zniesławiają i znieważają. Wzrost skazanych jest nawet o 90%.

Ustawa antylichwiarska - projekt przyjęty przez rząd

Rząd przyjął projekt przygotowanej przez resort sprawiedliwości ustawy w sprawie przeciwdziałania lichwie. Jakie zmiany przewidują nowe przepisy?

Reforma sądów powszechnych - założenia projektów ustaw

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało założenia projektów ustaw składających się na reformę sądów powszechnych.

„Nowoczesne Więziennictwo” - MS zapowiada program reform

Program reform „Nowoczesne Więziennictwo” zakłada m.in. rozszerzenie pracy więźniów czy likwidację niektórych przywilejów skazanych. Co się zmieni?

MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.

Zmiany w Funduszu Sprawiedliwości

Fundusz Sprawiedliwości. Możliwość zakupu nieruchomości ze środków Funduszu Sprawiedliwości oraz zwiększenie kosztów obsługi Funduszu z 2,5 proc. do 7 proc. planowanych przychodów to niektóre z kilkunastu zasadniczych zmian proponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w projekcie rozporządzenia.

Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

MS: Uchwała Sądu Najwyższego jest nieważna

Izby Karna, Cywilna i Pracy Sądu Najwyższego wydały uchwałę, zgodnie z którą "nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie". Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości uchwała ta z mocy prawa jest nieważna i została wydana z rażącym naruszeniem prawa.

Jednakowe standardy obsługi w sądach do końca 2020 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało jednakowe standardy obsługi w sądach. Pod koniec 2020 r. wszystkie formularze na stronach sądów będą identyczne. Interesanci otrzymają również proste instrukcje uczące jak wypełnić poszczególne pisma.

Sędziów SN powoła Krajowa Rada Sądownictwa - zmiany w projekcie ustawy o SN

PiS zmienia projekt ustawy o SN. Nowe zapisy wzmacniają rolę Krajowej Rady Sądownictwa. Co jeszcze gwarantują proponowane regulacje?

Ustawa o programie modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020

W dniu 15 grudnia br. Sejm uchwalił ustawę o programie modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020. Nowe regulacje przewidują m.in. zakup uzbrojenia i pojazdów, remonty więzień, modernizację systemów informatycznych i łączności oraz podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników.

REKLAMA