Zarejestruj się
REKLAMA
Czy w przypadku rozwodu istnieje obowiązek płacenia alimentów na byłego małżonka? Jak długo trzeba płacić zasądzone alimenty? Prezentujemy najważniejsze zasady i terminy.
Kontakty z dzieckiem są instytucją niezależną od władzy rodzicielskiej. Rodzice oraz ich dziecko mają zarówno prawo, jak i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.
W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przewiduje on m.in. wdrożenie w różnych instytucjach standardów ochrony dzieci. Poparcie dla nowych regulacji wyraziły wszystkie kluby parlamentarne.
Wprawdzie można uchylić się od obowiązku alimentacyjnego, jednak tylko w określonych sytuacjach. Jakich?
REKLAMA
Uznanie ojcostwa wywołuje istotne skutki prawne m.in. w kwestii alimentów, władzy rodzicielskiej czy kontaktów. Z tego powodu warto znać podstawowe zasady dotyczące tej instytucji.
Zaprzeczenie ojcostwa to ważna instytucja w prawie rodzinnym. W jakich sytuacjach jest stosowana? Kto może wnieść do sądu odpowiedni pozew?
Temat alimentów zazwyczaj koncentruje się na rodzicach, którzy są zobligowani do wsparcia finansowego swoich dzieci po rozwodzie lub prawnej separacji. Istnieją jednak również sytuacje, w których to pełnoletnie już dzieci zobowiązane są do płacenia alimentów na rzecz swoich rodziców.
Co to jest intercyza – odpowiedź na to pytanie może zainteresować małżonków lub narzeczonych, którzy chcieliby, żeby w ich małżeństwie obowiązywał ustrój majątkowy inny niż ustawowy standard. Jak zawrzeć intercyzę? Ile kosztuje intercyza? Czy warto zawierać intercyzę?
REKLAMA
Rodzice mają prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem i to niezależnie od władzy rodzicielskiej. Czy takie prawo przysługuje również babci i dziadkowi?
REKLAMA