Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niealimentacja, czyli uchylanie się od alimentów

Niealimentacja, czyli uchylanie się od alimentów
Niealimentacja, czyli uchylanie się od alimentów
Co robić kiedy osoba zobowiązania do opłacania alimentów na Ciebie lub na Twoje dziecko uchyla się od tego obowiązku? Kiedy nie płaci? Kiedy mówi, że nie chce i nie będzie płacić? Gdy masz trudności z pokrywaniem podstawowych wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. O tym, jak się zachować, jak postępować skutecznie oraz pozostawać w zgodzie z prawem, przeczytasz w tym artykule.

Niealimentacja – co oznacza to pojęcie?

Niealimentacja to inaczej mówiąc uchylanie się od alimentów przez osobę, która do ich płacenia została zobowiązana poprzez orzeczenie sądowe, ugodę zawartą przed sądem lub przed innym organem albo też inną umowę (np. ojciec wobec dziecka lub matka wobec dziecka).

Czy uchylanie się od alimentów jest przestępstwem?

Tak, jeżeli ten kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego (czyli od płacenia alimentów) w określonej wysokości był do tego zobowiązany w orzeczeniu sądowym (np. w wyroku), ugodzie zawartej przed sądem albo innym organem albo w innej umowie (np. umowa alimentacyjna lub jakakolwiek umowa określająca zobowiązanie do alimentów). Ponadto, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości wynosi równowartość co najmniej trzykrotności ustalonej kwoty alimentów albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące.

Jaka kara grozi za popełnienie przestępstwa niealimentacji?

- kara grzywny (czyli obowiązek zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz Skarbu Państwa)

- kara ograniczenia wolności (np. konieczność wykonywania pracy na rzecz jakiejś organizacji charytatywnej w określonej ilości godzin miesięcznie i przez określoną ilość miesięcy, potrącenie z wynagrodzenia za pracę w wysokości określonej procentowo)

lub

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- kara pozbawienia wolności do jednego roku

Każda z wyżej opisanych kar, jeżeli zostanie wydany wyrok skazujący i zostanie wymierzona sprawcy, wraz z oznaczeniem wyroku jest wpisywana do karty karnej sprawcy (skazanego) i pozostaje tam na długo. To zaś stanowi dodatkową dolegliwość w przypadku, gdy taki sprawca przestępstwa nie alimentacji będzie poszukiwał nowej pracy, gdzie wymagana będzie np. niekaralność lub nieposzlakowana opinia i potencjalny pracodawca będzie wymagał przedłożenia tzw. informacji o niekaralności lub potocznie mówiąc: karty karnej.

W jakich sytuacjach grozi surowsza kara?

Surowsza kara, albowiem jest to kara do dwóch lat pozbawienia wolności, grozi temu sprawcy, który poprzez niepłacenie alimentów doprowadził do niemożliwości zaspokojenia podstawowych potrze życiowych np. dziecka – uprawnionego do alimentów.

Kto i gdzie może zawiadomić o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niealimentacji?

 1. sam pokrzywdzony (w przypadku osoby pełnoletniej),
 2. drugi rodzic lub opiekun prawny (w przypadku, gdy niealimentacją pokrzywdzone jest dziecko)
 3. organ pomocy społecznej,
 4. organ podejmujący działania wobec dłużnika alimentacyjnego.

Ważne!
Do ścigania sprawcy przestępstwa niealimentacji konieczny jest WNIOSEK o ściganie. Co to znaczy?
To znaczy, że ani policja ani prokurator nie mogą ścigać sprawcy takiego przestępstwa bez wniosku, któregokolwiek z wymienionych wyżej podmiotów lub osób - pokrzywdzonego.

Gdzie taki wniosek złożyć? Na policji albo w prokuraturze.

W jakiej miejscowości? Najprościej, w miejscu zamieszkania lub pobytu osoby uprawnionej do alimentów.

W jakiej formie? Na piśmie poprzez wysłanie na adres komendy policji, najbliższego komisariatu czy też miejscowej prokuratury rejonowej listu poleconego zawierającego opis zaistniałej sytuacji

albo

udać się osobiście na komendę policji lub na komisariat i złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wraz z wnioskiem o ściganie sprawcy.

Czy w postępowaniu o niealimentację przyda się pomoc adwokata?

Zdecydowanie TAK. Adwokat bowiem pomoże sformułować zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, będzie uczestniczył w Twoim przesłuchaniu na policji lub w prokuraturze, podpowie jakie dowody należy złożyć, aby właściwie uzasadnić Twoją sytuację. A gdy już sprawa trafi do sądu, może Cię tam reprezentować. Dzięki niemu, działającemu jako Twój pełnomocnik - pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego (to znaczy Ty działasz w sądzie obok prokuratora i także „oskarżasz” sprawcę przestępstwa niealimentacji), nie będziesz musiał chodzić na każdą rozprawę i widywać się ze sprawcą, nie będziesz musiał znać obowiązujących procedur prawnych. To zdecydowanie pozwoli Ci na zaoszczędzenie Twojego czasu, będziesz spokojniejszy o to, że ktoś fachowo i profesjonalnie dba i pomaga Ci w tej trudnej i niekomfortowej sytuacji. Wreszcie w przypadku niesatysfakcjonującego Cię wyroku – odwoła się od niego w Twoim imieniu.

Adwokata możesz wybrać spośród adwokatów znajdujących się na stronie internetowej www.rejestradwokatow.pl zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania lub któregokolwiek innego adwokata według swojego uznania. Wówczas jest to adwokat z wyboru.

Jeżeli nie posiadasz środków finansowych na opłacenie adwokata z wyboru, złóż do prokuratora lub na policji, wraz z zawiadomieniem i wnioskiem o ściganie, wniosek o przyznanie Ci pełnomocnika w osobie adwokata z urzędu. Taki wniosek możesz złożyć także dopiero przed sądem. Aby uzyskać pomoc ze strony takiego adwokata udokumentuj właściwie swoją trudną sytuację majątkową.

Czy złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niealimentacji podlega jakiejkolwiek opłacie?

Nie, złożenie takiego zawiadomienia wraz z wnioskiem o ściganie sprawcy nie podlega żadnej opłacie.

Czy ten, który alimentów płacić nie chciał, może uniknąć kary?

Tak. Nie podlega bowiem karze sprawca przestępstwa, który nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścił w całości zaległe alimenty.

Jeżeli natomiast chodzi o sytuację, gdzie sprawca nie uiszczając alimentów doprowadził do sytuacji braku możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych np. dziecka (jako uprawnionego do alimentów) to sąd może nawet odstąpić od wymierzenia kary. Warunkiem jest uregulowanie w całości zaległości w terminie 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania sprawcy.

Jaki sąd rozpoznaje sprawę o niealimentację?

Sąd rejonowy, jeżeli to przestępstwo jest jedynym, które zostało zarzucone sprawcy. Sąd okręgowy tylko wtedy, jeżeli oprócz tego przestępstwa zostało zarzucone jeszcze co najmniej jedno inne przestępstwo, co do którego to ten sąd jest właściwy rozpoznać sprawę (np. oszustwo na wielką skalę).

Marta Imiołczyk-Porębska, adwokat, Wicedziekan Rady Adwokackiej w Katowicach

***

Konkurs Kancelaria Przyjazna Dziecku

Zapraszamy środowisko adwokatów i radców prawnych do włączenia się w akcję propagowania i stosowania zasad, mających na celu zminimalizowanie negatywnych emocji, jakie towarzyszą dziecku podczas procedur prawnych związanych z rozstaniem rodziców. Konkurs organizowany jest przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w ramach projektu „Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców”. Patronat nad konkursem objął portal Infor.pl.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(14)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • A.K
  2022-01-21 16:46:53
  A jak osoba ktora ma obowiązek alimentacyjny jest osobą niepełnosprawna i nie moze znależ pracy lub nie chca go przyjąc.To oczywiste ze zaległosci będą.To takiego wsadza do kicia i nie dostanie tam pracy bo na oddziale S nie może pracowac .A zadłuzeie dalej rośnie.A my podatnicy dajemy na to i co jest ok.A co do komorników to dlaczego kolosalne kwoty biorą za przelewy zamiast te pieniądze przekazac na alimenty .Tym sposobem sie po dorabiali.60 % zabierać z najniższej krajowej to kpina.Szukają dziewczyny wrażen na necie i dają sobie zrobić dziecko a potem takie biedne i nieszczęśliwe .Trzeba płacić na dziecko oczywiście .Ale 50 % to żyje z alimentòw bo do pracy lenion /matką/nie chce się pracować.A bogacze co mają obowiązek alimentacyjnu to nie płacà .
  6
 • Grzegorz
  2022-01-22 07:22:46
  Może poruszcie temat niesłusznego pobierania alimentów i wyroki sądów niezgodne z prawem. Np dorosłe dziecko pracuje za granicą, ukrywa się przed rodzicem, na prośbę o zaświadczenie o kontynuacji nauki każe mu wypi......ć i nasyła komornika. Drugi przykład, sąd wydaje wyrok o podwyżce alimentów dziecko w Anglii i nie ma problemu z brakiem jurysdykcji, za kilka miesięcy sprawa o zniesienie obowiązku alimentacyjnego a sąd odrzuca pozew bo brak jurysdykcji bo dziecko mieszka za granicą. To jakim cudem sąd orzekał w sprawie o podwyżkę jak brak jurysdykcji krajowej? Wobec bezprawia jakie obecnie panuje dziwicie się że są problemy z alimentami? Piszecie artykuły oczerniając rodziców niepłacących, ojców aby była jasność, bo w Polsce ojciec nie ma żadnych praw w praktyce i on jest winien całemu złu, a zastanowiliście się czasem dlaczego tak się dzieje? Najwyższy czas na likwidację tego patologicznego systemu alimentacyjno-widzeniowego i traktowanie rodziców poważnie!!!
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Tato
  2022-01-22 02:46:33
  Tak a co z ojcami którym sąd zasądził alimenty wyższe niż zarabiają?tysiące takich ojców jest w Polsce s tego doświadczył
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Maristef
  2022-01-21 16:22:22
  Witam, a co mozna zrobic " tatusiowi" ktory ma zasadzone alimenty 1200zl na dziecko niepelnosprawne a placi tak jak uwaza tj po 400, 500zl pracuje na niemiecka umowe o prace... podpowiedzcie...
  8
  pokażodpowiedzi (1)
 • Kasia
  2022-01-22 03:53:56
  Co można zrobić jak jest zadłużenie alimentów i płacone jest przez fundusz alimentacyjny .Jak można odzyskać zaległe alimenty
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Iwona
  2022-01-22 13:50:56
  Co zrobić jak osoba zobowiązana do płacenia od ponad 12 lat nie płaci na dziecko i przez ten czas nieinteresuje się córka a nikt nie może nigdzie go znaleźć
  0
 • Tomgor
  2022-01-22 13:08:53
  Na wszystkich forach piszą o 3 miesięcznym okresie. Ale w jakiej skali ? Roku? Czy ogólnie
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
„Dyrektywa plastikowa” od 1 lipca 2024 r. Zniknie wiele produktów jednorazowych!

Polska wdraża „dyrektywę plastikową”. Z półek zniknie wiele produktów jednorazowych. Zmiany od 1 lipca 2024 roku.

Umył psa w myjni samochodowej. Stanie przed sądem

Zarzut znęcania się nad zwierzęciem usłyszał 45-letni oświęcimianin, który umył psa w myjni samochodowej przy użyciu znajdujących się tam detergentów i lancy z wodą pod ciśnieniem – podała w środę oświęcimska policja. Zatrzymany stanie przed sądem.

500 plus 2023 - wniosek, terminy, wypłata. Kiedy złożyć wniosek i jakich błędów nie można popełnić?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że gdy rodzic złoży wniosek o 500 plus do 31 maja 2023 r., otrzyma prawo do świadczenia od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 roku. Błędów we wnioskach jest mniej niż w ubiegłym roku, ale wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko – wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dzień Dziecka. Roduś nauczy dzieci chronić dane osobowe

Z Rodusiem chronimy dane osobowe – to tytuł e-lekcji, na którą uczniów klas 1–3 zaprosił Urząd Ochrony Danych Osobowych. Lekcja ma na celu m.in. nauczenie dzieci ochrony swoich danych osobowych. Wydarzenie odbędzie się w Dzień Dziecka.

1 czerwca - XXIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

W Międzynarodowym Dniu Dziecka uczniowie będą obradować na XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznej sesji związany jest z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, dotyczy walki zbrojnej żydowskich organizacji bojowych.

Rynek pracy - czym jest i jakie stoją przed nim wyzwania?

Rynek pracy jest często używanym pojęciem w kontekście poszukiwania pracy. Jak można go zdefiniować? Jakim wyzwaniom obecnie podlega?

Zachowek po zmianach w 2023 r.

Czym jest zachowek i komu przysługuje? Jakie zmiany weszły w życie 22 maja 2023 r.? Oto najważniejsze informacje.

Jak podróżować z dzieckiem po Unii Europejskiej?

O czym warto pamiętać, gdy podróżujemy z dzieckiem samolotem, autem lub pociągiem? Jakie dokumenty są niezbędne? Na co zwrócić uwagę, wybierając hotel?

Wszystko zaczyna się od fundatora, czyli o roli założyciela fundacji rodzinnej

Jaka jest rola fundatora w fundacji rodzinnej? Jakie możliwości i kompetencje daje fundatorowi konstrukcja prawna fundacji rodzinnej? 

Dzień Dziecka 2023. 10 pomysłów na wspólne spędzenie czasu

Dzień Dziecka coraz bliżej, a to doskonała okazja na prezent w postaci wspólnie spędzonego czasu. Oto 10 propozycji, z których każdy znajdzie coś dla siebie. 

Czy urzędnicy otrzymają wynagrodzenie za nadgodziny?

Obecne regulacje sprawiają, że zatrudnieni w służbie cywilnej otrzymują za nadgodziny czas wolny, a nie wynagrodzenie. Jednak planowane zmiany w prawie zakładają większą elastyczność w tym zakresie i umożliwienie zapłaty za nadgodziny dla urzędników.

Stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego.

Stan wojenny

Stan wojenny – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, w razie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa, agresji zbrojnej lub zobowiązań sojuszniczych do wspólnej obrony.

Fiskus sprawdza podatników w social mediach

Fiskus sprawdza podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych. Przeglądając zdjęcia i ogłoszenia, skarbówka szuka informacji o osobach, które nie płacą podatków, zaniżają ich wysokość, prowadzą działalność gospodarczą bez rejestracji lub traktują wydatki wakacyjne jak koszty podróży służbowej - podaje Prawo.pl.

II Ogólnopolski Moot Court z Prawa i Postępowania Karnego

Konkurs jest doskonałą okazją, aby przećwiczyć w praktyce umiejętności konstruowania argumentów, pisania pism procesowych oraz pracy w zespole. 

4200 złotych płacy minimalnej pułapką dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy nie dyskutują z koniecznością podnoszenia płac pracownikom, ale mają realne obawy, że kolejny skok może być dla wielu branż trudny do udźwignięcia. Czy pracodawcy będą stawiać na automatyzację?

Granica z Białorusią. Rosyjskie i białoruskie naczepy nie przejadą

Ruch towarowy na granicy z Białorusią dla pojazdów zarejestrowanych w Rosji i na Białorusi zostanie całkowicie zawieszony od 1 czerwca. Obecna decyzja dotyczy w praktyce zarejestrowanych w tych państwach naczep – ruch ciężarówek został zawieszony jeszcze w lutym. 

Fundacja rodzinna

Fundacja rodzinna jest sposobem na sukcesję. Pozwala bowiem zapewnić ciągłość działania firmy. Jakie przepisy regulują działalność fundacji rodzinnej?

Resocjalizacja – ważny proces reintegracji osób skazanych

Resocjalizacja to proces, który ma na celu przywrócenie jednostce, która popełniła przestępstwo, funkcjonowania zgodnego z normami społeczeństwa. To wieloetapowe działanie ma zapobiegać powtarzalności przestępstw poprzez zmianę postaw, zachowań i umiejętności osoby skazanej.

Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 6

W poprzedniej części serii artykułów o życiu za murami karnego była mowa o karach dyscyplinarnych dla osadzonych. W niniejszym zaś artykule poruszę temat nagród, które także przysługują osobom skazanym, oczywiście w określonych sytuacjach.

Pierwsza komunia święta dziecka rozwiedzionych rodziców

Maj jest tradycyjnie czasem przystępowania dzieci do sakramentu komunii świętej. Dla rodzin to szczególny okres duchowego przeżycia poprzedzony miesiącami przygotowań, które pogłębiają więzi między dziećmi a rodzicami. To okazja do wielkiego świętowania w gronie najbliższych, gdzie najważniejszą osobą jest dziecko, przystępujące pierwszy raz do komunii świętej. Sprawy organizacji tego wydarzenia mogą się jednak komplikować, gdy rodzice są rozwiedzeni. 

Polacy przeciw rezygnacji przez Polskę z prawa weta w UE [SONDAŻ]

58 proc. badanych opowiada się przeciwko rezygnacji przez Polskę z prawa weta w UE, za opowiedziało się 11 proc. badanych, 31 proc. nie ma zdania w tej sprawie - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

10 życzeń dla naszej wspaniałej teściowej w Dniu Matki!

Dzień Matki to wyjątkowy czas, kiedy możemy okazać naszą miłość i wdzięczność nie tylko naszym mamom, ale także niesamowitym teściowym, które weszły w nasze życie i stały się częścią naszej rodziny. To doskonała okazja, aby docenić ich rolę i pokazać, jak bardzo są dla nas ważne. Jeśli szukasz oryginalnych pomysłów na życzenia dla Twojej teściowej w tym wyjątkowym dniu, to właśnie tutaj znajdziesz inspirację! Przedstawiam dziesięć wyjątkowych życzeń, które przyniosą uśmiech na twarzy Twojej teściowej i pokażą jej, jak bardzo ją doceniamy.

10 oryginalnych życzeń na Dzień Matki

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, aby okazać miłość, wdzięczność i podziękowania dla tych niezastąpionych kobiet, naszych mam. Jeśli szukasz oryginalnych pomysłów na życzenia dla swojej mamy w tym wyjątkowym dniu, to właśnie tutaj znajdziesz inspirację!

Premier zaakceptował propozycję kredytu dla firm skupujących zboże i owoce miękkie

Premier zaakceptował propozycję nowej linii kredytowej dla firm skupujących od polskiego rolnika zboże, jak również tzw. owoce miękkie - poinformował w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.