reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Pierwsza praca > Czy absolwent bez doświadczenia to gorszy kandydat?

Czy absolwent bez doświadczenia to gorszy kandydat?

Już w trakcie studiów młodzi ludzie muszą zdobywać wiedzę na temat rynku pracy i jego wymogów, aby później, poszukując pracy, sprostać wymaganiom, jakie stawiają przed kandydatami pracodawcy. Pamiętać trzeba jednak, że nie tylko liczą się umiejętności i doświadczenia zawodowe.

Idealny absolwent – kandydat – do pracy, potrafi profesjonalnie przygotować dokumenty aplikacyjne, jest przygotowany do rozmowy z pracodawcą, zna swoje atuty i jest mobilny. Koncerny zagraniczne poszukują osób dyspozycyjnych, chodzi nie tylko o pracę po kilkanaście godzin dziennie, ale także o chęć przeniesienia się do innego miasta lub kraju. Dyspozycyjność jest jednym z ważniejszych elementów przetargowych przy poszukiwaniu pracowników.

Pełnowartościowy kandydat

Wielu pracodawców poszukuje kandydatów tylko wśród studentów i absolwentów. Dlaczego tak jest? Do tej grupy pracodawców zaliczają się m.in. duże międzynarodowe koncerny. Wiele z nich stawia na młodych ludzi bez doświadczenia. Czym się kierują, przyjmując właśnie taką strategię? Dla tych organizacji kluczowa jest świeżość, kreatywność, brak skażenia złymi przyzwyczajeniami. Poszukują osób młodych i ambitnych, które mają otwarte głowy i szybko się uczą, a w zamian oferują bardzo ciekawą pracę, dobrą płacę i możliwość robienia dynamicznej kariery, również zagranicznej.
Ale nie tylko koncerny zatrudniają absolwentów. Obecna sytuacja na rynku sprzyja absolwentom, pracodawcy, redukując koszty, poszukują tańszych pracowników i to jest szansa dla kończących studia. Pracodawcy cenią zarówno wiedzę, jak i doświadczenie absolwentów, które powinni zdobyć już w trakcie studiów. Z pewnością wybiorą tych, którzy np. pracowali w wakacje, odbyli praktyki zawodowe w wybranych kierunkach czy też udzielali się społecznie. Brzmi jak bajka? Niezupełnie. Oczywiście, nie ma róży bez kolców.

Spełnić wymagania

Współczesny absolwent starający się o pracę musi już podczas procesu rekrutacji przekonać swojego przyszłego pracodawcę, że jest właściwym i pod każdym względem idealnym kandydatem. Koncerny międzynarodowe stawiają na umiejętności, potencjał i cechy absolwentów starających się o pracę. Wykształcenie nie jest czynnikiem wystarczającym. Idealny dla firmy międzynarodowej kandydat musi posiadać wiele innych cech, takich jak np. umiejętność analitycznego postrzegania problemów, dążenie do osiągnięcia wyznaczonych celów, umiejętność pracy w grupie, cechy przywódcze, umiejętność pracy z ludźmi. Pracodawcy przedstawieni powyżej nie przyjmują wszystkich kandydatów, proces rekrutacji jest długi i nie jest prosty, dlatego ważne jest, żeby już na początku studiów interesować się ciekawymi pracodawcami, brać udział w targach kariery, na których oni właśnie przedstawiają swoje oferty. Mają również propozycje dla studentów w postaci staży – wiele firm bierze udział m.in. w akcji: „Grasz o staż”. Dzięki takiemu stażowi odbytemu w trakcie studiów można zdobyć wiele ciekawych doświadczeń, rozwinąć nowe umiejętności, a najlepsi mają szansę na etat.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kolmers Legal

Kancelaria prawna dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama