REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa darowizny w 2019 r. – 5 praktycznych wskazówek

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Umowa darowizny/fot.Shutterstock
Umowa darowizny/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Umowa darowizny została określona w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z nią darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Najczęściej mamy do czynienia z darowizną nieruchomości, samochodu czy pieniędzy. W drodze darowizny może także przekazać udział w spółce czy akcje. Jak powinna wyglądać umowa darowizny?

1. Umowa darowizny nie zawsze w formie aktu notarialnego

Wprawdzie przepisy Kodeksu cywilnego wskazują, iż umowa darowizny powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, jednak niezachowanie tej formy jest możliwe, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

REKLAMA

Umowa darowizny samochodu została zawarta w formie pisemnej. Od razu po podpisaniu umowy darczyńca przekazał obdarowanemu kluczyki oraz komplet niezbędnych dokumentów. W tej sytuacji umowa darowizny jest ważna, pomimo niezachowania formy aktu notarialnego, ponieważ świadczenie zostało spełnione

Pani Anna zawarła panem Arturem umowę darowizny pieniężnej w formie aktu notarialnego. Pomimo zawartej umowy nie otrzymała przelewu umówionej kwoty. W tej sytuacji ma prawo dochodzić przed sądem wykonania umowy. Nie miałaby takiego uprawnienia, gdyby umowa została zawarta w innej formie. Umowa byłaby bowiem nieważna, ze względu na fakt, iż świadczenie nie zostało spełnione.

Jeżeli zatem wiemy, iż przedmiot umowy nie zostanie nam wydany od razu, korzystniej jest zawrzeć umowę przed notariuszem.

Umowa darowizny nieruchomości zawsze musi mieć formę aktu notarialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Istotne określenie stron i przedmiotu darowizny

REKLAMA

W umowie darowizny należy dokładnie określić strony (darczyńcę i obdarowanego) oraz przedmiot darowizny. Przedmiot ten powinien stanowić własność darczyńcy. W umowie darczyńca zobowiązuje się do darowania przedmiotu darowizny, obdarowany zaś oświadcza, iż darowiznę przyjmuje. W umowie wskażmy też miejsce oraz datę jej sporządzenia.

Pamiętajmy o tym, iż do przekazania w formie darowizny rzeczy, objętych małżeńską wspólnością majątkową często będzie wymagana zgoda drugiego małżonka. Bez takiej zgody możemy przekazać jedynie drobne zwyczajowo przyjęte darowizny.

3. Darowizna do majątku osobistego małżonka

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym przedmioty majątkowe nabyte przez darowiznę należą do majątku osobistego każdego z małżonków. W umowie darowizny darczyńca może jednak postanowić, iż przekazuje darowiznę obojgu małżonkom.

4. Możliwe odwołanie darowizny

Przyczyna odwołania zależy od tego czy darowizna została wykonana czy też nie. Przykładowo darowizna pieniężna staje się wykonana w momencie przekazania pieniędzy. Jeżeli mamy do czynienia z darowizną niewykonaną, to darczyńca ma prawo ją odwołać, jeżeli po zawarciu umowy jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb albo bez uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych.

Z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego można zaś odwołać nawet darowiznę wykonaną.

Pojęcie rażącej niewdzięczności nie zostało zdefiniowane w Kodeksie cywilnym. Pojęcie to jest jednak opisywane w orzecznictwie. Przykład:

REKLAMA

„Przewidziana art. 898 § 2 k.c. przesłanka niewdzięczności, w stopniu rażącym, ma kwalifikowany charakter, odnoszący się do zachowań, które oceniając rozsądnie, przy uwzględnieniu miernika obiektywnego i subiektywnego, muszą być uznane za wysoce niewłaściwe i krzywdzące darczyńcę, jak na przykład popełnienie przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu, czci albo mieniu, ciężkie naruszenie obowiązków rodzinnych, naruszenie godności osobistej ze świadomością i w nieprzyjaznym zamiarze.

Znamion rażącej niewdzięczności nie wyczerpują z reguły czyny nieumyślne obdarowanego, drobne czyny nawet umyślne, ale niewykraczające, w określonych środowiskach poza zwykłe konflikty życiowe, rodzinne, jak też wywołane zachowaniem się, czy działaniem darczyńcy. Nie jest również obojętna przyczyna niewdzięczności, bo umożliwia dokonanie osądu, czy i na ile zachowanie obdarowanego może być uznane za nieusprawiedliwione. ” – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 czerwca 2010 r., sygn. II CSK 68/10.

Polecamy serwis: Odwołanie darowizny

5. Najbliższa rodzina bez podatku

Co do zasady od otrzymanej darowizny należy zapłacić podatek. Jego wysokość uzależniona jest od tego, do której grupy podatkowej zalicza się obdarowany.

Członkowie najbliższej rodziny po spełnieniu kilku warunków mogą zostać całkowicie zwolnieni od podatku. Otrzymaną darowiznę należy zgłosić do urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2. Mamy na to 6 miesięcy. Darowiznę pieniężną należy udokumentować potwierdzeniem przekazania na rachunek bankowy nabywcy, rachunek bankowy prowadzony przez SKOK lub przekazem pocztowym.

Darowizna nie musi być zgłaszana, jeżeli:

- wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty wolnej od podatku 9637 zł). Majątek może zostać nabyty zarówno w drodze darowizn, jak i spadku.

- nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Polecamy serwis: Darowizny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kola
    2022-08-28 14:09:30
    Z tematem darowziny zwróciliśmy się do notariusz Cejrowskiej z Tczewa. Profesjonalna, rzetelna pomoc.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 82]

Wdowa otrzyma w 2024 r. prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

REKLAMA

Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

REKLAMA

Świadczenia dla pracowników przed Wigilią 2023. To ostatnia szansa na to, żeby skorzystać z 2000 zł zamiast 1000 zł

Sprawdź jakie świadczenia należą się pracownikom przed Wigilią 2023. Pamiętaj, że jest to ostatnia szansa aby pracownik stracił jak najmniej na podatku dochodowym.

Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak wspierać różnorodność?

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Model pracy zdalnej oraz jego powszechne wykorzystanie pozwoliło na zniesienie wielu barier i ograniczeń, co miało niebagatelny wpływ na aktywizację różnych grup zawodowych. Choć pracodawcy w coraz większym stopniu stawiają na różnorodność, wpisując ją nawet w swoje strategie, to jest to nadal obszar z ogromnym potencjałem talentów. Niestety, wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż napotyka przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej przygody zawodowej. 

REKLAMA