REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa darowizny w 2019 r. – 5 praktycznych wskazówek

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Umowa darowizny/fot.Shutterstock
Umowa darowizny/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Umowa darowizny została określona w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z nią darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Najczęściej mamy do czynienia z darowizną nieruchomości, samochodu czy pieniędzy. W drodze darowizny może także przekazać udział w spółce czy akcje. Jak powinna wyglądać umowa darowizny?

1. Umowa darowizny nie zawsze w formie aktu notarialnego

Wprawdzie przepisy Kodeksu cywilnego wskazują, iż umowa darowizny powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, jednak niezachowanie tej formy jest możliwe, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

REKLAMA

Umowa darowizny samochodu została zawarta w formie pisemnej. Od razu po podpisaniu umowy darczyńca przekazał obdarowanemu kluczyki oraz komplet niezbędnych dokumentów. W tej sytuacji umowa darowizny jest ważna, pomimo niezachowania formy aktu notarialnego, ponieważ świadczenie zostało spełnione

Pani Anna zawarła panem Arturem umowę darowizny pieniężnej w formie aktu notarialnego. Pomimo zawartej umowy nie otrzymała przelewu umówionej kwoty. W tej sytuacji ma prawo dochodzić przed sądem wykonania umowy. Nie miałaby takiego uprawnienia, gdyby umowa została zawarta w innej formie. Umowa byłaby bowiem nieważna, ze względu na fakt, iż świadczenie nie zostało spełnione.

Jeżeli zatem wiemy, iż przedmiot umowy nie zostanie nam wydany od razu, korzystniej jest zawrzeć umowę przed notariuszem.

Umowa darowizny nieruchomości zawsze musi mieć formę aktu notarialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Istotne określenie stron i przedmiotu darowizny

REKLAMA

W umowie darowizny należy dokładnie określić strony (darczyńcę i obdarowanego) oraz przedmiot darowizny. Przedmiot ten powinien stanowić własność darczyńcy. W umowie darczyńca zobowiązuje się do darowania przedmiotu darowizny, obdarowany zaś oświadcza, iż darowiznę przyjmuje. W umowie wskażmy też miejsce oraz datę jej sporządzenia.

Pamiętajmy o tym, iż do przekazania w formie darowizny rzeczy, objętych małżeńską wspólnością majątkową często będzie wymagana zgoda drugiego małżonka. Bez takiej zgody możemy przekazać jedynie drobne zwyczajowo przyjęte darowizny.

3. Darowizna do majątku osobistego małżonka

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym przedmioty majątkowe nabyte przez darowiznę należą do majątku osobistego każdego z małżonków. W umowie darowizny darczyńca może jednak postanowić, iż przekazuje darowiznę obojgu małżonkom.

4. Możliwe odwołanie darowizny

Przyczyna odwołania zależy od tego czy darowizna została wykonana czy też nie. Przykładowo darowizna pieniężna staje się wykonana w momencie przekazania pieniędzy. Jeżeli mamy do czynienia z darowizną niewykonaną, to darczyńca ma prawo ją odwołać, jeżeli po zawarciu umowy jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb albo bez uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych.

Z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego można zaś odwołać nawet darowiznę wykonaną.

Pojęcie rażącej niewdzięczności nie zostało zdefiniowane w Kodeksie cywilnym. Pojęcie to jest jednak opisywane w orzecznictwie. Przykład:

REKLAMA

„Przewidziana art. 898 § 2 k.c. przesłanka niewdzięczności, w stopniu rażącym, ma kwalifikowany charakter, odnoszący się do zachowań, które oceniając rozsądnie, przy uwzględnieniu miernika obiektywnego i subiektywnego, muszą być uznane za wysoce niewłaściwe i krzywdzące darczyńcę, jak na przykład popełnienie przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu, czci albo mieniu, ciężkie naruszenie obowiązków rodzinnych, naruszenie godności osobistej ze świadomością i w nieprzyjaznym zamiarze.

Znamion rażącej niewdzięczności nie wyczerpują z reguły czyny nieumyślne obdarowanego, drobne czyny nawet umyślne, ale niewykraczające, w określonych środowiskach poza zwykłe konflikty życiowe, rodzinne, jak też wywołane zachowaniem się, czy działaniem darczyńcy. Nie jest również obojętna przyczyna niewdzięczności, bo umożliwia dokonanie osądu, czy i na ile zachowanie obdarowanego może być uznane za nieusprawiedliwione. ” – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 czerwca 2010 r., sygn. II CSK 68/10.

Polecamy serwis: Odwołanie darowizny

5. Najbliższa rodzina bez podatku

Co do zasady od otrzymanej darowizny należy zapłacić podatek. Jego wysokość uzależniona jest od tego, do której grupy podatkowej zalicza się obdarowany.

Członkowie najbliższej rodziny po spełnieniu kilku warunków mogą zostać całkowicie zwolnieni od podatku. Otrzymaną darowiznę należy zgłosić do urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2. Mamy na to 6 miesięcy. Darowiznę pieniężną należy udokumentować potwierdzeniem przekazania na rachunek bankowy nabywcy, rachunek bankowy prowadzony przez SKOK lub przekazem pocztowym.

Darowizna nie musi być zgłaszana, jeżeli:

- wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty wolnej od podatku 9637 zł). Majątek może zostać nabyty zarówno w drodze darowizn, jak i spadku.

- nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Polecamy serwis: Darowizny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia: wypłaty od 1 lipca 2025 r. Najpierw 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA