REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pobierany przez rodzica w Niemczech a świadczenie Kindergeld

KANCELARIE PEŚLA
Adwokat Niemiecki (Rechtsanwalt) LL.M. - Radca Prawny (Prozessvertreter PL)
Zasiłek pobierany przez rodzica w Niemczech a świadczenie Kindergeld
Zasiłek pobierany przez rodzica w Niemczech a świadczenie Kindergeld
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W obliczu coraz częstszych pytań dotyczących praw rodziców do Kindergeld w Niemczech, konieczne jest zrozumienie złożonych regulacji dotyczących tego świadczenia. Czy rodzic pobierający zasiłek w Niemczech ma prawo do Kindergeld na swoje dzieci? Oto kilka kluczowych kwestii, które warto wziąć pod uwagę.
rozwiń >

Zasiłki dla poszukujących pracy, bezrobotnyc4h, chorobowe i inne niemieckie świadczenia

Rodzice w Niemczech mogą być uprawnieni do świadczenia Kindergeld, nawet jeśli pobierają różnego rodzaju niemieckie zasiłki, takie jak zasiłek dla poszukujących pracy (Arbeitslosengeld II / Harz IV), zasiłek chorobowy (Krankengeld) lub inne świadczenia, takie jak renta czy emerytura. Niemieckie prawo nie wyklucza wprost rodziców pobierających te świadczenia z prawa do Kindergeld.

REKLAMA

Dzieci mieszkające w Polsce

Jeśli Twoje dzieci mieszkają w Polsce, zazwyczaj przysługiwać będzie im świadczenie 500+ (od 2024 roku: 800+), na które zawsze warto złożyć wniosek, nawet jeśli zostanie on odrzucony. W takiej sytuacji w Niemczech może przysługiwać rodzicom różnica pomiędzy polskimi a niemieckimi świadczeniami.

Świadczenie dla bezrobotnych (ALG II / Harz IV)

Świadczenie dla bezrobotnych, znane jako ALG II lub Harz IV, nie daje rodzicom prawa do Kindergeld w Niemczech. Jest to ważna informacja, która może wpłynąć na decyzję rodziców w przypadku pobierania tego rodzaju świadczenia.

Zasiłek chorobowy (Krankengeld)

Jeśli rodzic pobiera zasiłek chorobowy (Krankengeld) w Niemczech i w tym czasie przebywa w Polsce, istnieje ryzyko odmowy przyznania świadczenia Kindergeld przez niemiecką Kasę Rodzinną. Jednakże, jeśli świadczenie w Polsce nie przysługuje, na przykład dlatego, że dziecko ukończyło 18 lat, ale nadal się uczy, wniosek o Kindergeld może być pozytywnie rozpatrzony.

Jednakże, istnieją sytuacje, w których niemiecka Kasa Rodzinna może podjąć decyzję o uchyleniu przyznania świadczenia Kindergeld, gdy rodzice wyprowadzają się z Niemiec, kontynuując jednocześnie pobieranie niemieckich świadczeń chorobowych na terenie Polski.

W takim przypadku istotne jest ustalenie, czy niemiecka Kasa Chorych (Krankenkasse) nadal opłaca składki na ubezpieczenie od bezrobocia (Arbeitslosenversicherung) za osobę, która opuściła Niemcy. Jeżeli tak jest, to ogólnie rzecz biorąc, nadal możemy spodziewać się świadczenia rodinnego Kindergeld, choć może to być przyznane na innej podstawie prawnej. Warto zaznaczyć, że dla osób mających stałe miejsce zamieszkania w Niemczech, Kindergeld przysługuje zgodnie z ustawą podatkową EStG. Natomiast dla osób przebywających za granicą, ale wciąż opłacających składki na ubezpieczenie od bezrobocia, świadczenie to przysługuje na mocy ustawy socjalnej BKGG.

Aby uniknąć utraty prawa do Kindergeld w takiej sytuacji, zazwyczaj zaleca się złożenie odwołania od decyzji Kasy Rodzinnej i jednoczesne złożenie wniosku o zawieszenie postępowania do czasu rozstrzygnięcia sprawy na podstawie ustawy socjalnej.

Warto pamiętać, że w Niemczech za datę wniesienia odwołania nie uważa się daty nadania pisma na poczcie, ale datę wpływu dokumentu do Kasy Rodzinnej. Dlatego zaleca się wysyłanie podpisanych pism faksem, aby spełnić to kryterium i uniknąć nieporozumień związanych z terminem. Warto również konsultować się z profesjonalnymi doradcami w dziedzinie prawa rodzinnego i socjalnego w celu uzyskania dokładnej i kompleksowej pomocy w takich przypadkach.

Ryzyko zaliczenia Kindergeld na poczet innych świadczeń

Warto zaznaczyć, że istnieje ryzyko, że świadczenie Kindergeld zostanie zaliczone na poczet innych świadczeń wypłacanych osobie pobierającej zasiłek. To oznacza, że ostatecznie może nie dojść do wypłaty Kindergeld.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skomplikowane regulacje prawne i koordynacja między Niemcami a Polską

Ponieważ w przypadku tych świadczeń zachodzi zarówno skomplikowana regulacja niemieckiego, jak i polskiego prawa socjalnego, a także koordynacja między nimi w oparciu o rozporządzenia Unii Europejskiej, zawsze zalecamy skorzystanie z indywidualnej porady specjalistów w dziedzinie prawa rodzinnego i socjalnego. Można sięgnąć po wsparcie oferowane przez specjalistyczne kancelarie lub podmioty zajmujące się tą tematyką, które pomogą zrozumieć, jakie świadczenia przysługują i jakie kroki należy podjąć, aby je otrzymać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

  Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

  Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

  Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

  Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

  Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

  REKLAMA

  Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

  Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

  Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

  W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

  Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

  Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

  Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

  ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

  REKLAMA

  Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

  Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

  Jak zastrzec PESEL? Po co to robić?

  Po co się zastrzega PESEL? Jak to zrobić? Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u? Podpowiadamy.

  REKLAMA