REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niemieckie 500+ (Kindergeld) - 3 przykłady sytuacji rodzinnych. Dziecko partnera w Polsce, dzieci uczące się i pracujące

KANCELARIE PEŚLA
Adwokat Niemiecki (Rechtsanwalt) LL.M. - Radca Prawny (Prozessvertreter PL)
Niemieckie 500+ (Kindergeld) - 3 przykłady sytuacji rodzinnych. Dziecko partnera w Polsce, dzieci uczące się i pracujące
Niemieckie 500+ (Kindergeld) - 3 przykłady sytuacji rodzinnych. Dziecko partnera w Polsce, dzieci uczące się i pracujące
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niemcy, jak wiele innych krajów w Unii Europejskiej, oferują różnego rodzaju świadczenia rodzinne mające na celu wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi. Jednym z takich świadczeń jest Kindergeld, które stanowi istotne wsparcie dla rodziców w utrzymaniu i wychowywaniu dzieci. Jednakże, jak w przypadku wielu programów socjalnych, pojawiają się pytania dotyczące kto i w jakich sytuacjach ma prawo do tego świadczenia. Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po niemieckim Kindergeld na przykładzie trzech, dość często występujących, sytuacji rodzinnych. 

Kindergeld na dziecko partnera w Polsce

Jednym z często pojawiających się pytań wśród osób pracujących w Niemczech i wychowujących dzieci w Polsce jest to, czy Kindergeld przysługuje na dziecko partnera, z którym dziecko jest wychowywane wspólnie. Otóż, takie prawo istnieje. Osoby pracujące za granicą, w tym w Niemczech, zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej dotyczącymi koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, zasadniczo mają prawo do niemieckiego Kindergeld, nawet jeśli ich dziecko mieszka w innym kraju UE, takim jak Polska.

Co więcej, nie jest istotne, czy dziecko jest biologicznym dzieckiem partnera. Jeżeli stale uczestniczysz w opiece i utrzymaniu dziecka swojego partnera, to możesz ubiegać się o Kindergeld.

Jednak, aby uzyskać to świadczenie, istnieją pewne warunki. Musisz udokumentować, że Ty i Twój partner wspólnie dzielicie odpowiedzialność za opiekę i utrzymanie dziecka. To może wymagać dostarczenia dodatkowej dokumentacji, takiej jak dowody zamieszkania wspólnie i świadczenia wsparcia finansowego dla dziecka.

Warto również pamiętać, że jeśli otrzymujecie lub jesteście uprawnieni do świadczeń rodzinnych w Polsce, sytuacje te mogą być koordynowane na poziomie Unii Europejskiej. W takich przypadkach, zazwyczaj pierwszeństwo ma kraj, w którym osoba dorosła pracuje. Na przykład, jeżeli pracujesz w Polsce, a Twój partner pracuje w Niemczech, to w Polsce będzie wypłacane świadczenie 800+, a w Niemczech tzw. dodatek dyferencyjny (Kindergeld minus 800+).

REKLAMA

Kindergeld dla studiujących dorosłych dzieci partnera

Niemieckie prawo przewiduje możliwość przyznawania Kindergeld także dla studiujących dorosłych dzieci partnera. Warunkiem jest, że nowy partner życiowy przyjął to dziecko do swojego gospodarstwa domowego, a dziecko nadal kontynuuje naukę, na przykład na studiach, i nie przekroczyło 25. roku życia.

Ostatecznie, nawet w tych bardziej skomplikowanych sytuacjach, istnieje możliwość uzyskania Kindergeld dla studiującego dorosłego dziecka, które zostało przyjęte do nowego gospodarstwa domowego.

Kindergeld dla uczących się i pracujących dzieci

W Polsce, wprowadzenie świadczenia 500+ stało się tematem gorącej debaty. Jednym z często poruszanych zagadnień jest, czy dorosłym dzieciom uczącym się i jednocześnie pracującym przysługuje Kindergeld. Zgodnie z ogólną zasadą, Kindergeld przysługuje do ukończenia przez dziecko 25 roku życia, jednak warunkiem jest kontynuacja nauki po ukończeniu szkoły średniej.

Warto zaznaczyć, że praca na pół etatu lub mniej nie wyklucza prawa do Kindergeld. Nawet praca na więcej niż pół etatu w niektórych przypadkach nie spowoduje utraty tego świadczenia. Federalny Trybunał Finansowy w wyroku z 11.12.2018 r. orzekł, że po ukończeniu pierwszych studiów lub uzyskaniu wykształcenia zawodowego, Kindergeld przysługuje, gdy dziecko pracuje nie więcej niż 20 godzin tygodniowo.

Kindergeld w Niemczech. Podsumowanie

Kindergeld w Niemczech może przysługiwać na różne rodzaje sytuacji rodzinnych, w tym na dzieci partnerów, studiujące dorosłe dzieci i te uczące się oraz pracujące jednocześnie. Kluczowe jest spełnienie odpowiednich warunków i udokumentowanie swojej sytuacji. Niemieckie prawo jest elastyczne i uwzględnia różnorodność rodzinnych układów, aby zapewnić wsparcie finansowe dla wszystkich dzieci w Niemczech. Warto poznać swoje prawa i skorzystać z dostępnych świadczeń, które mogą znacząco wpłynąć na komfort życia rodziny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kolczyk
  2023-11-23 17:41:19
  A czy jest prawdą, że można pobierać pełny kindergeld w Niemczech i pełne świadczenia 500+ w Polsce na to samo dziecko ? Jeżeli jeden z rodziców pracuję w Niemczech a drugi nie pracuję i jest z dzieckiem w Polsce? Wiele osób pobiera takie świadczenie z obydwu krajów ale czy to jest prawnie dozwolone? Czy z czasem nie trzeba będzie zwracać Kindergeldu Niemcom?
  0
  pokażodpowiedzi (3)
 • Wiolka
  2023-11-24 07:50:49
  No tak...każdy piszę o tym że pracując w Niemczech należy się zasiłek rodzinny. Tyle się tego naczytałam ...ale nikt nie napisał konkretnie jakie trzeba spełniać warunki żeby uniknąć warunków oddania. Sprostowanie...może ktoś się zainteresuje tym bardziej. Mój mąż cały czas pracuje w Niemczech.Najpierw pracował w firmie niemieckiej-wiec wszystko było odprowadzane w Niemczech. Teraz zmienił firmę -ale cały czas pracuje na terenie Niemiec.Jest w tej firmie na A1- i już nam się nie należy zasiłek -wręcz przeciwnie musimy oddać pieniądze za ten okres od momentu jak zaczął być na A1. Może niech ktoś się bardziej wdrazy w to i napiszę konkretnie jakie są zasady.
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • Arek
  2023-11-25 15:55:12
  Jeżeli piszecie coś to zapoznajcie się z tematem. Kindergeld nie jest odpowiednikiem 500+. Kindergeld to zasiłek rodzinny. Odpowiednikiem 500+ jest KINDERZUSCHLAG. Aby go dostać powinno się spełnić trochę warunków i przyznawane jest według uważania urzędnika od 0 do pełnej kwoty na bodajże max. Pół roku.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przeprowadzasz się? Sprawdź, czy nie musisz zaktualizować PIT-2. Jeśli to przegapisz, grozi ci dopłat podatku. Ale czy wiesz dlaczego?

Zdarzenia związane z życiem prywatnym pracownika, choćby takie jak przeprowadzka, mogą mieć wpływ na dokonywane przez niego rozliczenia podatkowe. Czasami ich konsekwencją jest nabycie praw, z których podatnik może skorzystać, ale nie musi, ale innym razem mogą wiązać się z ograniczeniem tychże praw, o czym już nie tylko może, ale musi pamiętać dokonując rozliczeń podatkowych.

Egzekucja z nieruchomości - jak przebiega. Zajęcie, opis i oszacowanie, obwieszczenie o licytacji

Jednym ze sposobów wyegzekwowania roszczenia należnego wierzycielowi jest przeprowadzenie egzekucji ze składnika majątkowego dłużnika jakim jest nieruchomość. Tytułem wstępu należy dodać, iż postępowanie egzekucyjne może być wszczęte w sytuacji gdy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy. 

Oszustwo nigeryjskie - ostrzeżenie i przykład

Oszustwo nigeryjskie - na czym polega? Oto przykład oszustwa nigeryjskiego oraz ostrzeżenie NASK przed jego nowymi odmianami.

Osoby niepełnosprawne z większym dostępem do najpowszechniejszych produktów i usług. Co zakłada nowy projekt?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.

REKLAMA

Prawne dylematy dotyczące AI. Więcej pytań niż odpowiedzi

Jakie są problemy prawne związane ze sztuczną inteligencją? Czy prawo powstrzyma rozwój AI?

Kwota bazowa wzrosła. Od 1 marca dodatkowa emerytura wyższa o więcej niż 700,00 zł. Dożywotnio i bez wniosku. Sprawdź!

Kwota bazowa wzrosła. Wraz z nią wzrosła wysokość dodatkowej emerytury dla najstarszych seniorów. Od 1 marca 2024 przyznawane im świadczenie honorowe dla stulatków będzie wyższe o 705,88 zł.

Dragon-24, czyli wspólne ćwiczenia wojsk NATO właśnie ruszają. Będą utrudnienia na drogach w całym kraju

Dragon-24, czyli wspólne ćwiczenia wojsk NATO właśnie ruszają. Sztab Generalny Wojska Polskiego informuje o wzmożonym ruchu kolumn pojazdów wojskowych w całym kraju. Można się spodziewać wielu utrudnień na drogach.

Renta wdowia nie tylko dla wdów! Będzie składała się z dwóch elementów. Uprawniony sam zdecyduje ile świadczenia dostanie.

Uchwalenie zmian w przepisach dot. uprawnień wdów i wdowców jest coraz bliżej. Jak wynika z zapewnień MRPiPS, istnieje techniczna i finansowa możliwość wprowadzenie renty wdowiej jeszcze w 2024 r. – środki na ten cel zostały zapewnione. Ministerstwo jest jednak zwolennikiem wprowadzenia tych regulacji w modelu kroczącym.

REKLAMA

Przybicie na aukcji online a ukształtowanie ceny przedmiotu aukcji przy udziale ofert pozostałych uczestników. Co wynika z przepisów i praktyki?

W aukcji chodzi przecież o najlepszą cenę rynkową. Pytanie, czy porównanie wszystkich ofert cenowych w czasie rzeczywistym jest przywilejem jedynie organizatora aukcji, czy prawem wszystkich uczestników. Platformy sprzedaży online generują cenę, ponieważ rzeczywistość wirtualna umożliwia udział w czynności prawnej uczestnikom online, likwidując barierę lokalności konkretnego wydarzenia. Z drugiej strony jednak popularność czynności online generuje z kolei szereg ograniczeń co do wiedzy o postąpieniach w aukcjach, które naturalnie zawsze występowały dotychczas w konwencjonalnej aukcji live.

Przepisy się zmieniły i w 2024 r. pracodawca udzieli przeciętnemu pracownikowi 35 dni wolnego. Niektórzy będą odpoczywali dłużej. Sprawdź, jak wnioskować.

W 2024 roku na 366 dni co do zasady przypadnie 115 dni wolnych od pracy i 251 dni pracujących. To jednak tylko punkt wyjścia. Przeciętny pracownik będzie miał możliwość wykorzystania 35 dni urlopów i zwolnień od pracy. Istnieją też grupy pracowników, które mają jeszcze większe uprawnienia.

REKLAMA