REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK każdemu się opłaca - a komu najbardziej? (wywiad)

Robert Zapotoczny
Prezes PFR Portal PPK sp. z o.o.
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mojeppk.pl
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mojeppk.pl

REKLAMA

REKLAMA

Oszczędzanie na emeryturę w ramach PPK opłaca się każdemu. Kto skorzysta najbardziej? Czy w związku z nową ustawą wynagrodzenia pracownicze ulegną obniżeniu? Jakie obowiązki będą ciążyły na pracodawcach? Ile dokładnie można zaoszczędzić dzięki PPK? Na te i inne pytania odpowiada Robert Zapotoczny, Prezes PFR Portal PPK sp. z o.o.

Każdemu się opłaca

 1. Wraz z początkiem 2019 r. weszła w życie Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Ta nowość w polskim systemie prawnym zacznie obowiązywać w pierwszych podmiotach zatrudniających pracowników już od 1 lipca 2019 r. Pracownicy podchodzą bardzo sceptycznie do nowej instytucji. Czy słusznie?

Brak zaufania do instytucji oszczędzania wynika z przeszłych złych doświadczeń, mam tu na myśli przede wszystkim OFE. Zbudowanie tego zaufania to nasze największe wyzwanie. Spółka PFR Portal PPK prowadzi konferencje i szkolenia, a także konsultacje, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Tłumaczymy na tych spotkaniach, że PPK jest zupełnie innym systemem niż OFE. Środki, które zgromadzimy na indywidualnych kontach, są prywatne i w pełni dziedziczne. W każdej chwili możemy sprawdzić stan naszych oszczędności i możemy je w każdej chwili wypłacić.

REKLAMA

 1. Czy uczestnik PPK musi być zatrudniony na podstawie umowy o pracę?

Uczestnikiem PPK może stać się osoba zatrudniona podlegająca obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Do kategorii osób zatrudnionych zaliczymy nie tylko pracowników na umowach o pracę, ale też np. zleceniobiorców.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników - wydanie specjalne nr 2/2018

 1. Jaka grupa pracowników może najwięcej skorzystać na uczestnictwie w programie PPK?

REKLAMA

Za każdym razem, gdy prowadzę szkolenie lub konferencję, podkreślam, że jest to program korzystny dla wszystkich, ale w szczególności polecam go uwadze dwóch grup: osobom zarabiającym najmniej oraz kobietom. Osoby, które oszczędzają w PPK, korzystają z wpłat od pracodawcy i dopłat ze strony państwa. To istotne, ponieważ de facto każda złotówka, którą pracownik odłoży w PPK jest podwajana przez pracodawcę. To oznacza, że osoba zarabiająca 2800 zł brutto, która rozpocznie oszczędzanie w wieku 30 lat przy najniższych wpłatach zarówno ze strony pracownika, jak i pracodawcy (łącznie 3,5% pensji brutto) może odłożyć ok. 100 tys. zł. Jeśli wysokość wpłat będzie najwyższa (łącznie 8% pensji brutto), kwota ta może wzrosnąć do ponad 200 tys. zł.

Osoby zarabiające 120% minimalnego wynagrodzenia i mniej mają prawo obniżyć kontrybucje do 0,5% wynagrodzenia. W 2019 r. z takiego prawa mogłaby skorzystać osoba zarabiająca do 2700 zł, jej wpłata będzie wynosiła niespełna 14 złotych miesięcznie, czyli rocznie taka osoba wpłaci do PPK ok 160 zł. Równocześnie otrzyma w skali roku od pracodawcy blisko 650 zł oraz 240 zł dopłaty od państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A zatem oszczędzając 160 zł rocznie pracownik otrzyma dodatkowo pięć razy tyle. To kwota może stanowić kapitał, którego gromadzenia nie powinien sobie odmawiać. Jeśli chodzi o drugi przypadek, jak wiemy, kobiety statystycznie żyją dłużej niż mężczyźni, a jednocześnie osiągają wiek emerytalny wcześniej. To oznacza, że czas spędzony na emeryturze jest dłuższy, a zatem środki, którymi będzie dysponowała taka osoba, muszą być odpowiednio wyższe. Szansę na zwiększenie tego kapitału daje właśnie PPK. Namawiam właśnie kobiety, aby w miarę możliwości oszczędzały maksymalne 4% oraz namówiły pracodawców do zwiększenia ich wpłat.


 1. Czy przyłączenie się do programu dodatkowego oszczędzania na emeryturę rzeczywiście wpłynie na podwyższenie kosztów pracowniczych i w konsekwencji na obniżenie wynagrodzeń?

Pracodawca obowiązkowo kontrybuuje do programu min. 1,5% wynagrodzenia pracownika brutto, maksymalnie kwota ta może wzrosnąć do 4%. Należy jednak tę kwestię rozpatrywać w szerszym kontekście. Rynek pracownika się zmienia, pracodawca musi coraz bardziej starać się zatrzymać dobrego pracownika przy sobie. PPK należy też postrzegać jako narzędzie benefitu pracowniczego. Pracodawca może podnieść wysokość kontrybucji do PPK dla osoby, którą chce docenić i zapewnić jej lepsze warunki pracy. Pamiętajmy o tym, że pracodawca, który wspiera swojego pracownika staje się w oczach swojego pracownika godny zaufania, zachęca do lojalności, to cechy w dzisiejszym świecie nie do przecenienia.

 1. Jakie dodatkowe obowiązki będą ciążyły na pracodawcy, a jakie na pracowniku w związku z uczestnictwem w PPK?

REKLAMA

Pracodawca musi dokonać wyboru instytucji finansowej, która będzie zarządzała środkami gromadzonymi w PPK. Ponadto jest zobligowany do podpisania umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK. Obowiązki po stronie pracodawcy zostały zminimalizowane na tyle, na ile było to możliwe, a część z nich została przeniesiona na instytucje finansowe.

Pracownik nie musi podejmować żadnych działań. Zostanie on automatycznie zapisany do programu. Jeśli pracownik chce z niego zrezygnować, wystarczy, że złoży pracodawcy deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Jeśli pracownik nie zmieni zdania, będzie musiał odnowić deklarację raz na 4 lata, ponieważ pracodawca będzie co 4 lata ponownie zapisywał do PPK wszystkie kwalifikujące się osoby zatrudnione.

 1. Czy pracodawcy odniosą korzyści z uczestnictwa w PPK?

Wierzę, że postrzeganie PPK jako narzędzia do motywowania pracowników i jako możliwość wykazania się jako odpowiedzialny pracodawca wpłynie na rozwój rynku pracy pozytywnie, o tym przekonamy się już niebawem.

 1. Zarówno pracownik jak i pracodawca będą mogli zdecydować o wysokości dokonywanej na indywidualne konto pracownika wpłaty (podstawowej bądź też dodatkowej). Czy ustawa zawiera przepisy nakazujące równe traktowanie pracowników w tym przedmiocie? Czy pracodawca może dokonywać swobodnego wyboru wysokości dokonywanych wpłat na konta poszczególnych pracowników?

Każdy pracownik samodzielnie reguluje wysokość wpłat dodatkowych. Pracodawca również może zdecydować o wysokości wpłaty dodatkowej dla konkretnego pracownika. To rozwiązanie pozwala traktować PPK jako benefit pracowniczy, a zatem np. sposób na dodatkowe docenienie pracowników. Ustawa jasno jednak określa, że pracodawca może różnicować wpłaty dodatkowe ze względu na długość okresu zatrudnienia poszczególnych osób albo na podstawie obowiązujących postanowień regulaminu wynagrodzeń lub układu zbiorowego pracy.

 1. Dla lepszego zobrazowania poziomu oszczędności w PPK podajmy konkretny przykład. Pan Marek ma 30 lat. Wysokość jego wynagrodzenia określona w umowie o pracę wynosi 5000 zł brutto. Z dniem 1 lipca 2019 r. rozpoczął oszczędzanie w ramach PPK. Zarówno pan Marek jak i jego pracodawca dokonują wpłat podstawowych. Jaka suma zostanie zgromadzona na koncie pana Marka po ukończeniu 60. roku życia?

Przy założeniu, ze zakończy on oszczędzanie w 60. roku życia, może oszczędzić ponad 172 tys. złotych. Przy założeniu, że kontrybucje wzrosną do maksymalnego poziomu zarówno ze strony pracodawcy i pracownika, te środki mogą się podwoić. Takie wyliczenia może zrobić każdy, wystarczy że odwiedzi stronę www.mojeppk.pl, na której znajduje się zaawansowany kalkulator oszczędności w PPK. Wprowadzając podstawowe dane: wiek rozpoczęcia oszczędzania oraz wynagrodzenie brutto, otrzymamy prognozę środków, które oszczędzimy w PPK. Zachęcam do korzystania z tego narzędzia.

PFR Portal PPK

PFR Portal PPK

Bardzo dziękuję za udzielenie odpowiedzi na przedstawione pytania oraz objaśnienie naszym Czytelnikom instytucji Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Emilia Panufnik

redakcja Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  REKLAMA

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  REKLAMA