reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Nowy dowód osobisty dopiero w marcu 2015

Nowy dowód osobisty dopiero w marcu 2015

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego będzie można składać dopiero w marcu 2015 roku. Termin wprowadzenia nowych dokumentów tożsamości został przesunięty o dwa miesiące (z 1 stycznia na 1 marca 2015 roku). Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność.

Projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zakłada przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów dotyczących wydawania nowych dowodów osobistych. Od 1 marca 2015 roku, nie jak pierwotnie zakładano – od 1 stycznia 215 roku, będzie można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego. Duża zmiana dotyczy tego, że z pismem będzie można wystąpić w dowolnej gminie na terenie kraju. Wydłużenie o dwa miesiące vacatio legis dwóch ustaw: o dowodach osobistych oraz o ewidencji ludności, oznacza, że do tego czasu nie będą wydawane nowe wzory dowodów.

Zobacz również: Dowód osobisty w 2015 roku

Po 1 stycznia 2015 r. dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność - nie będzie więc konieczności wymiany dokumentów.

System nowych dowodów osobistych

Jak podkreśla MSW celem projektu jest zapewnienie bezpiecznego wdrożenia systemu, na który składają się m.in. rejestr PESEL i rejestr dowodów osobistych. Z uwagi na charakter i rozmiar przedsięwzięcia, dodatkowy czas pozwoli na kolejną weryfikację działania zbudowanych systemów, umożliwi także lepsze przygotowanie urzędników do obsługi nowych rejestrów i dokonanie zmian w organizacji pracy urzędów. Projekt wychodzi naprzeciw postulatom gmin, które wnosiły o wydłużenie okresu wdrożenia nowych rozwiązań - przekonują autorzy projektu.

Rzeczniczka podała, że MSW otrzymywało m.in. z urzędów stanu cywilnego liczne prośby i sugestie, aby przesunąć okres wejścia w życie nowych przepisów. Istotne jest także właściwe przygotowanie wszystkich, a zwłaszcza nowych władz samorządowych, do realizacji tego procesu - powiedziała Woźniak. Dodała, że w wybranych gminach zostanie przeprowadzony pilotaż tego systemu.

Wniosek o nowy dowód osobisty w dowolnej gminie?

W myśli przepisów, które miały wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku utworzony miał zostać elektroniczny rejestr dowodów osobistych. Dostęp do niego będą miały urzędy gmin. Dzięki temu wniosek o wydanie dowodu osobistego będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Będzie także możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu. Dowód osobisty będzie mógł odebrać w gminie pełnomocnik.

Fotografia biometryczna nie tylko do paszportu

Do wniosku o wydanie dowodu osobistego musimy dołączyć fotografię, która powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Zdjęcie do dowodu osobistego wydawanego wg nowego wzoru będzie takir samo jak to, które obowiązuje w paszportach (zdjęcie biometryczne). Format i wymiary nowego dowodu osobistego pozostaną takie same jak dotychczas.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Termin ważności dowodu osobistego

Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5. roku życia, który będzie ważny przez 5 lat.

W przypadku unieważnienia dowodu osobistego odpowiednia adnotacja zostanie wprowadzona do rejestru dowodów osobistych. Znajdą się w niej informacje o dacie i przyczynie unieważnienia. Unieważniony dowód osobisty, przedłożony w gminie, zostanie przecięty lub przedziurkowany w taki sposób, aby uszkodzeniu uległa fotografia wraz ze znakiem holograficznym.

Wzór nowego dowodu osobistego

Nowy wzór dokumentu tożsamości został określony w projekcie rozporządzenia do ustawy o dowodach osobistych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. Nowy wzór dowodu osobistego nie będzie już zawierał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego.

Zobacz również: Wzór dowodu osobistego 2015

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Dowód osobisty dopiero w marcu 2015/ Fot. Fotolia
Dowód osobisty dopiero w marcu 2015/ Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama