REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie złożyć wniosek o dowód osobisty?

Marta Wrzosek
Wniosek o wydanie dowodu osobistego należy złożyć w urzędzie gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zameldowania.
Wniosek o wydanie dowodu osobistego należy złożyć w urzędzie gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zameldowania.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dowód osobisty jest najważniejszym dokumentem tożsamości. Wymagany jest przy np. dokonywaniu większości czynności urzędowych czy przekraczaniu granic państwa. Gdzie złożyć wniosek o jego wydanie? Jakie dokumenty są nam potrzebne?

Najpierw – jakie dokumenty są wymagane?

REKLAMA

Zanim udamy się do odpowiedniego urzędu, musimy skompletować wszelkie dokumenty potrzebne nam do wydania dowodu. Są to:

1) wniosek o wydanie dowodu osobistego;

2) dwie aktualne (jednakowe!) fotografie o wymiarach 3,5 cm  4,5 cm;

3) jeżeli osoba urodziła się poza aktualnym miejscem zamieszkania – gdzie składa wniosek o dowód – także odpis skrócony aktu urodzenia;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4) jeżeli osoba zawarła związek małżeński poza aktualnym miejscem zamieszkania – gdzie składa wniosek o dowód – odpis skrócony aktu małżeństwa.

Zobacz również: Wymiana i unieważnienie dowodów osobistych

Organ, który wydaje dowód osobisty, jeżeli będzie miał ona wątpliwości co do obywatelstwa osoby – może zażądać poświadczenia obywatelstwa polskiego lub innego dokumentu, który potwierdzi polskie obywatelstwo (np. paszport). Poświadczenie obywatelstwa wydaje wojewoda.

Wniosek o wydanie dowodu

Wniosek o wydanie dowodu osobistego powinien zawierać przede wszystkim numer PESEL, nazwisko i imię wnioskodawcy, nazwisko rodowe, a także: imię ojca, imię i nazwisko rodowe matki, datę i miejsce urodzenia płeć oraz obywatelstwo.

Dodatkowo, należy wskazać powód ubiegania się o wydanie dowodu osobistego (np. po raz pierwszy, kradzież, zniszczenie, zmiana danych osobowych).

REKLAMA

We wniosku wskazujemy również adres do korespondencji i składamy podpis. Warto pamiętać, że dane zawarte we wniosku muszą być zgodne z prawdą, w przeciwnym razie poniesiemy odpowiedzialność karną za podanie nieprawdziwych danych lub ich zatajenie.

Oczywiście nie musimy martwić się, że nie będziemy potrafili samodzielnie sporządzić wniosku. Urzędy gmin, na swoich stronach internetowych, a także bardzo często w swoich siedzibach – udostępniają gotowe formularze wniosków, w których wystarczy wypełnić odpowiednie rubryki.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o wydanie dowodu osobistego należy złożyć w urzędzie gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zameldowania, a jeżeli takiego nie ma – według ostatniego miejsca pobytu. W większości urzędów gmin znajdują się wydziały zajmujące się takimi sprawami (na ogół jest to Wydział Spraw Obywatelskich, niekiedy Biuro Obsługi Interesantów).

Zanim udamy się do urzędu, warto (telefonicznie lub za pośrednictwem Internetu) sprawdzić, w jakich dniach i godzinach możemy załatwić naszą sprawę.

Warto pamiętać, że dowód osobisty od 2010 roku wydawany jest bezpłatnie.

Czy o dowód osobisty może ubiegać się wyłącznie osoba pełnoletnia?

Na pytanie, czy tylko osoba, która ukończyła 18 lat może ubiegać się o dowód osobisty, należy odpowiedzieć przecząco. Owszem, z pełni praw korzysta tylko osoba pełnoletnia (nieubezwłasnowolniona częściowo ani całkowicie) i jest ona wręcz obowiązana posiadać dowód osobisty, ale ustawodawca przewidział możliwość wydania dowodów tymczasowych dla osób, które nie ukończyły 18 lat.

Zobacz również serwis: Dowód osobisty

Dowód osobisty może zostać wydany dziecku do lat 5 i wówczas jego ważność wynosi 5 lat, natomiast dla osoby, która ukończyła 5 lat – jest ważny 10 lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: podwyżka do 6000 zł brutto dla kursanta w policji od 1 maja 2024 r. [projekt rozporządzenia]

Podwyżka 1010 zł dla kursantów w policji. Ze stałymi dodatkami kursanci otrzymują 6000 zł brutto. Od 1 maja 2024 r. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA