reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Ile czeka się na dowód osobisty?

Ile czeka się na dowód osobisty?

Posiadanie dowodu osobistego wiąże się nieodłącznie z możliwością weryfikacji naszej tożsamości, obywatelstwa, czy uprawnieniem do przekraczania m. in. granic państw członkowskich Unii Europejskiej. Ile trwa wyrobienie dokumentu, jakim jest dowód osobisty?

Jak wyrobić dowód osobisty w 2019 r.?

Kto ma obowiązek posiadania dowodu osobistego?

W Polsce nakłada się obowiązek posiadania dowodu osobistego w dwóch przypadkach:

  • od ukończenia 18 roku życia,
  • od ukończenia 15 roku życia, jeżeli osoba pozostaje w stosunku pracy lub nie zamieszkuje wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje, albo nie pozostaje pod władzą rodzicielską lub opieką.

Webinarium Piotra Wojciechowskiego: Nowe zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy - zmiany w obowiązkach pracodawców – Termin: 30 sierpnia

W dwóch powyższych przypadkach posiadanie dowodu osobistego jest obligatoryjne. Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych  przewiduje również przypadki, w których fakultatywnie można wydać dowód osobisty:

  • osobie będącej obywatelem polskim zamieszkującym poza granicami RP;
  • osobie małoletniej, która ukończyła 13 rok życia (dokument jest wydawany na wniosek rodzica lub opiekuna);
  • osobie małoletniej, która nie ukończyła 13 rok życia (dokument jest wydawany na wniosek rodziców lub opiekunów).

Zapytaj na FORUM

Kto wydaje dowód osobisty?

Dowód osobisty wydawany jest przez właściwy ze względu na miejsce zameldowania na pobyt stały organ gminy (wójt, burmistrz lub prezydent miasta). Jeżeli  ubiegający się o wydanie dowodu jest zameldowany na pobyt stały - dowód wydaje organ gminy ostatniego miejsca pobytu stałego tej osoby. W przypadku, gdy nie jest możliwe ustalenie właściwości miejscowej organu w  któryś z wymienionych sposobów, dowód osobisty wydaje organ gminy właściwy dla obszaru dzielnicy Śródmieście w m.st. Warszawie.

Jakie dokumenty są wymagane do wyrobienia dowodu osobistego?

Do wniosku o wydanie dowodu osobistego należy załączyć dwie aktualne, wyraźne i jednakowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, wykonane w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy.

Jeżeli dokumenty takie jak akt urodzenia czy akt zawarcia małżeństwa zostały sporządzone w innym urzędzie stanu cywilnego niż w miejscu, w którym osoba ubiega się o wydanie dowodu osobistego, to należy załączyć skrócone odpisu tych aktów.

Opłaty za wyrobienie dowodu osobistego

Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych od 1 stycznie 2010 r. nie są pobierane opłaty za wydanie dowodu osobistego.

Czas oczekiwania na wydanie dowodu

Czas oczekiwania na wydanie dowodu osobistego wynosi do trzydziestu dni od daty złożenia wniosku. W szczególnych przypadkach w/w termin może ulec skróceniu lub wydłużeniu.

Zadaj pytanie na Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 28.11.2018

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ile czeka się na dowód osobisty?/fot. Fotolia
Ile czeka się na dowód osobisty?/fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama