Kategorie

Prowadzisz firmę i masz długi? Upadłość jest szansą na nowy start

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Prowadzisz firmę i masz długi? Upadłość jest szansą na nowy start/Fot. Shutterstock
Prowadzisz firmę i masz długi? Upadłość jest szansą na nowy start/Fot. Shutterstock
fot.Shutterstock
Upadłość dla osoby prowadzącej firmę? Pandemia wirusa SARS-Cov-2 uświadomiła wielu przedsiębiorcom, że nie byli przygotowani na tak poważny kryzys. Wraz z rosnącą liczbą zakażeń, władze kraju wprowadzały kolejne, znaczące ograniczenia. Wstrzymanie dostaw w wyniku zerwanych łańcuchów transportowych, anulowanie wcześniej zaplanowanych imprez masowych czy zamknięcie lokali gastronomicznych pogrążyło wielu polskich przedsiębiorców.

Poważne problemy finansowe

Wprowadzane stopniowo ograniczenia, które w większości zostały z nami do dziś, spowodowały ogromne problemy z wypłacalnością. Wielu przedsiębiorców zostało pozbawionych przychodów z dnia na dzień, nie mając nadziei na zmianę sytuacji. Niestety, byli oni nadal zobowiązani do wypłacania pensji, regulowania należności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędu Skarbowego, a także regulowania wcześniej zawartych zobowiązań, opłacania rachunków i utrzymywania własnych rodzin. W wyniku braku możliwości na prowadzenie działalności, przedsiębiorcy, ratując się pożyczkami na bieżące potrzeby, stali się dłużnikami, tracącymi płynność finansową, aż w końcu popadającymi w spiralę zadłużenia. Zadłużone przedsiębiorstwa zaczynały stawać się kompletnie niewypłacalne, doprowadzając do powolnego upadku firmy.

W chwili, kiedy dłużnik podjął wszelkie możliwe kroki w celu odzyskania płynności finansowej, wnioskował o zawarcie ugód z wierzycielami oraz negocjacji z kontrahentami, lecz sytuacja stale się pogarszała, powinien zdecydować się na odważniejsze działania. Fundamentem powinno stać się zgłoszenie do specjalistów w sprawach restrukturyzacji i upadłości, którzy zapewnią przedsiębiorcy odpowiednie wsparcie i podejmą daleko idące czynności. Niewypłacalność przedsiębiorcy, czyli utrata zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, prowadzi do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. W chwili pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy, upadły traci posiadany majątek, który zostaje sprzedany w trakcie postępowania na poczet zaspokojenia wierzycieli. Jeśli jednak majątkiem dłużnika była nieruchomość, ma on możliwość zachowania części środków pozyskanych ze sprzedaży w postępowaniu upadłościowym na poczet wynajmu innego lokalu przez okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy.

Nowelizacja przepisów

Dzięki zmianom, które weszły w życie w ubiegłym roku, uzyskanie statusu upadłego stało się o wiele łatwiejsze. Zostało to spowodowane między innymi wyłączeniem przesłanek rażącego niedbalstwa, czyli celowego doprowadzenia do stanu niewypłacalności, a także względów słuszności i względów humanitarnych, które przed nowelizacją były powodem oddalania składanych do sądów wniosków. Dodatkowo, upadły ma możliwość całkowitego umorzenia jego zobowiązań bez wyznaczania planu spłaty w sytuacji, kiedy niezdolność do dokonywania spłat wierzycieli będzie wynikała z osobistej sytuacji dłużnika, która nie może mieć charakteru trwałego. Co do zasady, upadłość ma być również prowadzona w procedurze uproszczonej, w której nie wyznacza się sędziego komisarza, co bardzo usprawnia i przyspiesza oddłużenie.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RIO

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?