reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Prowadzisz firmę i masz długi? Upadłość jest szansą na nowy start

Prowadzisz firmę i masz długi? Upadłość jest szansą na nowy start

Upadłość dla osoby prowadzącej firmę? Pandemia wirusa SARS-Cov-2 uświadomiła wielu przedsiębiorcom, że nie byli przygotowani na tak poważny kryzys. Wraz z rosnącą liczbą zakażeń, władze kraju wprowadzały kolejne, znaczące ograniczenia. Wstrzymanie dostaw w wyniku zerwanych łańcuchów transportowych, anulowanie wcześniej zaplanowanych imprez masowych czy zamknięcie lokali gastronomicznych pogrążyło wielu polskich przedsiębiorców.

Poważne problemy finansowe

Wprowadzane stopniowo ograniczenia, które w większości zostały z nami do dziś, spowodowały ogromne problemy z wypłacalnością. Wielu przedsiębiorców zostało pozbawionych przychodów z dnia na dzień, nie mając nadziei na zmianę sytuacji. Niestety, byli oni nadal zobowiązani do wypłacania pensji, regulowania należności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędu Skarbowego, a także regulowania wcześniej zawartych zobowiązań, opłacania rachunków i utrzymywania własnych rodzin. W wyniku braku możliwości na prowadzenie działalności, przedsiębiorcy, ratując się pożyczkami na bieżące potrzeby, stali się dłużnikami, tracącymi płynność finansową, aż w końcu popadającymi w spiralę zadłużenia. Zadłużone przedsiębiorstwa zaczynały stawać się kompletnie niewypłacalne, doprowadzając do powolnego upadku firmy.

W chwili, kiedy dłużnik podjął wszelkie możliwe kroki w celu odzyskania płynności finansowej, wnioskował o zawarcie ugód z wierzycielami oraz negocjacji z kontrahentami, lecz sytuacja stale się pogarszała, powinien zdecydować się na odważniejsze działania. Fundamentem powinno stać się zgłoszenie do specjalistów w sprawach restrukturyzacji i upadłości, którzy zapewnią przedsiębiorcy odpowiednie wsparcie i podejmą daleko idące czynności. Niewypłacalność przedsiębiorcy, czyli utrata zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, prowadzi do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. W chwili pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy, upadły traci posiadany majątek, który zostaje sprzedany w trakcie postępowania na poczet zaspokojenia wierzycieli. Jeśli jednak majątkiem dłużnika była nieruchomość, ma on możliwość zachowania części środków pozyskanych ze sprzedaży w postępowaniu upadłościowym na poczet wynajmu innego lokalu przez okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy.

Nowelizacja przepisów

Dzięki zmianom, które weszły w życie w ubiegłym roku, uzyskanie statusu upadłego stało się o wiele łatwiejsze. Zostało to spowodowane między innymi wyłączeniem przesłanek rażącego niedbalstwa, czyli celowego doprowadzenia do stanu niewypłacalności, a także względów słuszności i względów humanitarnych, które przed nowelizacją były powodem oddalania składanych do sądów wniosków. Dodatkowo, upadły ma możliwość całkowitego umorzenia jego zobowiązań bez wyznaczania planu spłaty w sytuacji, kiedy niezdolność do dokonywania spłat wierzycieli będzie wynikała z osobistej sytuacji dłużnika, która nie może mieć charakteru trwałego. Co do zasady, upadłość ma być również prowadzona w procedurze uproszczonej, w której nie wyznacza się sędziego komisarza, co bardzo usprawnia i przyspiesza oddłużenie.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RIO

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Barbara Marcinkowska

Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości

Kancelaria Prawna RIO

Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prowadzisz firmę i masz długi? Upadłość jest szansą na nowy start/Fot. Shutterstock
Prowadzisz firmę i masz długi? Upadłość jest szansą na nowy start/Fot. Shutterstock

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Kamińska

Magdalena Kamińska posiada ponad siedmioletnie doświadczenie zawodowe w zakresie koordynowania procesów rekrutacyjnych na stanowiska średniego i wyższego szczebla. Jej główną specjalizacją są rekrutacji dla branży finansowej, bankowej i IT. Ma duże doświadczenie w prowadzeniu kompleksowych poszukiwań metodą direct search oraz search & selection. Przykładowe zrealizowane rekrutacje: Service Delivery Manager, Analityk Systemowy, Programista Java, C/C++, C#, VBA, .NET, Ruby on Rails, Delphi, PL/SQL, ABAP, Web Developer, Projektant UX, Konsultant SAP, Konsultant Business Intelligence, Administrator Baz Danych Oracle, Tester Oprogramowania, Administrator Serwerów Aplikacyjnych, Ekspert ds. Monitorowania Infrastruktury i Usług IT oraz Zarządzania Konfiguracją, Architekt Systemowy, Magento Developer, Programista Hurtowni Danych/BI, Kierownik Zespołu Kontroli Jakości Danych, Release Manager, Project Manager, ETL Developer, Data Science, Data Analyst

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama