REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2021 rokiem upadłości konsumenckiej?

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
2021 rokiem upadłości konsumenckiej?/Fot. Shutterstock
2021 rokiem upadłości konsumenckiej?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

2021 rokiem upadłości konsumenckiej? Ubiegły rok 2020 okazał się być rekordowy pod względem liczby upadłości konsumenckich. Jeśli spojrzymy na lata wcześniejsze, to stwierdzimy, że tendencja jest wyłącznie wzrostowa. Obecnie ogromnym ułatwieniem dla ludzi z poważnymi problemami finansowymi jest nowelizacja prawa upadłościowego, która weszła w życie 24 marca 2020 roku.

Dotychczasowy rekord

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w samym 2019 roku ogłoszono 7.117 upadłości konsumenckich, zaś w 2020 liczba ta wzrosła niemal dwukrotnie – 13.084 konsumentów zostało uznanych przez państwo bankrutami. Tak gwałtowny wzrost upadłości jest z pewnością spowodowany zmianami, które ułatwiły dostęp do otrzymania pozytywnego postanowienia i statutu upadłego. Do marca 2020 roku ponad połowa składanych wniosków upadłościowych zostawała oddalana przez sądy w wyniku spełnienia negatywnych przesłanek, między innymi rażącego niedbalstwa, czyli celowego doprowadzenia do stanu niewypłacalności oraz względów słuszności i względów humanitarnych. Obecnie, przesłanki te zostały usunięte i nie stoją na przeszkodzie ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

REKLAMA

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Jeśli zrobisz dobry krok

Obecna sytuacja na rynku pracy powoduje wyłącznie coraz większe problemy finansowe Polaków, co przyczynia się do podejmowania decyzji o próbie ratunku swojego budżetu. Utrata pracy, brak środków na spłatę zaległych rat oraz bieżących opłat przyczyniają się do coraz większej niewypłacalności, a nawet wpadania w spiralę zadłużenia, z której nie potrafimy się wydostać. W chwili obecnej, z nieterminową spłatą zobowiązań boryka się ponad 2 mln Polaków. Z danych Krajowego Rejestru Długów wywnioskować można, że większość zaległości powstaje z tytułu opłat za telefon, telewizję oraz Internet. Jeszcze w lutym 2020 roku, przed ogłoszeniem pandemii przez Światową Organizację Zdrowia, zadłużenie z tych przyczyn wynosiło 967 milionów złotych. Obecnie kwota ta sięgnęła 1,05 miliarda złotych. Monitor Sądowy i Gospodarczy do 31 grudnia 2020 roku opublikował aż 41.875 ogłoszeń związanych z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi. Tak ułatwiony dostęp do ogłoszenia upadłości powoduje, iż zbliżający się rok 2021 będzie rokiem upadłości konsumenckiej, który przyniesie nawet podwojenie liczb upadłości z roku 2020. Takie spekulacje to ogromny krok dla konsumentów borykających się z utratą płynności finansowej i postawieniem zobowiązań w stan wymagalności.

REKLAMA

Warto również dodać, iż chcąc przystąpić do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości rozsądnym działaniem jest zgłoszenie się do specjalistów, którzy skrupulatnie przeprowadzą konsumenta przez poszczególne etapy postępowania upadłościowego – zarówno przed, jak i po ogłoszeniu bankructwa.

Nowy rok, który rozpoczęliście razem z długami przeniesionymi z lat poprzednich, może stać się dla was nowym życiem bez zobowiązań, jeśli tylko podejmiecie odpowiednie działania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RIO

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA