REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ ogłoszenia upadłości na egzekucję z nieruchomości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paulina Bończyk
Wspólnicy. Malecha Krzemiński Noga Kancelaria Prawnicza sp. j.
Ekspert w takich dziedzinach jak: prawo restrukturyzacyjne, prawo upadłościowe, upadłość konsumencka, upadłość firmy, restrukturyzacja i uproszczona restrukturyzacja firm
Wpływ ogłoszenia upadłości na egzekucję z nieruchomości/Fot. Shutterstock
Wpływ ogłoszenia upadłości na egzekucję z nieruchomości/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenie upadłości wpływa na egzekucję z nieruchomości, będącej własnością upadłego. W jaki sposób? Czy ogłoszenie upadłości oznacza, że cały majątek dłużnika wejdzie w skład masy upadłości?

Upadłość a egzekucja z nieruchomości

Kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa sprawia, że wiele podmiotów w obrocie gospodarczym musi niejednokrotnie mierzyć się z problemem niewypłacalności. Taki stan rzeczy powoduje, iż zwiększa się ilość postępowań egzekucyjnych, a w konsekwencji także postępowań upadłościowych. Niewypłacalność i upadłość zastają dłużnika na różnych etapach postępowania egzekucyjnego. Niniejsza publikacja zawiera analizę wpływu ogłoszenia upadłości na postępowanie egzekucyjne prowadzone z nieruchomości będącej własnością upadłego.

REKLAMA

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Wpływ ogłoszenia upadłości na postępowanie egzekucyjne

REKLAMA

Stosownie do art. 52 p.u. data wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości jest datą upadłości. Zgodnie z art. 146 ust. 1 p.u. postępowanie egzekucyjne skierowane do majątku wchodzącego w skład masy upadłości wszczęte przed dniem ogłoszenia upadłości ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości, natomiast umorzenie postępowania z mocy prawa następuje po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości.

W myśl niniejszego artykułu należy wskazać, iż ustawodawca w sposób konkretny określił pozycję trwających postępowań egzekucyjnych. Wszystkie postępowania prowadzone do dnia ogłoszenia upadłości, co do zasady, nie mogą być kontynuowane. Niedopuszczalne jest także wszczynanie nowych postępowań egzekucyjnych po ogłoszeniu upadłości. Od powyższej reguły ustawodawca w celu ochrony interesów nabywcy nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym wprowadził istotny wyjątek.

Przebieg postępowania egzekucyjnego

Postępowanie egzekucyjne z nieruchomości obejmuje kilka obligatoryjnych etapów. Rozpoczyna się ono od złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji. Kolejnym etapem jest sporządzenie opisu i oszacowania. Dwa tygodnie po jego uprawomocnieniu komornik wyznacza termin licytacji oraz dokonuje jego ogłoszenia. Po skutecznie odbytej licytacji sąd wydaje postanowienie w przedmiocie przybicia na rzecz osoby, która zaoferowała najwyższą kwotę. Niezwłocznie po uprawomocnieniu się przybicia oraz wykonaniu warunków licytacyjnych, sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ogłoszenie upadłości przed uzyskaniem prawomocnego przybicia

Ogłoszenie upadłości może nastąpić przed prawomocnym przybiciem. W takiej sytuacji zgodnie z art. 146 ust. 1 p.u. postępowanie egzekucyjne zawiesza się z mocy prawa, a kolejno po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości umarza się z mocy prawa. Ogłoszenie upadłości i zawieszenie postępowania z mocy prawa uniemożliwia uprawomocnienie się przybicia, a w konsekwencji wydanie postanowienia o przysądzeniu własności. Taka nieruchomość wchodzi w skład masy upadłości, a syndyk przystępuje do jej likwidacji zgodnie z przepisami prawa upadłościowego poprzez jej sprzedaż.

Ogłoszenie upadłości po prawomocnym przybiciu

Ogłoszenie upadłości po prawomocnym przybiciu kształtuje sytuację prawną nabywcy w zupełnie odmienny sposób. Zgodnie z art. 146 ust. 1 p.u. ogłoszenie upadłości na tym etapie nie stoi na przeszkodzie przysądzeniu własności nieruchomości pod warunkiem wpłaty przez nabywcę w odpowiednim terminie ceny nabycia. Powyższe oznacza, że nieruchomość będąca przedmiotem postępowania egzekucyjnego nie wchodzi w skład masy upadłości i nie będzie podlegała likwidacji poprzez sprzedaż przez syndyka, a nabywca po wpłacie pełnej ceny w terminie uzyska własność wraz z przysądzeniem.

Środki zgromadzone w toku postępowania egzekucyjnego

Przejście własności na nabywcę na skutek prawomocnego przysądzenia własności po ogłoszeniu upadłości nie odpowiada na pytanie co dzieje się ze środkami uzyskanymi w toku postępowania egzekucyjnego. W normalnym toku sprawy komornik sporządza plan podziału środków uzyskanych ze sprzedaży. Natomiast zgodnie z art. 146 ust. 2a p.u. środki uzyskane w toku postępowania egzekucyjnego ze sprzedaży nieruchomości, które dotychczas nie zostały rozdysponowane, winny wpłynąć na rachunek bankowy prowadzony dla obsługi masy upadłości. Powyższe oznacza, że mimo iż własność nieruchomości przejdzie na nabywcę to jednak podział środków uzyskanych w toku postępowania egzekucyjnego, z zachowaniem prawa odrębności, nastąpi w toku postępowania upadłościowego przez syndyka. Oznacza
to, iż syndyk sporządzi oddzielny plan podziału, w ramach którego przeznaczy środku na rzecz wierzyciela zabezpieczonego rzeczowo zgodnie z regułami prawa upadłościowego.

Koszty postępowania egzekucyjnego

Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że komornik przekazuje całą sumę uzyskaną z likwidacji nieruchomości bez dokonywania jakichkolwiek potrąceń m.in. kosztów postępowania egzekucyjnego. Komornik ma prawo dochodzić swojej wierzytelności zgłaszając ją syndykowi. Warto doprecyzować, że należności organu egzekucyjnego nie stanowią ani kosztów postępowania ani innych zobowiązań masy. Wskutek powyższego komornikowi nie przysługuje prawo pierwszeństwa zaspokojenia swojego roszczenia, a dochodzenie wierzytelności odbywa się na zasadach ogólnych.

Podsumowanie

Ogłoszenie upadłości nie zawsze oznacza, że cały majątek dłużnika wejdzie w skład masy upadłości. Zaawansowany etap postępowania egzekucyjnego z nieruchomości sprawia, że ustawodawca przyznał szczególną ochronę nabywcy, który uzyskał w toku postępowania egzekucyjnego prawomocne przybicie, a następnie w terminie wpłacił cenę. Prawodawca doszedł do wniosku, że taki etap postępowania egzekucyjnego nie powinien być zakłócony poprzez ogłoszenie upadłości, a jedynie ewentualny podział środków uzyskanych ze sprzedaży, powinien nastąpić przy udziale syndyka, który powinien zachować prawo odrębności wynikające z posiadanych przez wierzyciela zabezpieczeń rzeczowych.

Paulina Bończyk
młodszy prawnik
Wspólnicy. Malecha Krzemiński Noga Kancelaria Prawnicza sp. j.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

REKLAMA

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności części orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

REKLAMA