Kategorie

Wpływ ogłoszenia upadłości na egzekucję z nieruchomości

Paulina Bończyk
Wspólnicy. Malecha Krzemiński Noga Kancelaria Prawnicza sp. j.
Ekspert w takich dziedzinach jak: prawo restrukturyzacyjne, prawo upadłościowe, upadłość konsumencka, upadłość firmy, restrukturyzacja i uproszczona restrukturyzacja firm
Wpływ ogłoszenia upadłości na egzekucję z nieruchomości/Fot. Shutterstock
shutterstock
Ogłoszenie upadłości wpływa na egzekucję z nieruchomości, będącej własnością upadłego. W jaki sposób? Czy ogłoszenie upadłości oznacza, że cały majątek dłużnika wejdzie w skład masy upadłości?

Upadłość a egzekucja z nieruchomości

Kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa sprawia, że wiele podmiotów w obrocie gospodarczym musi niejednokrotnie mierzyć się z problemem niewypłacalności. Taki stan rzeczy powoduje, iż zwiększa się ilość postępowań egzekucyjnych, a w konsekwencji także postępowań upadłościowych. Niewypłacalność i upadłość zastają dłużnika na różnych etapach postępowania egzekucyjnego. Niniejsza publikacja zawiera analizę wpływu ogłoszenia upadłości na postępowanie egzekucyjne prowadzone z nieruchomości będącej własnością upadłego.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Wpływ ogłoszenia upadłości na postępowanie egzekucyjne

Reklama

Stosownie do art. 52 p.u. data wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości jest datą upadłości. Zgodnie z art. 146 ust. 1 p.u. postępowanie egzekucyjne skierowane do majątku wchodzącego w skład masy upadłości wszczęte przed dniem ogłoszenia upadłości ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości, natomiast umorzenie postępowania z mocy prawa następuje po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości.

W myśl niniejszego artykułu należy wskazać, iż ustawodawca w sposób konkretny określił pozycję trwających postępowań egzekucyjnych. Wszystkie postępowania prowadzone do dnia ogłoszenia upadłości, co do zasady, nie mogą być kontynuowane. Niedopuszczalne jest także wszczynanie nowych postępowań egzekucyjnych po ogłoszeniu upadłości. Od powyższej reguły ustawodawca w celu ochrony interesów nabywcy nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym wprowadził istotny wyjątek.

Przebieg postępowania egzekucyjnego

Postępowanie egzekucyjne z nieruchomości obejmuje kilka obligatoryjnych etapów. Rozpoczyna się ono od złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji. Kolejnym etapem jest sporządzenie opisu i oszacowania. Dwa tygodnie po jego uprawomocnieniu komornik wyznacza termin licytacji oraz dokonuje jego ogłoszenia. Po skutecznie odbytej licytacji sąd wydaje postanowienie w przedmiocie przybicia na rzecz osoby, która zaoferowała najwyższą kwotę. Niezwłocznie po uprawomocnieniu się przybicia oraz wykonaniu warunków licytacyjnych, sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności.

Ogłoszenie upadłości przed uzyskaniem prawomocnego przybicia

Ogłoszenie upadłości może nastąpić przed prawomocnym przybiciem. W takiej sytuacji zgodnie z art. 146 ust. 1 p.u. postępowanie egzekucyjne zawiesza się z mocy prawa, a kolejno po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości umarza się z mocy prawa. Ogłoszenie upadłości i zawieszenie postępowania z mocy prawa uniemożliwia uprawomocnienie się przybicia, a w konsekwencji wydanie postanowienia o przysądzeniu własności. Taka nieruchomość wchodzi w skład masy upadłości, a syndyk przystępuje do jej likwidacji zgodnie z przepisami prawa upadłościowego poprzez jej sprzedaż.

Ogłoszenie upadłości po prawomocnym przybiciu

Ogłoszenie upadłości po prawomocnym przybiciu kształtuje sytuację prawną nabywcy w zupełnie odmienny sposób. Zgodnie z art. 146 ust. 1 p.u. ogłoszenie upadłości na tym etapie nie stoi na przeszkodzie przysądzeniu własności nieruchomości pod warunkiem wpłaty przez nabywcę w odpowiednim terminie ceny nabycia. Powyższe oznacza, że nieruchomość będąca przedmiotem postępowania egzekucyjnego nie wchodzi w skład masy upadłości i nie będzie podlegała likwidacji poprzez sprzedaż przez syndyka, a nabywca po wpłacie pełnej ceny w terminie uzyska własność wraz z przysądzeniem.

Środki zgromadzone w toku postępowania egzekucyjnego

Przejście własności na nabywcę na skutek prawomocnego przysądzenia własności po ogłoszeniu upadłości nie odpowiada na pytanie co dzieje się ze środkami uzyskanymi w toku postępowania egzekucyjnego. W normalnym toku sprawy komornik sporządza plan podziału środków uzyskanych ze sprzedaży. Natomiast zgodnie z art. 146 ust. 2a p.u. środki uzyskane w toku postępowania egzekucyjnego ze sprzedaży nieruchomości, które dotychczas nie zostały rozdysponowane, winny wpłynąć na rachunek bankowy prowadzony dla obsługi masy upadłości. Powyższe oznacza, że mimo iż własność nieruchomości przejdzie na nabywcę to jednak podział środków uzyskanych w toku postępowania egzekucyjnego, z zachowaniem prawa odrębności, nastąpi w toku postępowania upadłościowego przez syndyka. Oznacza
to, iż syndyk sporządzi oddzielny plan podziału, w ramach którego przeznaczy środku na rzecz wierzyciela zabezpieczonego rzeczowo zgodnie z regułami prawa upadłościowego.

Koszty postępowania egzekucyjnego

Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że komornik przekazuje całą sumę uzyskaną z likwidacji nieruchomości bez dokonywania jakichkolwiek potrąceń m.in. kosztów postępowania egzekucyjnego. Komornik ma prawo dochodzić swojej wierzytelności zgłaszając ją syndykowi. Warto doprecyzować, że należności organu egzekucyjnego nie stanowią ani kosztów postępowania ani innych zobowiązań masy. Wskutek powyższego komornikowi nie przysługuje prawo pierwszeństwa zaspokojenia swojego roszczenia, a dochodzenie wierzytelności odbywa się na zasadach ogólnych.

Podsumowanie

Ogłoszenie upadłości nie zawsze oznacza, że cały majątek dłużnika wejdzie w skład masy upadłości. Zaawansowany etap postępowania egzekucyjnego z nieruchomości sprawia, że ustawodawca przyznał szczególną ochronę nabywcy, który uzyskał w toku postępowania egzekucyjnego prawomocne przybicie, a następnie w terminie wpłacił cenę. Prawodawca doszedł do wniosku, że taki etap postępowania egzekucyjnego nie powinien być zakłócony poprzez ogłoszenie upadłości, a jedynie ewentualny podział środków uzyskanych ze sprzedaży, powinien nastąpić przy udziale syndyka, który powinien zachować prawo odrębności wynikające z posiadanych przez wierzyciela zabezpieczeń rzeczowych.

Paulina Bończyk
młodszy prawnik
Wspólnicy. Malecha Krzemiński Noga Kancelaria Prawnicza sp. j.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  6 maja 2021
  Zakres dat:

  Rzecznik TSUE o polskim systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

  Według opinii rzecznika generalnego TSUE trybunał powinien orzec, iż polskie prawo w sprawie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem unijnym.

  Bezpieczne hasło - czyli jakie?

  Bezpieczne hasło jest pierwszą linią obrony przed cyberprzestępcami. Jak skutecznie tworzyć hasło i nie dać się hakerom?

  Szczepienia w zakładach karnych - projekt

  Szczepienia w zakładach karnych zakłada projekt rozporządzenia, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia. To nie jedyne miejsce, o które zostanie rozszerzony katalog miejsc, w których będą wykonywane szczepienia.

  SMS-y z pytaniem o alimenty nękaniem? SN uchylił wyrok

  SMS-y z pytaniem o alimenty zostały przez męża uznane za nękanie. Zdaniem Sądu Najwyższego nie można bez wątpliwości uznać, iż doszło do popełnienia występku.

  Zadłużeni emeryci. Co mogą zrobić w ciężkiej sytuacji finansowej?

  Emeryci znajdują się w coraz gorszych sytuacjach finansowych. Według danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużonych w tej grupie przybywa.

  Po roku większa liczba bezrobotnych – porównanie [TABELA]

  Liczba bezrobotnych w Polsce w 2021 r. wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego. Jak wygląda porównanie w poszczególnych województwach?

  Z jakich wydatków zrezygnują konsumenci w II kwartale 2021 r.?

  Wydatki zakupowe planuje ograniczyć 40% Polaków. Z deklaracji konsumentów wynika, że głównym powodem ograniczeń są rosnące ceny.

  Rejestracja na szczepienie COVID - 4 sposoby

  Rejestracja na szczepienie COVID może odbyć się na 4 sposoby - infolinia, online, SMS i kontakt z konkretnym punktem szczepień. Jak zapisać się na szczepienie?

  Od osób starszych łatwiej wyłudzić dane osobowe

  Osoby po 45. roku życia są bardziej podatne na wyłudzenie danych osobowych. Tak wynika z raportu przeprowadzonego pod patronatem UODO.

  Karta EKUZ z dłuższym terminem ważności

  Karta EKUZ ma dłuższy termin ważności. Nowe zasady obowiązują od 28 kwietnia 2021 r. Co się zmieniło?

  Fałszywe e-sklepy w pandemii częstym problemem

  Na fałszywy e-sklep w pandemii nietrudno się natknąć. Czy potrafimy je rozpoznawać?

  Jak nocować w lesie w 2021 r.?

  Jak nocować w lesie? Od 1 maja 2021 r. można wybrać jedno z ponad czterystu nadleśnictw, realizujących program „Zanocuj w lesie”.

  Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 – projekt zmian

  Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 zakłada aktualnie rozpatrywany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia. Co to może oznaczać dla pacjentów?

  Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

  TSUE wydał wyrok w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich. Jakie stanowisko zajął trybunał?

  Majówka - czego unikać? [ranking szkód]

  Majówka wyróżnia się większą ilością zgłaszanych szkód. Co może się przytrafić podczas długiego weekendu?

  Na co emeryci wydadzą trzynastki?

  Z danych GUS wynika, że comiesięczne wydatki emeryta pochłaniają średnio ¾ dochodów. Na co warto przeznaczyć trzynastą emeryturę, by zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe?

  Zasady kwarantanny granicznej po majówce

  Zasady kwarantanny granicznej po majówce nie zmienią się . Nadal obejmowani nią będą wszyscy przekraczający granicę Polski - przybywający zarówno z państw Strefy Schengen, jak i pozostałych.

  Spis powszechny – loteria

  Spis powszechny i loteria? To możliwe w przypadku samospisu. Podpowiadamy co i jak można wygrać.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych - co się zmieni?

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych ma być łatwiejsze do uzyskania. Czy nowe przepisy rozwieją dotychczasowe wątpliwości?

  Obostrzenia maj 2021

  Obostrzenia na maj 2021 r. zostały przedstawione podczas środowej konferencji prasowej. Które branże zostaną otwarte?

  Problematyka żołnierza OT na gruncie Kodeksu karnego

  Czy żołnierze OT są funkcjonariuszami publicznymi w rozumieniu ustawy karnej? Co ze szczególną ochroną przewidzianą dla służb mundurowych?

  Przetwarzanie danych biometrycznych w dowodach osobistych

  Kwestie przetwarzania danych biometrycznych w nowych dowodach osobistych ureguluje rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które zostało skierowane do opiniowania.

  Opłaty za wstęp do parków narodowych

  Opłaty za wstęp do parków narodowych nie muszą uiszczać określone grupy osób. Komu przysługuje bilet ulgowy?

  Minimalna emerytura nie dla każdego

  Minimalna emerytura dla każdego bez względu na posiadany okres składkowy? Obecnie ministerstwo rodziny nie pracuje nad takimi rozwiązaniem.

  Ograniczenia w działalności hoteli a obowiązki likwidacyjne

  Ograniczenia w działalności hoteli mogą utrudnić ubezpieczycielom wykonywanie obowiązków likwidacyjnych. Dlaczego?