REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie prawa przysługują Ci po ogłoszeniu upadłości?

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Jakie prawa przysługują Ci po ogłoszeniu upadłości?/Fot. Shutterstock
Jakie prawa przysługują Ci po ogłoszeniu upadłości?/Fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co po upadłości? Coraz więcej konsumentów podejmuje działania celem odzyskania utraconej płynności finansowej i stara się o ogłoszenie bankructwa. Jakie zatem przysługują nam prawa w chwili otrzymania statusu upadłego?

Skutkiem pozytywnego rozstrzygnięcia w postępowaniu upadłościowym dotyczącym osób fizycznych jest możliwość ustalenia dogodnego planu spłaty dostosowanego do bieżących przychodów dłużnika, a także umorzenia pozostałej części zobowiązań. Istnieje również możliwość całkowitego umorzenia zobowiązań zaraz po zakończeniu postępowania upadłościowego dla podmiotów w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Na przykład wówczas, jeżeli sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, iż jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat względem wierzycieli.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Umieszczenie w Krajowym Rejestrze Postępowań Upadłościowych

Upadły, z dniem ogłoszenia wobec niego upadłości zostaje umieszczony w Krajowym Rejestrze Postępowań Upadłościowych, a informacja ta jest publiczna i ogólnodostępna. Upadły będzie musiał również odzyskać wiarygodność wobec banków, aby móc zawrzeć umowę kredytową. Jednak nie należy skupiać uwagi wyłącznie na tych dwóch aspektach, kiedy do odzyskania mamy spokój i równowagę życiową.

Zawieszone postępowania egzekucyjne

Warto pamiętać, że w dniu ogłoszenia wobec dłużnika upadłości, wszelkie prowadzone dotychczas postępowania egzekucyjne ulegają zawieszeniu, a w niedługim czasie całkowitemu umorzeniu. Dodatkowo, wierzyciele, których należności zostały objęte postępowaniem upadłościowym, nie będą mieli możliwości na wszczęcie nowych egzekucji. Kolejną, bardzo ważną informacją dla dłużnika jest fakt, że z chwilą wydania postanowienia o ogłoszeniu wobec niego upadłości, zostaje również wstrzymane naliczanie odsetek z tytułu zaległych zobowiązań, co daje nam pewność, iż nasze długi nie wzrosną o horrendalne kwoty odsetek. Dodatkowo, jeśli dłużnik nie posiada majątku, postępowanie upadłościowe zakończy się w szybszym tempie, ponieważ nie będą dokonywane czynności związane z ustaleniem jego składu.

Lepsza przyszłość

Podjęcia decyzji o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości nie należy postrzegać przez pryzmat porażki, a wręcz przeciwnie. Dzięki tym działaniom podejmujemy walkę o przyszłość naszą i naszych najbliższych, a także o odzyskanie wolności i rozpoczęcie życia na nowo – bez stale nękających nas wierzycieli i komorników oraz narastających o horrendalne odsetki kwot zobowiązań. Upadły powinien również mieć na uwadze działania, które będzie zobowiązany wykonywać w trakcie postępowania upadłościowego. Niekiedy zdarza się, że obowiązki upadłego jednak są dla niektórych zupełnie niezrozumiałe i nie potrafią sobie z nimi poradzić, wówczas należałoby zgłosić się do specjalistów, którzy postępowaniem upadłościowym zajmują się na co dzień. Do kancelarii można zgłosić się również w przypadku, jeżeli wniosek upadłościowy nie był tworzony przez konkretną kancelarię czy specjalistę, a upadły potrzebuje jedynie wsparcia i kontroli ciągłości postępowania, zachowania terminów oraz objęcia pomocą prawną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RIO

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

REKLAMA

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

REKLAMA