Kategorie

Jakie prawa przysługują Ci po ogłoszeniu upadłości?

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Jakie prawa przysługują Ci po ogłoszeniu upadłości?/Fot. Shutterstock
ShutterStock
Co po upadłości? Coraz więcej konsumentów podejmuje działania celem odzyskania utraconej płynności finansowej i stara się o ogłoszenie bankructwa. Jakie zatem przysługują nam prawa w chwili otrzymania statusu upadłego?

Skutkiem pozytywnego rozstrzygnięcia w postępowaniu upadłościowym dotyczącym osób fizycznych jest możliwość ustalenia dogodnego planu spłaty dostosowanego do bieżących przychodów dłużnika, a także umorzenia pozostałej części zobowiązań. Istnieje również możliwość całkowitego umorzenia zobowiązań zaraz po zakończeniu postępowania upadłościowego dla podmiotów w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Na przykład wówczas, jeżeli sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, iż jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat względem wierzycieli.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Umieszczenie w Krajowym Rejestrze Postępowań Upadłościowych

Upadły, z dniem ogłoszenia wobec niego upadłości zostaje umieszczony w Krajowym Rejestrze Postępowań Upadłościowych, a informacja ta jest publiczna i ogólnodostępna. Upadły będzie musiał również odzyskać wiarygodność wobec banków, aby móc zawrzeć umowę kredytową. Jednak nie należy skupiać uwagi wyłącznie na tych dwóch aspektach, kiedy do odzyskania mamy spokój i równowagę życiową.

Zawieszone postępowania egzekucyjne

Warto pamiętać, że w dniu ogłoszenia wobec dłużnika upadłości, wszelkie prowadzone dotychczas postępowania egzekucyjne ulegają zawieszeniu, a w niedługim czasie całkowitemu umorzeniu. Dodatkowo, wierzyciele, których należności zostały objęte postępowaniem upadłościowym, nie będą mieli możliwości na wszczęcie nowych egzekucji. Kolejną, bardzo ważną informacją dla dłużnika jest fakt, że z chwilą wydania postanowienia o ogłoszeniu wobec niego upadłości, zostaje również wstrzymane naliczanie odsetek z tytułu zaległych zobowiązań, co daje nam pewność, iż nasze długi nie wzrosną o horrendalne kwoty odsetek. Dodatkowo, jeśli dłużnik nie posiada majątku, postępowanie upadłościowe zakończy się w szybszym tempie, ponieważ nie będą dokonywane czynności związane z ustaleniem jego składu.

Lepsza przyszłość

Podjęcia decyzji o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości nie należy postrzegać przez pryzmat porażki, a wręcz przeciwnie. Dzięki tym działaniom podejmujemy walkę o przyszłość naszą i naszych najbliższych, a także o odzyskanie wolności i rozpoczęcie życia na nowo – bez stale nękających nas wierzycieli i komorników oraz narastających o horrendalne odsetki kwot zobowiązań. Upadły powinien również mieć na uwadze działania, które będzie zobowiązany wykonywać w trakcie postępowania upadłościowego. Niekiedy zdarza się, że obowiązki upadłego jednak są dla niektórych zupełnie niezrozumiałe i nie potrafią sobie z nimi poradzić, wówczas należałoby zgłosić się do specjalistów, którzy postępowaniem upadłościowym zajmują się na co dzień. Do kancelarii można zgłosić się również w przypadku, jeżeli wniosek upadłościowy nie był tworzony przez konkretną kancelarię czy specjalistę, a upadły potrzebuje jedynie wsparcia i kontroli ciągłości postępowania, zachowania terminów oraz objęcia pomocą prawną.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RIO

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  6 maja 2021
  Zakres dat:

  Bezpieczne hasło - czyli jakie?

  Bezpieczne hasło jest pierwszą linią obrony przed cyberprzestępcami. Jak skutecznie tworzyć hasło i nie dać się hakerom?

  Szczepienia w zakładach karnych - projekt

  Szczepienia w zakładach karnych zakłada projekt rozporządzenia, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia. To nie jedyne miejsce, o które zostanie rozszerzony katalog miejsc, w których będą wykonywane szczepienia.

  SMS-y z pytaniem o alimenty nękaniem? SN uchylił wyrok

  SMS-y z pytaniem o alimenty zostały przez męża uznane za nękanie. Zdaniem Sądu Najwyższego nie można bez wątpliwości uznać, iż doszło do popełnienia występku.

  Zadłużeni emeryci. Co mogą zrobić w ciężkiej sytuacji finansowej?

  Emeryci znajdują się w coraz gorszych sytuacjach finansowych. Według danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużonych w tej grupie przybywa.

  Po roku większa liczba bezrobotnych – porównanie [TABELA]

  Liczba bezrobotnych w Polsce w 2021 r. wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego. Jak wygląda porównanie w poszczególnych województwach?

  Z jakich wydatków zrezygnują konsumenci w II kwartale 2021 r.?

  Wydatki zakupowe planuje ograniczyć 40% Polaków. Z deklaracji konsumentów wynika, że głównym powodem ograniczeń są rosnące ceny.

  Rejestracja na szczepienie COVID - 4 sposoby

  Rejestracja na szczepienie COVID może odbyć się na 4 sposoby - infolinia, online, SMS i kontakt z konkretnym punktem szczepień. Jak zapisać się na szczepienie?

  Od osób starszych łatwiej wyłudzić dane osobowe

  Osoby po 45. roku życia są bardziej podatne na wyłudzenie danych osobowych. Tak wynika z raportu przeprowadzonego pod patronatem UODO.

  Karta EKUZ z dłuższym terminem ważności

  Karta EKUZ ma dłuższy termin ważności. Nowe zasady obowiązują od 28 kwietnia 2021 r. Co się zmieniło?

  Fałszywe e-sklepy w pandemii częstym problemem

  Na fałszywy e-sklep w pandemii nietrudno się natknąć. Czy potrafimy je rozpoznawać?

  Jak nocować w lesie w 2021 r.?

  Jak nocować w lesie? Od 1 maja 2021 r. można wybrać jedno z ponad czterystu nadleśnictw, realizujących program „Zanocuj w lesie”.

  Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 – projekt zmian

  Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 zakłada aktualnie rozpatrywany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia. Co to może oznaczać dla pacjentów?

  Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

  TSUE wydał wyrok w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich. Jakie stanowisko zajął trybunał?

  Majówka - czego unikać? [ranking szkód]

  Majówka wyróżnia się większą ilością zgłaszanych szkód. Co może się przytrafić podczas długiego weekendu?

  Na co emeryci wydadzą trzynastki?

  Z danych GUS wynika, że comiesięczne wydatki emeryta pochłaniają średnio ¾ dochodów. Na co warto przeznaczyć trzynastą emeryturę, by zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe?

  Zasady kwarantanny granicznej po majówce

  Zasady kwarantanny granicznej po majówce nie zmienią się . Nadal obejmowani nią będą wszyscy przekraczający granicę Polski - przybywający zarówno z państw Strefy Schengen, jak i pozostałych.

  Spis powszechny – loteria

  Spis powszechny i loteria? To możliwe w przypadku samospisu. Podpowiadamy co i jak można wygrać.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych - co się zmieni?

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych ma być łatwiejsze do uzyskania. Czy nowe przepisy rozwieją dotychczasowe wątpliwości?

  Obostrzenia maj 2021

  Obostrzenia na maj 2021 r. zostały przedstawione podczas środowej konferencji prasowej. Które branże zostaną otwarte?

  Problematyka żołnierza OT na gruncie Kodeksu karnego

  Czy żołnierze OT są funkcjonariuszami publicznymi w rozumieniu ustawy karnej? Co ze szczególną ochroną przewidzianą dla służb mundurowych?

  Przetwarzanie danych biometrycznych w dowodach osobistych

  Kwestie przetwarzania danych biometrycznych w nowych dowodach osobistych ureguluje rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które zostało skierowane do opiniowania.

  Opłaty za wstęp do parków narodowych

  Opłaty za wstęp do parków narodowych nie muszą uiszczać określone grupy osób. Komu przysługuje bilet ulgowy?

  Minimalna emerytura nie dla każdego

  Minimalna emerytura dla każdego bez względu na posiadany okres składkowy? Obecnie ministerstwo rodziny nie pracuje nad takimi rozwiązaniem.

  Ograniczenia w działalności hoteli a obowiązki likwidacyjne

  Ograniczenia w działalności hoteli mogą utrudnić ubezpieczycielom wykonywanie obowiązków likwidacyjnych. Dlaczego?

  Pozostałe wypłaty trzynastek przed majówką [AUDIO]

  Pozostałe do wypłaty trzynastki seniorzy otrzymają jeszcze przed majówką. Chodzi o trzynastki pobierane z zasiłkami i świadczeniami przedemerytalnymi.