Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek do KRS przez Internet w 2017 r.

Elżbieta Chojnowska
Wniosek do KRS przez Internet w 2017 r./fot. shutterstock
Wniosek do KRS przez Internet w 2017 r./fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W założeniach projektu zmiany ustawy o KRS i kodeksu postępowania cywilnego w czerwcu 2017 r. mają wejść w życie przepisy zmieniające zasady rejestracji do KRS. Przewidują one obowiązek składnia wniosków do KRS wyłącznie za pośrednictwem Internetu.

Kiedy spodziewać się zmian?

REKLAMA

Projekt powyższych zmian jest na etapie dokładnego opracowywania i opiniowania przez Rządowe Centrum Legislacyjne, nie został jeszcze przekazany do sejmu. Zgodnie z jego założeniami od 1 czerwca 2017 r. pojawi się obowiązek składania wniosków do rejestru przedsiębiorców KRS przez Internet. Składanie wniosków w dotychczasowej papierowej formie będzie dostępne tylko dla podmiotów zarejestrowanych bądź mających się zarejestrować w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz SPZOZ.

REKLAMA

Włączenie polskiego KRS do systemy integracji rejestrów UE jest planowane na 8 czerwca 2017 r. Od 1 październik 2017 wpisy do KRS podlegać mają upublicznieniu w Internecie. Obowiązek publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym zostanie zlikwidowany, oplata z tym związana również. 1 lutego 2018 r. ma zostać uruchomiony Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości, który zastąpi rejestr dłużników niewypłacalnych KRS. Zgodnie z założeniami projektu 1 września 2018 r. wprowadzony zostanie obowiązek sporządzania przez przedsiębiorców sprawozdań w formie elektronicznej oraz składania ich przez Internet.

Zobacz: Sprawy urzędowe

Jak będzie wyglądać rejestracja?

Wnioski będziemy składać za pośrednictwem założonego samodzielnie konta w systemie teleinformatycznym. Na takie konto będzie doręczana korespondencja z sądu rejestrowego. Dokumenty stanowiące podstawę wpisu do rejestrów KRS albo podlegające złożeniu w aktach rejestrowych (akty notarialne, umowy, oświadczenia) musimy składać w oryginałach lub za poświadczeniem urzędowym. Warunkiem jest sporządzenie tych dokumentów w wersji elektronicznej. To znaczy, że muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Warto zaznaczyć, iż coraz więcej banków stwarza możliwość utworzenia profilu e-PUAP za pośrednictwem bankowości internetowej co stanowi duże ułatwienie. Jeżeli dokumenty zostaną sporządzone w formie papierowej, wówczas do e-wniosku trzeba będzie dołączyć elektronicznie poświadczone odpisy (przez notariusza albo występującego w sprawie pełnomocnika) albo elektroniczne odpisy dokumentów. W takiej sytuacji wnioskodawca będzie zobowiązany do wysłania do sądu papierowej wersji oryginału dokumentu albo jego poświadczonego urzędowo odpisu lub wyciągu.

Zobacz serwis: Działalność gospodarcza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

System teleinformatyczny KRS

Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy składanie wniosków za pośrednictwem systemu teleinformatycznego będzie łatwiejsze, ponieważ program nie pozwoli na pozostawienie pustych pół w miejscach, których wypełnienie jest obligatoryjne. W innych kwestiach system również będzie działał intuicyjnie co pozostawi wyłącznie minimalną możliwość popełnienia błędu. Takie rozwiązania mają na celu zmniejszenie ilości zwracanych wniosków z przyczyn formalnych. Twórcy projektu zapowiadają, iż system będzie prosty w obsłudze i wdrożenie go spowoduje znaczne przyśpieszenie postępowań rejestrowych.

Redakcja poleca: Podatki 2017

Zobacz też: Gmina

Podstawa prawna:

  1. Projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw z dnia 3 listopada 2016 r.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Z końcem września wiele zmian w prawie pracy!

    Koniec września przynosi wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.

    W niedzielę w stolicy duże utrudnienia. Ulicami Warszawy przejdzie "Marsz Miliona Serc"

    Warszawiaków i przyjezdnych czekają w niedzielę 1 października duże utrudnienia. Ulicami stolicy przejdzie organizowany przez Koalicję Obywatelską "Marsz Miliona Serc". Marsz rozpocznie się o godz. 12.00 na Rondzie Dmowskiego, następnie przejdzie ulicami Marszałkowską, Świętokrzyską, Jana Pawła II, a zakończy się na Rondzie Radosława.

    Nieodpłatna mediacja

    Nieodpłatna mediacja to jedna z form bezpłatnej pomocy prawnej. Kto może z niej skorzystać? Co obejmuje nieodpłatna mediacja?

    Nieodpłatna pomoc prawna

    Nieodpłatna pomoc prawna jest rozwiązaniem przeznaczonym dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Przepisy określają szczegółowe kryteria korzystania z takiej pomocy.

    REKLAMA

    Sexting

    Sexting zaliczany jest do internetowych zagrożeń, z jakimi może zetknąć się młody człowiek. Co trzeba wiedzieć o tym zjawisku? Dlaczego może być niebezpieczne? 

    Nowe kary już od 1 października. Nawet 20 lat więzienia dla pijanych kierowców

    Według dziennych statystyk, prowadzonych przez polską Policję, od początku roku zatrzymano ponad 70 000 pijanych kierowców. Już 1 października dojdzie do kolejnego zaostrzenia przepisów. Czy wyższe kary za jazdę na podwójnym gazie sprawią, że rodzime drogi staną się bezpieczniejsze?

    Wybory 2023. Do kiedy można się zgłosić na bezpłatny transport? Wkrótce mija termin!

    Bezpłatny transport do lub z lokalu wyborczego. Zamiar skorzystania można zgłosić w gminie do 2 października. Do 5 października gminy podadzą do publicznej wiadomości, jak będzie zorganizowany przewóz pasażerów w dniu wyborów. 

    Jak inflacja wpływa na ubezpieczenia? Rzecznik Finansowy przygotował analizę

    Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali specjalne opracowanie. Możemy dowiedzieć się z niego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.

    REKLAMA

    24 dni w sanatorium z ZUS. Kto może skorzystać z rehabilitacji?

    Rehabilitacja z ZUS może odbywać się w systemie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. W przypadku tej drugiej- kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie na wjeździe w sanatorium. 

    Mowa nienawiści

    Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

    REKLAMA