reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Wniosek do KRS przez Internet w 2017 r.

Wniosek do KRS przez Internet w 2017 r.

W założeniach projektu zmiany ustawy o KRS i kodeksu postępowania cywilnego w czerwcu 2017 r. mają wejść w życie przepisy zmieniające zasady rejestracji do KRS. Przewidują one obowiązek składnia wniosków do KRS wyłącznie za pośrednictwem Internetu.

Kiedy spodziewać się zmian?

Projekt powyższych zmian jest na etapie dokładnego opracowywania i opiniowania przez Rządowe Centrum Legislacyjne, nie został jeszcze przekazany do sejmu. Zgodnie z jego założeniami od 1 czerwca 2017 r. pojawi się obowiązek składania wniosków do rejestru przedsiębiorców KRS przez Internet. Składanie wniosków w dotychczasowej papierowej formie będzie dostępne tylko dla podmiotów zarejestrowanych bądź mających się zarejestrować w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz SPZOZ.

Włączenie polskiego KRS do systemy integracji rejestrów UE jest planowane na 8 czerwca 2017 r. Od 1 październik 2017 wpisy do KRS podlegać mają upublicznieniu w Internecie. Obowiązek publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym zostanie zlikwidowany, oplata z tym związana również. 1 lutego 2018 r. ma zostać uruchomiony Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości, który zastąpi rejestr dłużników niewypłacalnych KRS. Zgodnie z założeniami projektu 1 września 2018 r. wprowadzony zostanie obowiązek sporządzania przez przedsiębiorców sprawozdań w formie elektronicznej oraz składania ich przez Internet.

Zobacz: Sprawy urzędowe

Jak będzie wyglądać rejestracja?

Wnioski będziemy składać za pośrednictwem założonego samodzielnie konta w systemie teleinformatycznym. Na takie konto będzie doręczana korespondencja z sądu rejestrowego. Dokumenty stanowiące podstawę wpisu do rejestrów KRS albo podlegające złożeniu w aktach rejestrowych (akty notarialne, umowy, oświadczenia) musimy składać w oryginałach lub za poświadczeniem urzędowym. Warunkiem jest sporządzenie tych dokumentów w wersji elektronicznej. To znaczy, że muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Warto zaznaczyć, iż coraz więcej banków stwarza możliwość utworzenia profilu e-PUAP za pośrednictwem bankowości internetowej co stanowi duże ułatwienie. Jeżeli dokumenty zostaną sporządzone w formie papierowej, wówczas do e-wniosku trzeba będzie dołączyć elektronicznie poświadczone odpisy (przez notariusza albo występującego w sprawie pełnomocnika) albo elektroniczne odpisy dokumentów. W takiej sytuacji wnioskodawca będzie zobowiązany do wysłania do sądu papierowej wersji oryginału dokumentu albo jego poświadczonego urzędowo odpisu lub wyciągu.

Zobacz serwis: Działalność gospodarcza

System teleinformatyczny KRS

Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy składanie wniosków za pośrednictwem systemu teleinformatycznego będzie łatwiejsze, ponieważ program nie pozwoli na pozostawienie pustych pół w miejscach, których wypełnienie jest obligatoryjne. W innych kwestiach system również będzie działał intuicyjnie co pozostawi wyłącznie minimalną możliwość popełnienia błędu. Takie rozwiązania mają na celu zmniejszenie ilości zwracanych wniosków z przyczyn formalnych. Twórcy projektu zapowiadają, iż system będzie prosty w obsłudze i wdrożenie go spowoduje znaczne przyśpieszenie postępowań rejestrowych.

Redakcja poleca: Podatki 2017

Zobacz też: Gmina

Podstawa prawna:

  1. Projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw z dnia 3 listopada 2016 r.
reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama