| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Krajowy Rejestr Sądowy - będzie szybciej i łatwiej

Krajowy Rejestr Sądowy - będzie szybciej i łatwiej

Usprawnienie działalności Krajowego Rejestru Sądowego to efekt podpisanej przez prezydenta 12 sierpnia ustawy z dnia 26 czerwca 2014 roku o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Zmiany mają na celu przyspieszenie procedur rejestracyjno – ewidencyjnych związanych z podejmowaniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej.

Nowelizacja wprowadza przepisy, zgodnie z którymi podmiotom wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego identyfikator podatkowy NIP oraz numer identyfikacyjny REGON będą nadawane automatycznie po dokonaniu wpisu danego podmiotu do KRS. Nadane identyfikatory zostaną również automatycznie umieszczone w KRS. Rozwiązanie to będzie możliwe dzięki wykorzystaniu przez poszczególne instytucje systemu teleinformatycznego, za pośrednictwem którego następować będzie wymiana informacji między instytucjami o konkretnym podmiocie, których podstawę będą stanowiły dane wpisane do KRS.

Zobacz również: Wniosek o wpis do KRS WZÓR

Do powstania nowego podmiotu konieczne będzie złożenie wyłącznie wniosku o wpis podmiotu do KRS. Nowo powstały podmiot będzie mógł rozpocząć działalność – w tym posługiwać się numerem NIP – już w momencie uzyskania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Dzięki temu czas oczekiwania na rozpoczęcie wykonywania działalności zostanie skrócony do 7 dni – przypomnijmy: obecnie wynosi on średnio około 25 dni.

Ponadto nowelizacja ogranicza ilość formalności związanych z obowiązkiem zgłoszeniowym przedsiębiorcy dotyczącym tzw. danych uzupełniających. Są to dane, które nie podlegają ujawnieniu w Krajowym Rejestrze Sądowym, a są wymagane przez Urząd Skarbowy, Główny Urząd Statystyczny oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak np. numer rachunku bankowego. Przedsiębiorca będzie zobowiązany uzupełnić te dane w terminie 21 dni od dnia dokonania wpisu w KRS, przy czym do uzupełnienia danych wykorzystywany będzie jeden formularz, który trzeba będzie złożyć wyłącznie w Urzędzie Skarbowym. Formularz będzie można wnieść zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.
Nie ulega wątpliwości, iż nowa regulacja prawna pozwoli przedsiębiorcom na szybsze rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej, zaś sama procedura zakładania nowego podmiotu będzie mniej skomplikowana. Uchwalone zmiany mogą również przyczynić się do rozwoju przedsiębiorczości, co również będzie pozytywnym skutkiem dokonanej nowelizacji.

Nowe przepisy wejdą w życie dnia 1 grudnia 2014 roku, dlatego też warto już teraz przedstawić najważniejsze założenia ustawy oraz ich skutki dla przedsiębiorców.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak założyć własną firmę?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »