| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Koszty przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Koszty przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Przekształcenie przedsiębiorcy, prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, w spółkę prawa handlowego, jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jest dla wielu przedsiębiorców naturalnym krokiem, podejmowanym na pewnym etapie rozwoju ich biznesu. Postępowanie takie ma szereg zalet, jakkolwiek nie jest pozbawione wad. W toku podejmowania decyzji o ewentualnym przekształceniu istotnym aspektem mogą okazać się bowiem koszty, które przedsiębiorca będzie musiał ponieść w związku z takim procesem.

Proces przekształcenia składa się z kilku głównych etapów. Każdy z nich generuje koszty. Zainicjowanie takiego postępowania będzie wiązało się po pierwsze z koniecznością ustalenia wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy (takie czynności można powierzyć księgowemu lub rewidentowi) – należy w związku z tym zakładać koszt rzędu od ok. 1.000 zł netto. W praktyce jest to kwota minimalna, a jej ostateczna wysokość będzie różna w zależności przede wszystkim od wielkości wycenianego majątku i rodzaju jego składników.

Po drugie, elementem niezbędnym do przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest plan przekształcenia, który zgodnie z art. 5846 kodeksu spółek handlowych musi mieć formę aktu notarialnego. Maksymalna taksa notarialna za sporządzenie takiego aktu wynosi 200 złotych netto.

Polecamy : Poradnik Gazety Prawnej 9/18 Firma w spadku – zarząd sukcesyjny

Po trzecie, plan przekształcenia musi zostać zbadany przez biegłego rewidenta, którego na wniosek przedsiębiorcy wyznacza sąd rejestrowy. Koszt takiego wniosku to 300 złotych. Kolejnym związanym z tym etapem kosztem jest wynagrodzenie biegłego rewidenta. Zwykle koszt takiej opinii wynosi od 1.500 złotych do nawet kilku – kilkunastu tysięcy złotych w przypadku bardzo dużych przedsiębiorstw.

Po czwarte, elementem koniecznym do przekształcenia jest oświadczenie przedsiębiorcy o przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – ono również wymaga formy aktu notarialnego. Maksymalna taksa notarialna za sporządzenie takiego oświadczenia wynosi 200 złotych netto.

Po piąte, do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest także zawarcie umowy spółki – musi ona mieć formę aktu notarialnego, wobec czego należy liczyć się z taksą notarialną. Będzie ona zależna od kilku czynników. W przypadku niewielkich przedsiębiorstw (o relatywnie niskim kapitale zakładowym) będzie to koszt około 300 – 500 złotych netto. Notariusz pobierze również podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 0,5 % łącznej wysokości kapitału zakładowego (który musi wynosić co najmniej 5.000 złotych).

Po szóste wreszcie, ostatnim etapem procedury przekształcenia jest złożenie wniosku o rejestrację spółki w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Wniosek taki podlega opłacie w wysokości 500 złotych oraz 100 złotych tytułem opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »