REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Zeznanie roczne PIT należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania osoby fizycznej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeśli podatnik nie ma stałego miejsca zamieszkania w Polsce, wówczas zeznanie powinien złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla jego miejsca pobytu w kraju. Adresem zamieszkania jest adres, pod którym przebywamy z zamiarem stałego pobytu.

REKLAMA

Zobacz: Odliczenia od podatku- internet i bilety

Małżonkowie z różnym miejscem zamieszkania

Jeśli każde z małżonków mieszka osobno, właściwym urzędem skarbowym będzie ten, na który sami się zdecydują. Może być to miejsce zamieszkania męża lub żony. Wyboru dokonają poprzez złożenie w danym urzędzie wspólnego zeznania podatkowego. Do drugiego natomiast mogą przesłać pismo informujące o rozliczeniu się z podatku dochodowego od osób fizycznym razem z małżonkiem w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na jego adres zamieszkania.

Skorzystać ze wspólnego rozliczenia mogą małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa oraz którzy pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku śmierci małżonka

Istnieje także możliwość złożenia wspólnego rozliczenia w przypadku śmierci jednego z małżonków. Z możliwości takiej może skorzystać podatnik, który zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego. Oraz, gdy podatnik pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł już po upływie roku podatkowego, ale przed złożeniem zeznania podatkowego. Ponadto między małżonkami w roku podatkowym musiała istnieć wspólność majątkowa.

Zobacz: Możliwość korekty podatku VAT

Małżonkowie mieszkający za granicą

Wniosek o wspólne opodatkowanie mogą złożyć małżonkowie mieszkający za granicą. Warunkiem wspólnego rozliczenia tych małżeństw jest osiągnięcie w danym roku podatkowym, podlegającego opodatkowaniu w Polsce przychodu w wysokości stanowiącej łącznie, co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego przez oboje małżonków w danym roku podatkowym.

W przypadku przeprowadzki

REKLAMA

Dla podatników, którzy zmienili miejsce zamieszkania lub pobytu, w skutek czego znaleźli się w rejonie innego urzędu skarbowego, właściwym urzędem będzie ten wynikający z miejsca zamieszkania lub pobytu w ostatnim dniu roku podatkowego, czyli z dnia 31 grudnia danego roku.

Oznacza to, że jeżeli podatnik w trakcie roku przeprowadzał się kilka razy, a jednocześnie zmieniał mu się urząd skarbowy, zeznanie podatkowe złoży w tym, który był dla niego właściwy na ostatni dzień roku podatkowego, za który dokonuje rozliczenia, nawet wówczas, gdy z dniem 1 stycznia następnego roku podatkowego się przeprowadził.

O każdej zmianie miejsca zamieszkania podatnik powinien poinformować urząd skarbowy na druku NIP-3 (składają go już do nowego urzędu). Na zawiadomienie urzędu ma 30 dni od zmiany miejsca zamieszkania.

W przypadku spółki bez osobowości prawnej

Rozliczenie spółki niemającej osobowości prawnej odbędzie się w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na adres siedziby spółki, jeżeli przynajmniej dla jednego wspólnika jest on właściwy, albo jeżeli siedziba spółki znajduje się poza obszarem właściwości urzędu skarbowego choć jednego ze wspólników, to urząd skarbowy właściwy dla jednego ze wspólników, wedle ich wyboru. Jeżeli wspólnicy nie dokonali wyboru, odpowiednim urzędem skarbowym będzie urząd właściwy dla wspólnika wskazanego w pierwszej kolejności w umowie spółki.

Jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej właściwym urzędem dla złożenia zeznania rocznego jest Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.

Gdzie złożyć PIT?

Zeznanie podatkowe można złożyć w tradycyjnej formie, składając je w biurze podawczym urzędu, lub wysyłając listem za pośrednictwem poczty.  Poczta Polska jest jedynym uprawnionym operatorem, za pomocą którego można wysłać rozliczenia.

Zobacz: Rozliczenie podatkowe małżonków na preferencyjnych warunkach

PIT przez internet

REKLAMA

Wysłanie deklaracji podatkowej przez Internet jest najprostszym i najszybszym sposobem złożenia zeznania rocznego. Można to zrobić z dowolnego miejsca, bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę: www.e-deklaracje.gov.pl i pobrać właściwy formularz. Następnie wypełnić wedle wskazówek oraz wysłać. Należy podkreślić, że zeznania można wysłać drogą elektroniczną bez podpisu kwalifikowanego indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Składając zeznanie drogą elektroniczną trzeba przygotować następujące dane: NIP, imię i nazwisko, PESEL, datę urodzenia oraz kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za dany rok podatkowy.

Zobacz: PIT 2011 - zmiany w zwolnieniach dla emerytów, rencistów, członków rodzin zmarłych pracowników

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA