reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Ile może wynosić opłata targowa?

Ile może wynosić opłata targowa?

Opłata targowa pobierana jest od osób dokonujących sprzedaży na targowiskach. Kto ustala jej wysokość? Jakie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o podatkach opłatach lokalnych w tej kwestii?

Opłata targowa pobierana jest od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek niemających osobowości prawnej, które dokonują sprzedaży na targowiskach.

Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przez pojęcie „targowisko” należy rozumieć wszelkie miejsca, w których prowadzony jest handel, poza sprzedażą dokonywaną w budynkach lub ich częściach.

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją przepis stanowiący, że opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub częściach budynków, z wyjątkiem targowiska pod dachem oraz hal używanych do targów, aukcji i wystaw (art.15§2a). Przepis utraci moc obowiązującą 19 czerwca 2011 roku.

Opłata targowa pobierana jest niezależnie od należności przewidzianych w innych przepisach za korzystanie z urządzeń targowych oraz za inne usługi, które świadczone są przez prowadzącego targowisko.

Zobacz również: Podatki i opłaty

Przepisy wyżej powołanej ustawy stanowią, że zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłaty targowej ustala rada gminy, w drodze uchwały. Stawka ta nie może jednak przekroczyć 699,27 zł dziennie.

Oznacza to, że wysokość opłaty targowej może znacząco różnić się w zależności od gminy.

Projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przynosi parę dość istotnych zmian.

Zobacz również: Nieruchomości

Po pierwsze, uchyla art.15 ust.2 ustawy, określający co należy rozumieć przez pojęcie „targowisko”, wprowadzając jednocześnie zmianę w art. 1, która nadaje radzie gminy uprawnienie do decydowania, jakie miejsca zostaną uznane za targowiska. Rada gminy będzie określała te miejsca w drodze uchwały.

Po drugie, wprowadzona zostałaby zmiana w zakresie ustalania wysokości stawek opłaty targowej. Rada gminy mogłaby różnicować wysokość stawek opłaty targowej, uwzględniając lokalizację targowiska, strefę na targowisku, asortyment towarów i usług, sposób dokonywania sprzedaży, dzień tygodnia lub zajmowaną do sprzedaży powierzchnię.

Uchylony zostałby również art.15 ust.2a (zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego) oraz ust. 3 tegoż przepisu.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłaty targowej ustala rada gminy, w drodze uchwały.
Zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłaty targowej ustala rada gminy, w drodze uchwały.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama