reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Spis powszechny > Spis powszechny w 2021 r. – kara

Spis powszechny w 2021 r. – kara

Spis powszechny ruszy w kwietniu 2021 r. Jaka kara grozi za odmowę wykonania obowiązku statystycznego? Czy tegoroczny spis jest obowiązkowy?

Spis powszechny w 2021 r. – czy jest obowiązkowy?

Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. osoba fizyczna objęta spisem powszechnym jest obowiązana przeprowadzić samospis internetowy.

Osoby, które nie będą mogły skorzystać z metody samospisu zostaną spisane innymi metodami, takimi jak:

  • wywiad telefoniczny przeprowadzony przez rachmistrza telefonicznego;
  • wywiad bezpośredni przeprowadzony przez rachmistrza terenowego.

Zgodnie z art. 28 ustawy o narodowym spisie powszechnym osoby fizyczne przekazujące dane w ramach spisu powszechnego są obowiązane do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi w zakresie informacji określonych w załączniku nr 1 do ustawy. Załącznik ten zawiera zakres informacji zbieranych w spisie powszechnym.

Spis powszechny 2021 – kary

Ewentualne kary związane z tegorocznym spisem powszechnym zostały zawarte w ustawie z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej Zgodnie z art. 57 tej ustawy, kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym podlega grzywnie.

Grzywnę do 5 tys. zł nakłada sąd.

Za przekazanie danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie. Stanowi o tym art. 56 ustawy o statystyce publicznej.

W art. 58 przewidziano z kolei wykroczenie, polegające na przekazaniu danych statystycznych po upływie oznaczonego terminu.

Spis powszechny 2021 – tajemnica statystyczna

Warto pamiętać, iż osoby wykonujące prace spisowe muszą przestrzegać tajemnicy statystycznej.

Osoba naruszająca tajemnicę statystyczną podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Stanowi o tym art. 54 ustawy o statystyce publicznej.

Kto zaś w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej wykorzystuje dane statystyczne, z którymi zapoznał się w związku z wykonywaniem pracy lub czynności na zlecenie prowadzącego badanie statystyczne statystyki publicznej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 (art. 55 ustawy o statystyce publicznej).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U z 2019 r., poz. 1775; ost. zm. Dz.U. z 2020 r., poz. 1486);

Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (j. .t Dz. U. z 2020 r., poz. 443; ost. zm. Dz. U. z 2020 r., poz. 1486).

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spis powszechny w 2021 r. – kara/Fot. Shutterstock
Spis powszechny w 2021 r. – kara/Fot. Shutterstock

PIT 2021. Komentarz174.30 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama