REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto zastąpi zmarłych posłów i senatorów

Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W katastrofie prezydenckiego samolotu zginęło 15 posłów i troje senatorów. Obie izby parlamentu będą musiały być uzupełnione.

Uzupełnienie składu sejmu nie wymaga wyborów uzupełniających

REKLAMA

Z uwagi na konstrukcję ordynacji wyborczej do sejmu oraz zasady wyboru posłów- w przypadku wygaśnięcie mandatu poselskiego, miejsce danego posła zajmuje następny na danej liście okręgowej kandydat z poprzednich wyborów parlamentarnych. Jeśli kandydat o najwyższej liczbie głosów nie może lub nie chce objąć mandatu, jego miejsce zajmuje kolejna osoba. W przypadku równej liczby głosów- decyduje pierwszeństwo na liście wyborczej.

Ordynacja dopuszcza sytuację, w której mandat pozostanie nieobsadzony- dzieje się tak, kiedy powyższe mechanizmy nie pozwalają na wybór następcy zmarłego posła.

Na dzień dzisiejszy (12.04.2010r.) –lista osób, które mogą objąć mandat poselski w miejsce tragicznie zmarłych parlamentarzystów, kształtuje się następująco:

Leszka Deptułę (PSL) zastąpi w Wiesław Rygiel;
Grzegorza Dolniaka (PO) - Anna Śliwińska;
Grażynę Gęsicką (PiS) - Jan Warzecha;
Przemysława Gosiewskiego (PiS) - Bartłomiej Dorywalski;
Izabelę Jarugę-Nowacką (SLD) – Aleksander Gappa;
Sebastiana Karpiniuka (PO) - Wiesław Suchowiejko;
Aleksandrę Natalli-Świat (PiS) - Wiesław Kilian;
Macieja Płażyńskiego (niezrzeszony, lista PiS) - Kazimierz Smoliński;
Krzysztofa Putrę (PiS) - Krzysztof Tołwiński;
Arkadiusza Rybickiego (PO) - Paweł Orłowski;
Jerzego Szmajdzińskiego (SLD) - Elżbieta Zakrzewska;
Jolantę Szymanek-Deresz (SLD) - Zbigniew Kruszewski;
Zbigniewa Wassermanna (PiS) - Monika Ryniak;
Wiesława Wodę (PSL) - Józef Sztorc;
Edwarda Wojtasa (PSL) - Henryk Smolarz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lista może jeszcze ulec zmianie, o wygaśnięciu i uzupełnieniu mandatów postanawia Marszałek Sejmu.

Senat- wymaga wyborów uzupełniających

W katastrofie zginęło troje senatorów- Krystyna Bochenek (Platforma obywatelska, okręg śląski), Janina Fetlińska (PiS, okręg płocki) i Stanisław Zając (PiS, okręg podkarpacki)

W tych okręgach konieczne będą wybory uzupełniające (wybory do senatu są bezpośrednie- nie proporcjonalne jak ma to miejsce w wyborach do sejmu).

Wybory uzupełniające zarządza się i przeprowadza w terminie 3 miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Podwyżka ryczałtu na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

889,40 zł – tyle od 1 czerwca 2024 r. będzie wynosił ryczałt za przejazdy, których koszt może być finansowany w ramach bonu stażowego.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

REKLAMA

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej będzie wynosiło to świadczenie. Od 1 czerwca, dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

Od 1 czerwca 2024 r. o ponad 200 zł wzrosną stawki premii stażowych

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie wysokości kwot premii i kosztów przejazdu. Od 1 czerwca wzrosną stawki premii stażowych wypłacanych przez starostów w związku z promocją zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia i kwoty ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu. Ile dokładnie?

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

REKLAMA

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?

Świat finansów ewoluuje, a wraz z nim sposób, w jaki przechowujemy i wykorzystujemy pieniądze. Od gotówki po kryptowaluty – każda forma wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą chronić dane transakcyjne. W jaki sposób zabezpieczać te dane w świecie walut tradycyjnych i cyfrowych?

REKLAMA