| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Katastrofa w Smoleńsku > Pierwsze ustawy podpisane przez Marszałka Sejmu

Pierwsze ustawy podpisane przez Marszałka Sejmu

W środę marszałek Sejmu pełniący funkcję prezydenta podpisał pięć ustaw. Jedna z nich dotyczy ustawy o Trybunale Stanu, kolejne ustawy regulują problem złotej akcji Skarbu Państwa oraz ustawy o PIT i CIT - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Istotne znaczenie dla interesów Skarbu Państwa ma ustawa regulująca tzw. prawo złotej akcji. Dotyczy ona szczególnych uprawnień ministra skarbu państwa w spółkach i grupach kapitałowych sektora energetycznego, paliw gazowych i ropy naftowej.

Bronisław Komorowski złożył też podpis pod nowelizacją prawa o szkolnictwie wyższym (reguluje ona prawa związków zawodowych uczelni niepublicznych do opiniowania zmian w statutach uczelni) i pod ustawą o ochronie zabytków. Ustawa o Trybunale Stanu przewiduje rozbudowanie reguł postępowania, które toczy się przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej Sejmu.

Jak wskazuje "DGP" Marszałek nie podpisał z kolei ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. W związku z katastrofą w Smoleńsku konieczna będzie jej nowelizacja. Jak czytamy w artykule wdrożenie nowej procedury w obecnym stanie jest niemożliwe. Nie ma osoby uprawnionej do zwoływania gremiów, które miałyby podejmować decyzję o wyborze następcy szefa IPN.

Dlatego marszałek Sejmu pełniący obowiązki prezydenta widzi konieczność uchwalenia kolejnej poprawki. – Nowelizacja ustawy o IPN jest możliwa dopiero na następnym posiedzeniu Sejmu – zaznaczył na konferencji prasowej Bronisław Komorowski.

Na podpis czeka m.in. ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczej – Prawo telekomunikacyjne i ustawa o więziennictwie.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Paragona

europejski lider w dziedzinie rozwiązań kadrowych w sektorze medycznym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »