reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Katastrofa w Smoleńsku > Pierwsze ustawy podpisane przez Marszałka Sejmu

Pierwsze ustawy podpisane przez Marszałka Sejmu

W środę marszałek Sejmu pełniący funkcję prezydenta podpisał pięć ustaw. Jedna z nich dotyczy ustawy o Trybunale Stanu, kolejne ustawy regulują problem złotej akcji Skarbu Państwa oraz ustawy o PIT i CIT - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Istotne znaczenie dla interesów Skarbu Państwa ma ustawa regulująca tzw. prawo złotej akcji. Dotyczy ona szczególnych uprawnień ministra skarbu państwa w spółkach i grupach kapitałowych sektora energetycznego, paliw gazowych i ropy naftowej.

Bronisław Komorowski złożył też podpis pod nowelizacją prawa o szkolnictwie wyższym (reguluje ona prawa związków zawodowych uczelni niepublicznych do opiniowania zmian w statutach uczelni) i pod ustawą o ochronie zabytków. Ustawa o Trybunale Stanu przewiduje rozbudowanie reguł postępowania, które toczy się przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej Sejmu.

Jak wskazuje "DGP" Marszałek nie podpisał z kolei ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. W związku z katastrofą w Smoleńsku konieczna będzie jej nowelizacja. Jak czytamy w artykule wdrożenie nowej procedury w obecnym stanie jest niemożliwe. Nie ma osoby uprawnionej do zwoływania gremiów, które miałyby podejmować decyzję o wyborze następcy szefa IPN.

Dlatego marszałek Sejmu pełniący obowiązki prezydenta widzi konieczność uchwalenia kolejnej poprawki. – Nowelizacja ustawy o IPN jest możliwa dopiero na następnym posiedzeniu Sejmu – zaznaczył na konferencji prasowej Bronisław Komorowski.

Na podpis czeka m.in. ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczej – Prawo telekomunikacyjne i ustawa o więziennictwie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama