reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Prawa człowieka > Polski Związek Niewidomych

Polski Związek Niewidomych

Jest największą organizacją działającą na rzecz ludzi niewidomych i słabowidzących.


Polski Związek Niewidomych jest stowarzyszeniem zarejestrowanym i posiada osobowość prawną.

Związek zrzesza osoby niewidome i słabowidzące, w celu ich społecznej integracji, rehabilitacji, wyrównywania szans w dostępie do informacji, edukacji, zatrudnienia i szeroko pojętej aktywności społecznej, a także w celu ochrony ich praw obywatelskich.

Polski Związek Niewidomych reprezentuje swych członków wobec organów naczelnych państwa, administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz innych instytucji.

Celem Związku jest rejestracja i przyjmowanie niewidomych w poczet członków.

Związek prowadzi rehabilitację podstawową, leczniczą, społeczną i zawodową niewidomych dorosłych i dzieci w różnych formach oraz prowadzi własne ośrodki leczniczo- i szkoleniowo-rehabilitacyjne. Działa na rzecz zaopatrzenia niewidomych w sprzęt rehabilitacyjny.

Polski Związek Niewidomych organizuje różne formy działalności kulturalnej i artystycznej niewidomych, a także sportu, turystyki i rekreacji oraz wypoczynku dorosłych i dzieci.

Związek dba o edukację osób niewidomych i słabowidzących poprzez działania na rzecz wydawania podręczników szkolnych, czasopism i innych wydawnictw pismem punktowym, drukiem powiększonym oraz na innych nośnikach dostępnych dla niewidomych, a także na rzecz zwiększenia dostępności pomocy dydaktycznych. Prowadzi specjalistyczne biblioteki.

Związek dba o problemy mieszkalne niewidomych przez współdziałanie z organizacjami i instytucjami właściwymi w rozwiązywaniu problemów socjalno-bytowych osób niewidomych oraz z innymi instytucjami działającymi w sferze pomocy społecznej, a także prowadzenie własnych poradni, domów pomocy społecznej, świetlic terapeutycznych, klubów samopomocowych, ośrodków wsparcia, środowiskowych domów samopomocy i innych placówek opiekuńczo-rehabilitacyjnych, warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej.

Osoby niewidome mają prawdo do pracy, tak jak każdy inny obywatel, w związku z tym Związek działa na rzecz aktywizacji zawodowej niewidomych, pomaga w organizowaniu się zawodowych środowisk niewidomych, organizuje różne formy kształcenia i szkolenia zawodowego, poradnictwo oraz pomoc w znajdowaniu zatrudnienia.

Związek otacza opieką również osoby opiekujące się i uczące osoby niewidome. Działa na rzecz szkolenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych nauczycieli, instruktorów rehabilitacji, innych osób pracujących z niewidomymi i na rzecz niewidomych, a także rodziców i opiekunów osób niewidomych.

Polski Związek Niewidomych inicjuje i opiniuje regulacje prawne dotyczące niewidomych. Działa jako ekspert oraz inicjuje i prowadzi badania i prace rozwojowe z zakresu rehabilitacji, warunków życia i potrzeb niewidomych. Organizuje konferencje, sympozja, konkursy.

Do celów Związku należy ponadto organizowanie indywidualnej pomocy dla członków w rozwiązywaniu życiowych problemów, działania na rzecz profilaktyki uzależnień, organizowanie i promocja wolontariatu oraz innych zinstytucjonalizowanych form wspierania.

Związek prowadzi działalność edukacyjną i promocyjną na rzecz niewidomych z wykorzystaniem środków masowego przekazu i własnych publikacji oraz popularyzowanie zagadnień z zakresu profilaktyki i ochrony narządu wzroku.

Źródło: www.pzn.org.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama