REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać odpis aktu notarialnego?

Łukasz Matys
Stronom albo podmiotom czynności notarialnej zainteresowanym (np. sądom wieczystoksięgowym) wydawane są jedynie odpisy aktów.
Stronom albo podmiotom czynności notarialnej zainteresowanym (np. sądom wieczystoksięgowym) wydawane są jedynie odpisy aktów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Notariusz w swojej kancelarii przechowuje oryginały aktów notarialnych. Natomiast stronom albo podmiotom zainteresowanym (np. sądom wieczystoksięgowym) wydawane są jedynie odpisy aktów.

Odpisy aktów notarialnych przydatne są w wielu wypadkach. Mogą być przydatne do prowadzenia egzekucji komorniczej, mogą być przydatne przy załatwianiu spraw w banku lub urzędzie. Dlatego też warto wiedzieć kiedy i gdzie można uzyskać odpis aktu notarialnego.

REKLAMA

Kiedy podpisuje się akt notarialny?

Przepisy prawa wymieniają sytuacje w których umowy (bądź inne czynności prawne) muszą być dokonane u notariusza w formie aktu notarialnego.

Najczęściej spotykana sytuacja to zakup (sprzedaż) nieruchomości. Przy czym chodzi tu zarówno o nieruchomość gruntową (działka ziemi) jak i lokal mieszkalny bądź użytkowy. Podobnie jest z darowiznami nieruchomości czy też z umową dożywocia.

Forma aktu notarialnego jest również niezbędna do ustanowienia oddzielnej własności lokalu.

Intercyzę, czyli małżeńską umowę majątkową, można zawrzeć tylko i wyłącznie w formie notarialnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie rzecz się ma z umowami spółek, większość z nich musi mieć postać aktu notarialnego.

Zobacz: Co powinien zawierać akt notarialny?

Odpisy

Strona dokonując czynności prawnej u notariusza najczęściej dostaje odpis aktu notarialnego dla siebie. Za odpis taki uiszcza stosowną opłatę.

Jednakże gdyby odpis aktu zginął lub uległ zniszczeniu strona może w każdej chwili u notariusza otrzymać odpis aktu notarialnego.

W tym celu należy przyjść do kancelarii notarialnej, w której akt był sporządzony, i zażądać wydania takiego dokumentu.

Warto jednak wiedzieć o kilku sprawach. Otóż nie ma jednego oficjalnego spisu aktów notarialnych. Dlatego też jeżeli chcemy uzyskać odpis aktu musimy zgłosić się do kancelarii notarialnej w której akt był sporządzony.

Odpis aktu może być wydany jedynie stronie albo osobie mającej w tym interes prawny (np. następca prawny strony).

W końcu trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy odpis aktu notarialnego jest dodatkowo płatny. Co do zasady jego cena uzależniona jest od ilości stron. Cena odpisów jest również powiększana o podatek VAT.

Zobacz serwis: Akt notarialny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA