| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Jak dokonać darowizny?

Jak dokonać darowizny?

Darowizna jest umową, którą co do zasady zawiera się przed notariuszem. Darczyńca przekazuje na rzecz obdarowanego określony przedmiot, który od tej chwili jest własnością obdarowanego. W wielu przypadków, aby dokonać darowizny niezbędny jest akt notarialny.

Co darczyńca może podarować? W zasadzie wszystko, czyli może zarówno przenieść prawo (np. własność nieruchomości czy samochodu), jak i przekazać określoną sumę pieniężną czy zwolnić obdarowanego z długu.

Co prawda istnieje wymóg, że oświadczenie darczyńcy o przekazaniu określonej rzeczy obdarowanego powinno być dokonane w formie aktu notarialnego, to nie jest to przepis bezwzględny. Jeżeli darczyńca chce np. przekazać obdarowanemu określoną sumę pieniędzy i spełni przyrzeczone świadczenie (bez dopełniania jakichkolwiek formalności przed notariuszem), to taka umowa jest ważna.

Zobacz również: Z jakich powodów można odwołać darowiznę?

Co do zasady, rzecz przechodzi na własność obdarowanego z chwilą zawarcia umowy. Strony mogą jednak postanowić, że rzecz stanie się własnością obdarowanego w późniejszym terminie.

Czy oznacza to, że tak naprawdę do ważności umowy darowizny nie jest nigdy potrzebny akt notarialny? Niezupełnie. Dla niektórych przedmiotów darowizny zachowanie formy aktu notarialnego jest niezbędne dla jej ważności. O jakie przedmioty chodzi? Np. o nieruchomości, przedsiębiorstwa czy spółdzielcze własnościowe prawa do lokali.

Jeżeli chcemy przekazać drugiej osobie samochód, to nie jest konieczna forma aktu notarialnego, ale ze względu na to, iż w trakcie rejestracji takiego samochodu niezbędne jest wskazanie tytułu własności do niego, warto zdecydować się na tą formę. Możemy jednak poprzestać na przedstawieniu w urzędzie zwykłej umowy sporządzonej na piśmie (wówczas unikniemy kosztów związanych ze spisaniem aktu notarialnego).

Darowizna zobowiązuje obdarowanego do wdzięczności. To znaczy, że będzie spoczywał na nim obowiązek pomocy darczyńcy, gdy ten znajdzie się w niedostatku.

Aby dokonać darowizny u notariusza, musimy umówić się na spotkanie w wybranej kancelarii notarialnej i zabrać ze sobą określone dokumenty.

W przypadku darowizny nieruchomości będą to:

1) dowód własności nieruchomości (np. akt notarialny czy orzeczenie sądu);

2) odpis z księgi wieczystej;

3) wypis z ewidencji gruntów;

4) wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Jeżeli chcemy darować spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu niezbędne będzie: podstawa nabycia prawa do lokalu, odpis z księgi wieczystej oraz zaświadczenie wydane przez spółdzielnię mieszkaniową o stanie prawnym, zaświadczenie wydane przez spółdzielnię mieszkaniową o położeniu i powierzchni lokalu jeżeli ma być założona księga wieczysta.

Zobacz również serwis: U notariusza

W każdym przypadku musimy mieć przy sobie także dowód osobisty, gdyż pierwszą rzeczą, jaką dokonuje notariusz (przy każdej czynności notarialnej) jest potwierdzenie naszej tożsamości osób uczestniczących w czynności.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dla niektórych przedmiotów darowizny zachowanie formy aktu notarialnego jest niezbędne dla jej ważności.
Dla niektórych przedmiotów darowizny zachowanie formy aktu notarialnego jest niezbędne dla jej ważności.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »