REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Z jakich powodów można odwołać darowiznę?

Sebastian Wybranowski
Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego
Nie można mówić o rażącej niewdzięczności w przypadku nie zawiezienia darczyńcy na jego prośbę np. do kościoła. Tego rodzaju sytuacje związane z odwołaniem darowizny są najczęstsze, jednak w praktyce nie są one łatwe do udowodnienia, a tym samym i samo odwołanie darowizny jest bardzo trudne w realizacji.
Nie można mówić o rażącej niewdzięczności w przypadku nie zawiezienia darczyńcy na jego prośbę np. do kościoła. Tego rodzaju sytuacje związane z odwołaniem darowizny są najczęstsze, jednak w praktyce nie są one łatwe do udowodnienia, a tym samym i samo odwołanie darowizny jest bardzo trudne w realizacji.

REKLAMA

REKLAMA

Darowizna jest umową, na podstawie której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, uszczuplając tym samym swój własny majątek. Odwołanie darowizny może nastąpić jedynie z przyczyn określonych w Kodeksie cywilnym.

Przyczyny odwołania darowizny

Darowiznę można odwołać, choć w zasadzie sytuacje w których może to mieć miejsce są wyjątkami – znaczenie mają następujące przyczyny:
1. czy darowizna została już wykonana;
2. zachowanie obdarowanego względem darczyńcy;
3. ubezwłasnowolnienie darczyńcy;
4. zasady współżycia społecznego.

REKLAMA

Czym jest darowizna?

REKLAMA

Darowizna jest umową na podstawie której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, uszczuplając tym samym swój własny majątek. Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, jednakże umowa darowizny jest ważna pomimo braku zachowania tej formy, jeżeli przyrzeczone zobowiązanie zostało spełnione. Przy czym nie wolno zapomnieć o tym, że ze względu na przedmiot darowizny szczególna forma związana z przeniesieniem jego własności musi być zachowana. To tyle w temacie krótkiego wstępu co do samego pojęcia darowizny.

Wracając do wątku głównego z punktu widzenia darczyńcy może on odwołać darowiznę jeszcze nie wykonaną, o ile w czasie po zawarciu umowy, a przed wydaniem przedmiotu darowizny, stan majątkowy darczyńcy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny spowodowałoby uszczerbek dla jego własnego utrzymania przy uwzględnieniu jego usprawiedliwionych potrzeb lub uszczerbek dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych.

Sytuacje takie w praktyce nie zdarzają się często, ale przykładem niech będzie hipotetyczna historia która mogła mieć miejsce. Rodzice posiadają własny dom w którym mieszkają oraz domek letniskowy który w drodze darowizny chcieli przekazać swojemu dziecku. W czasie kiedy był podpisywany akt darowizny domku letniskowego, dom rodziców spalił się – klucze do domku letniskowego nie zostały jednak faktycznie przekazane, a więc nie doszło jeszcze do wykonania darowizny pomimo zawarcia umowy. W takiej sytuacji z uwagi na znaczny uszczerbek w majątku rodziców (doszczętnie spalony dom), który ma wpływ na ich utrzymanie przy uwzględnieniu ich potrzeb, odwołanie darowizny jako niewykonanej może mieć miejsce i będzie uzasadnione.

Zobacz również: Co to jest rażąca niewdzięczność obdarowanego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rażąca niewdzięczność obdarowanego

REKLAMA

Sytuacja niezależna od faktu wykonania darowizny przez darczyńcę, a związana z odwołaniem darowizny może mieć miejsce kiedy obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności. Jednak darowiznę taką można odwołać tylko w przeciągu roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Problem, który może być związany z tym akapitem to jak przypuszczam niezrozumienie pojęcia - „rażącej niewdzięczności.” Brak jest niestety kodeksowej definicji tego pojęcia. Praktyka i doświadczenie życiowe Sędziów oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego, które jest bogate w tym zakresie określa jakie zachowanie obdarowanego względem darczyńcy jest już rażącą niewdzięcznością, a jakie jedynie następstwem zachowania samego darczyńcy (mam tu na myśli czyny nieumyślne i w wyniku prowokacji samego darczyńcy). Niewątpliwie musi być to zachowanie skierowane bezpośrednio przeciwko osobie darczyńcy, a jego wydźwięk musi budzić w społeczeństwie negatywne odczucia, a nie w osobie darczyńcy. Należy przy tym pamiętać, iż ta niewdzięczność w swoim wymiarze musi być rażąca – czyli dużych rozmiarów.

Nie można mówić o rażącej niewdzięczności w przypadku nie zawiezienia darczyńcy na jego prośbę np. do kościoła. Tego rodzaju sytuacje związane z odwołaniem darowizny są najczęstsze, jednak w praktyce nie są one łatwe do udowodnienia, a tym samym i samo odwołanie darowizny jest bardzo trudne w realizacji.

Ubezwłasnowolnienie darczyńcy

Kolejnym powodem odwołania darowizny może być fakt ubezwłasnowolnienia darczyńcy. Przedstawiciel ustawowy może wtedy żądać rozwiązania umowy darowizny, o ile ze względu na wartość darowizny jest ona nadmierna. Przybliżając chodzi o sytuację kiedy ktoś w drodze darowizny otrzymał od darczyńcy majątek o znacznej wartości bez uzasadnienia. Tutaj jednak należy pamiętać, iż rozwiązania umowy nie można żądać po upływie lat dwóch od jej wykonania, niezależnie od faktu kiedy doszło do ubezwłasnowolnienia darczyńcy.

Zasady współżycia społecznego

Zasady współżycia społecznego są pojęciem podobnym do rażącej niewdzięczności w tym znaczeniu, że nie ma jednolitej definicji tego pojęcia w prawie cywilnym. 

Ustawodawca stworzył klauzulę generalną odsyłającą do norm pozaprawnych. To czy określone zachowanie jest zgodne z zasadami współżycia społecznego każdorazowo odnosi się do konkretnego przypadku oraz towarzyszących mu okoliczności, a weryfikacją ich zajmuje się Sąd. Po tym krótkim wstępie wracając do sedna naszego zagadnienia, pisząc o powodach odwołania darowizny nie można pominąć sytuacji na którą obdarowany może się powołać broniąc się przed odwołaniem darowizny. Mianowicie przepisów o odwołaniu darowizny nie stosuje się, gdy darowizna czyni zadość obowiązkowi wynikającemu z zasad współżycia społecznego. Tym samym o ile zostaną naruszone te zasady o tyle wtedy nie może być mowy o odwołaniu darowizny, a więc jest to przesłanka negatywna do odwołania darowizny.

Mam nadzieję, że ten krótki artykuł przybliżył problematykę wynikającą z zadanego pytania.

Zobacz również serwis: Darowizny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Oliwka
    2022-08-28 14:30:25
    Te pytanie warto zadać dobremu notariuszowi. Ja korzystam z usług notariusz Cejrowskiej z Tczewa i bardzo sobie chwalę.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

REKLAMA

Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

REKLAMA

Jak zastrzec PESEL? Po co to robić?

Po co się zastrzega PESEL? Jak to zrobić? Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u? Podpowiadamy.

Zmienią się zasady przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową. Dodatek nie będzie już się zwiększał co 3 lata służby – jest projekt rozporządzenia

Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do dodatku za długoletnią służbę wojskową. Obecnie dodatek ten jest zwiększany co 3 lata służby o 3% należnego mu uposażenia zasadniczego. Ta zasada zostanie zmieniona przez nowelizację przepisów o dodatkach do uposażenia żołnierzy.

REKLAMA