REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość (wywiad)

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Bezpieczny zakup nieruchomości - o czym powinniśmy pamiętać?/fot.Shutterstock
Bezpieczny zakup nieruchomości - o czym powinniśmy pamiętać?/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób sprawdzić uczciwość sprzedawcy? Czy przed zakupem warto sporządzić umowę przedwstępną u notariusza? O tym jak bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość mówi notariusz Maciej Celichowski. Jak przekonuje, najbezpieczniejsze są normalne transakcje, za średnie ceny.

Wioleta Matela-Marszałek, Infor.pl: Czy kupujący może jeszcze przed zawarciem umowy sprawdzić uczciwość sprzedawcy?

REKLAMA

Maciej Celichowski, notariusz: Można sprawdzić czy sprzedawca znany jest np. zarządcy wspólnoty mieszkaniowej, do której należy kupowane mieszkanie, sąsiadom, czy ma konto w Internecie oraz czy posiada związane z kupowanym mieszkaniem lub domem rachunki za energię, gaz czy wodę oraz dowody zapłaty opłaty podatku od nieruchomości i kosztów utrzymania wspólnoty mieszkaniowej. Warto poprosić go o okazanie umowy kupna przez niego sprzedawanego lokum. Można też, na przykład, wybrać się ze sprzedawcą do zarządu wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej w celu sprawdzenia stanu rozliczeń mieszkania, a przy okazji zwrócić uwagę na to, czy jest on tam znany. Choć nieznajomość sprzedawcy w zarządzie wspólnoty nie musi oznaczać, że nie jest on właścicielem mieszkania. Może być po prostu nieaktywnym członkiem wspólnoty. Dlatego trzeba sprawdzać sprzedawcę wielotorowo. Ostatnią możliwością tej weryfikacji jest notariusz, który sprawdza dowód osobisty sprzedawcy, porównuje go z treścią księgi wieczystej, bada dokumenty stanowiące podstawę nabycia nieruchomości oraz inne dokumenty jej dotyczące, a nadto może podjąć próby weryfikacji jego tożsamości w jakiś inny sposób.

Polecamy: Rozliczamy sprzedaż mieszkania

Na czym polega ta weryfikacja?

Jest to element procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy, do stosowania której notariusz jest zobowiązany przy transakcjach przekraczających 15.000 EUR. Weryfikacja oznacza próbę sprawdzenia czy strona czynności notarialnej istnieje w realnym świecie, np. przez sprawdzenie jej prawa jazdy, legitymacji ZUS, wpisu do CEIDG itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co powinno wzbudzić naszą szczególną ostrożność?

Pośpiech, niechęć sprzedawcy do osobistego spotkania przed wizytą u notariusza, korzystanie wyłącznie z pośredników. Trzeba pamiętać, że prawdziwe okazje zdarzają się naprawdę rzadko, a z reguły tzw. okazje to transakcje ryzykowne np. z uwagi na zadłużenie sprzedawcy lub nawet próby oszustwa. Najbezpieczniejsze są normalne transakcje, za średnie ceny, dokonywane w normalnych warunkach. Okazje zostawmy specjalistom, osobom zajmującym się zawodowo handlem nieruchomościami, gotowym podjąć się ryzyka i potrafiącym profesjonalnie je ocenić.

Czy warto jest zawrzeć umowę przedwstępną u notariusza?

Umowa przedwstępna sporządzona przez notariusza daje nam trzy korzyści. Po pierwsze, sporządza ją profesjonalista, odpowiedzialny za jej treść. Po drugie, na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego możemy dochodzić kupna nieruchomości przed sądem. W takim przypadku wyrok sądowy może przenieść na nas własność wymarzonego lokum, za cenę ustaloną w umowie przedwstępnej. Umowa pisemna takiej możliwości nie daje. Po trzecie, na podstawie umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego można złożyć wniosek o wpis swojego roszczenia o nabycie nieruchomości w księdze wieczystej. Taki wpis pozwala ją nabyć bez obciążeń dokonanych przez sprzedawcę po złożenia wniosku o wpis naszego roszczenia i nawet wtedy, gdy sprzedawca nieruchomość sprzeda lub podaruje innej osobie.

Dlaczego nie warto płacić gotówką?

Płatność gotówką może dziś, przynajmniej przy większych transakcjach, wydawać się podejrzana. Poza tym z punktu widzenia kupującego ryzyko polega jedynie na ryzyku przy transporcie pieniędzy do notariusza. Sprzedający jednak ryzykuje tym, że pieniądze okażą się fałszywe. I poniesie ryzyko transportu pieniędzy do banku. Rozwiązaniem jest depozyt notarialny.

Czy z depozytem notarialnym wiążą się jakieś koszty?

Oczywiście, ale za bezpieczeństwo warto zapłacić. Ubezpieczamy mieszkanie mimo, że to przecież kosztuje. Jednak koszty depozytu w porównaniu z ryzykiem nie są nadmierne.

Czym jest depozyt notarialny i dlaczego jest bezpieczny?

Depozyt notarialny jest najbezpieczniejszym sposobem zapłaty ceny. Polega on na tym, że kupujący przed kupnem np. mieszkania wpłaca pieniądze na specjalny rachunek depozytowy notariusza, a notariusz wypłaca je sprzedawcy po kupnie przez kupującego mieszkania. Za prawidłowość zapłaty ceny odpowiada w takim przypadku notariusz, który jest gwarantem zaspokojenia roszczenia sprzedawcy.

Polecamy serwis: Notariusz

Czy można zapłacić za nieruchomość przez Internet w trakcie transakcji?

Oczywiście, taka możliwość jest, jednak wymaga posiadania przez obydwie strony rachunku w tym samym banku oraz możliwości dokonania przelewu ceny przez Internet. Nie zawsze jest to łatwe i szybkie, czasem wymaga autoryzacji telefonicznej. Taka metoda jednak zawsze stawia pytanie, kiedy sprzedawca ma złożyć swój podpis: przed otrzymaniem na swoje konto ceny, po tej chwili, i co się stanie, jak tego podpisu nie złoży, mimo otrzymania przelewu. Dla tego, kto jednak jest gotów zaakceptować takie ryzyko, taka metoda może okazać się atrakcyjną.

Jakie jest ryzyko związane z zapłatą ceny?

Jest kluczowy element transakcji sprzedaży nieruchomości. Warto skupić się na terminie i sposobie zapłaty ceny pochodzącej bezpośrednio od kupującego. Najbezpieczniej jest, by nastąpiło to najpóźniej w chwili zawarcia umowy sprzedawcy. O sposobach zapłaty tej części ceny była mowa wyżej. Natomiast inną sprawą jest zapłata części ceny z pieniędzy pochodzących z kredytu. Banki uzależniają wypłatę kredytu od przedstawienia umowy sprzedaży własności nieruchomości na rzecz kupującego. Standardem jest więc zobowiązanie zawieranie umów, w których kupujący zobowiązują się do zapłaty reszty ceny w terminie 7-10 dni oraz poddają się egzekucji z art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego. Takie poddanie się egzekucji odpowiada wyrokowi sądu nakazującemu kupującemu zapłatę danej kwoty i stanowi podstawę do prowadzenia egzekucji przez komornika.

Czym kierować się przy wyborze notariusza?

W zasadzie każdy kandydat na notariusza winien być zweryfikowany przez Ministra Sprawiedliwości pod kątem przygotowania zawodowego. Oczywiście warto zasięgnąć opinii innych osób i np. sprawdzić staż zawodowy notariusza. Doświadczenie zwykle jest dobrym prognostykiem, choć nie ma reguły. Generalnie polski notariat jest jednym z najbezpieczniejszych w Europie, z jednym z najniższych wskaźników procesów związanych ze sporządzonymi aktami notarialnymi.

Czy zakup nieruchomości przez pośrednika gwarantuje bezpieczeństwo transakcji?

Obecnie pośrednikiem może być każda osoba, która wykupi odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Nie gwarantuje to oczywiście, właściwego poziomu przygotowania do zawodu. Warto więc korzystać z pośrednika jedynie wtedy, gdy mamy wiedzę o jego odpowiednim przygotowaniu i doświadczeniu zawodowym, takiego, który posiada odpowiednią renomę. Taka osoba można okazać się ważna w szczególności dla kupującego, gdyż sprawdzi nabywaną nieruchomość np. w aspekcie technicznym. Dobry pośrednik powinien zorientować się, że oferta sprzedaży nieruchomości może być oszustwem lub wiąże się z jakimś ryzykiem dla kupującego.

Dziękuję za rozmowę.

Polecamy serwis: Umowa kupno-sprzedaż

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA

Energetyczna linia bezpośrednia – dla kogo nowe rozwiązanie?

Energetyczna linia bezpośrednia. 7 września 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawie Prawo energetyczne, które zwiększają dostępność rozwiązania technologicznego nazywanego linią bezpośrednią. Choć przepisy w nowym kształcie obowiązują już od niemal roku, przedsiębiorcy podchodzą do tego rozwiązania z dystansem, co może wynikać z braku dostatecznej wiedzy. Wyjaśniamy więc, czym jest linia bezpośrednia i kto może z niej skorzystać.

MON: Zmiany w dodatkach stażowych i awansach. Odejścia z wojska. Karta Rodziny Wojskowej

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

REKLAMA

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane.

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA