| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Zmiany w prawie spadkowym

Zmiany w prawie spadkowym

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian dotyczący przepisów prawa spadkowego. Zapis windykacyjny to uregulowanie nowe, obce naszemu porządkowi prawnemu. Pozwala na podział konkretnych dóbr zgodnie z wolą spadkodawcy.To nowa regulacja dzięki której spadkodawca będzie mógł dokonać zapisu windykacyjnego w sporządzonym notarialnie testamencie. Dotychczas takie rozwiązanie na gruncie obowiązujących przepisów prawa spadkowego nie było możliwe. Projekt nowelizacji kodeksu cywilnego przewiduje możliwość jego wprowadzenia. Zapis taki od wielu lat funkcjonuje m.in. we Włoszech, Francji oraz Belgii.

Testament jest rozporządzeniem własnym majątkiem na wypadek śmierci. Obecna regulacja przepisów prawa spadkowego nie pozwala na podział spadku w ten sposób, aby każdy ze spadkobierców otrzymał konkretne dobra i rzeczy jakie zechce mu podarować spadkodawca. Osoby, które zostaną powołane do dziedziczenia na zasadach zapisu windykacyjnego będą automatycznie w chwili otwarcia spadku otrzymywały prawo własności nad zapisanymi rzeczami. Zapisobiorca nie będzie musiał wykonywać żadnych dodatkowych czynności.

Zapisem windykacyjnym będzie można objąć między innymi przedmioty takie jak: samochód, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne czy dzieła sztuki. Największą zaletą takiego zapisu jest jego prostota i gwarancja, że zapisany przedmiot trafi w ręce wskazanej osoby. W ten sposób przedmiot zapisu windykacyjnego zostaje wyłączony ze spadku. Jeżeli natomiast wymieniony w zapisie windykacyjnym zapisobiorca nie chce (odrzuca zapis windykacyjny) lub nie może (nie dożyje otwarcia spadku) być zapisobiorcą wówczas przedmiot zalicza się do całości spadku.

W związku z wprowadzaniem zapisu windykacyjnego modyfikacji ulega również regulacja zachowku. W proponowanym projekcie przyjęto, że przysporzenia dokonane przez spadkodawcę w drodze zapisów windykacyjnych należy traktować na równi z darowiznami, czyli będą uwzględniane przy obliczaniu zachowku.

W kwestii ewentualnych długów jakie mógłby pozostawić spadkodawca z tytułu zachowku, zapisobiorcy dziedziczący na zasadach zapisu windykacyjnego będą odpowiadali pierwsi, przed osobami, które otrzymały darowiznę uczynioną za życia spadkodawcy.


Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK