REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiejszy dostęp do świadczeń zdrowotnych

Ewelina Koryńska

REKLAMA

REKLAMA

Konsekwencją wyroku wydanego przez Trybunał Konstytucyjny w sprawie składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników jest konieczność nowelizacji przepisów o ubezpieczeniach zdrowotnych, które dotyczą dokumentów pozwalających na uzyskanie świadczenia zdrowotnego. Przewidywana nowelizacja zakłada rezygnację z druków RMUA. Zgodnie z przewidywaną nowelizacją u lekarza zamiast druków RMUA, będziemy musieli pokazać tylko dowód osobisty.

W dniu 26 października 2010 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący zasad finansowania z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Trybunał orzekł, iż określone w wyroku przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej są niezgodne z Konstytucją.

REKLAMA

Zobacz: Elektroniczna rewolucja służby zdrowia

REKLAMA

Trybunał uznał, iż rolnicy nie SA grupą jednorodną w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, co nie pozwala na jednolite obciążenie obowiązkiem składek na ubezpieczenie zdrowotne. Cechą różnicującą jest sytuacja ekonomiczna poszczególnych rolników, decydująca o ich zdolności podatkowej.

Kontrolowane przez Trybunał przepisy, służ do realizacji obowiązku państwa w zakresie zapewnienia powszechnej ochrony zdrowia obywateli. Ponieważ przepisy te stanowią tylko element regulacji dotyczącej dysponowania środkami publicznymi, to tylko usunięcie przepisów uznanych za niekonstytucyjne będzie prowadziło do luki w systemie prawa w odniesieniu do finansowania publicznej ochrony zdrowia.

Zobacz: Kiedy mam prawo otrzymać tańszy lek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu umożliwienia ustawodawcy dokonania niezbędnych nowelizacji oraz zapobieżenia powstawaniu luk w prawie Trybunał odroczył utratę mocy niekonstytucyjnego przepisu na okres 15 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

Dowód osobisty zamiast druku RMUA

REKLAMA

Uznany za niekonstytucyjny przepis traci moc obowiązującą z upływem piętnastu miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Wyrok ten stanowi podstawę do dokonania rewolucyjnej zmiany, jaką zamierza przeprowadzić Ministerstwo Zdrowia. Ministerstwo planuje zniesienie obowiązku podczas wizyty u lekarza przedstawiania dowodu, że opłacało się składkę zdrowotną. Świadczenie zdrowotne będzie można uzyskać po okazaniu dowodu osobistego.

Podstawowym celem nowelizacji jest uporządkowanie kwestii uprawnień do świadczeń zdrowotnych. Obecnie ustawa wymienia 36 grup Polaków uprawnionych do Świadczeń zdrowotnych. Po nowelizacji mają zostać trzy grupy.

Pierwszą stanowić mają osoby pracujące, które płacą same składkę lub za pośrednictwem pracodawcy albo ZUS. Drugą grupę stanowić mają rolnicy, trzecia zaś to osoby, za które budżet opłacał będzie składkę za względów socjalnych. Zlikwidowanie druków RMUA zmniejszy formalizm, obniży koszty i sprawi, że dostęp do leczenia uzyska dodatkowo około pół miliona ludzi.

Prace nad zmianą ustawy mają toczyć się równolegle do rozmów w sprawie naliczania składki zdrowotnej dla rolników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

REKLAMA

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

REKLAMA

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA