reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Łatwiejszy dostęp do świadczeń zdrowotnych

Łatwiejszy dostęp do świadczeń zdrowotnych

Konsekwencją wyroku wydanego przez Trybunał Konstytucyjny w sprawie składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników jest konieczność nowelizacji przepisów o ubezpieczeniach zdrowotnych, które dotyczą dokumentów pozwalających na uzyskanie świadczenia zdrowotnego. Przewidywana nowelizacja zakłada rezygnację z druków RMUA. Zgodnie z przewidywaną nowelizacją u lekarza zamiast druków RMUA, będziemy musieli pokazać tylko dowód osobisty.

W dniu 26 października 2010 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący zasad finansowania z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Trybunał orzekł, iż określone w wyroku przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej są niezgodne z Konstytucją.

Zobacz: Elektroniczna rewolucja służby zdrowia

Trybunał uznał, iż rolnicy nie SA grupą jednorodną w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, co nie pozwala na jednolite obciążenie obowiązkiem składek na ubezpieczenie zdrowotne. Cechą różnicującą jest sytuacja ekonomiczna poszczególnych rolników, decydująca o ich zdolności podatkowej.

Kontrolowane przez Trybunał przepisy, służ do realizacji obowiązku państwa w zakresie zapewnienia powszechnej ochrony zdrowia obywateli. Ponieważ przepisy te stanowią tylko element regulacji dotyczącej dysponowania środkami publicznymi, to tylko usunięcie przepisów uznanych za niekonstytucyjne będzie prowadziło do luki w systemie prawa w odniesieniu do finansowania publicznej ochrony zdrowia.

Zobacz: Kiedy mam prawo otrzymać tańszy lek

W celu umożliwienia ustawodawcy dokonania niezbędnych nowelizacji oraz zapobieżenia powstawaniu luk w prawie Trybunał odroczył utratę mocy niekonstytucyjnego przepisu na okres 15 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

Dowód osobisty zamiast druku RMUA

Uznany za niekonstytucyjny przepis traci moc obowiązującą z upływem piętnastu miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Wyrok ten stanowi podstawę do dokonania rewolucyjnej zmiany, jaką zamierza przeprowadzić Ministerstwo Zdrowia. Ministerstwo planuje zniesienie obowiązku podczas wizyty u lekarza przedstawiania dowodu, że opłacało się składkę zdrowotną. Świadczenie zdrowotne będzie można uzyskać po okazaniu dowodu osobistego.

Podstawowym celem nowelizacji jest uporządkowanie kwestii uprawnień do świadczeń zdrowotnych. Obecnie ustawa wymienia 36 grup Polaków uprawnionych do Świadczeń zdrowotnych. Po nowelizacji mają zostać trzy grupy.

Pierwszą stanowić mają osoby pracujące, które płacą same składkę lub za pośrednictwem pracodawcy albo ZUS. Drugą grupę stanowić mają rolnicy, trzecia zaś to osoby, za które budżet opłacał będzie składkę za względów socjalnych. Zlikwidowanie druków RMUA zmniejszy formalizm, obniży koszty i sprawi, że dostęp do leczenia uzyska dodatkowo około pół miliona ludzi.

Prace nad zmianą ustawy mają toczyć się równolegle do rozmów w sprawie naliczania składki zdrowotnej dla rolników.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama