REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiejszy dostęp do świadczeń zdrowotnych

Ewelina Koryńska

REKLAMA

REKLAMA

Konsekwencją wyroku wydanego przez Trybunał Konstytucyjny w sprawie składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników jest konieczność nowelizacji przepisów o ubezpieczeniach zdrowotnych, które dotyczą dokumentów pozwalających na uzyskanie świadczenia zdrowotnego. Przewidywana nowelizacja zakłada rezygnację z druków RMUA. Zgodnie z przewidywaną nowelizacją u lekarza zamiast druków RMUA, będziemy musieli pokazać tylko dowód osobisty.

W dniu 26 października 2010 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący zasad finansowania z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Trybunał orzekł, iż określone w wyroku przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej są niezgodne z Konstytucją.

REKLAMA

Zobacz: Elektroniczna rewolucja służby zdrowia

REKLAMA

Trybunał uznał, iż rolnicy nie SA grupą jednorodną w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, co nie pozwala na jednolite obciążenie obowiązkiem składek na ubezpieczenie zdrowotne. Cechą różnicującą jest sytuacja ekonomiczna poszczególnych rolników, decydująca o ich zdolności podatkowej.

Kontrolowane przez Trybunał przepisy, służ do realizacji obowiązku państwa w zakresie zapewnienia powszechnej ochrony zdrowia obywateli. Ponieważ przepisy te stanowią tylko element regulacji dotyczącej dysponowania środkami publicznymi, to tylko usunięcie przepisów uznanych za niekonstytucyjne będzie prowadziło do luki w systemie prawa w odniesieniu do finansowania publicznej ochrony zdrowia.

Zobacz: Kiedy mam prawo otrzymać tańszy lek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu umożliwienia ustawodawcy dokonania niezbędnych nowelizacji oraz zapobieżenia powstawaniu luk w prawie Trybunał odroczył utratę mocy niekonstytucyjnego przepisu na okres 15 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

Dowód osobisty zamiast druku RMUA

REKLAMA

Uznany za niekonstytucyjny przepis traci moc obowiązującą z upływem piętnastu miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Wyrok ten stanowi podstawę do dokonania rewolucyjnej zmiany, jaką zamierza przeprowadzić Ministerstwo Zdrowia. Ministerstwo planuje zniesienie obowiązku podczas wizyty u lekarza przedstawiania dowodu, że opłacało się składkę zdrowotną. Świadczenie zdrowotne będzie można uzyskać po okazaniu dowodu osobistego.

Podstawowym celem nowelizacji jest uporządkowanie kwestii uprawnień do świadczeń zdrowotnych. Obecnie ustawa wymienia 36 grup Polaków uprawnionych do Świadczeń zdrowotnych. Po nowelizacji mają zostać trzy grupy.

Pierwszą stanowić mają osoby pracujące, które płacą same składkę lub za pośrednictwem pracodawcy albo ZUS. Drugą grupę stanowić mają rolnicy, trzecia zaś to osoby, za które budżet opłacał będzie składkę za względów socjalnych. Zlikwidowanie druków RMUA zmniejszy formalizm, obniży koszty i sprawi, że dostęp do leczenia uzyska dodatkowo około pół miliona ludzi.

Prace nad zmianą ustawy mają toczyć się równolegle do rozmów w sprawie naliczania składki zdrowotnej dla rolników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA