reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zmiany w ustawie lobbingowej

Zmiany w ustawie lobbingowej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o działalności lobbingowej. Zmiany mają usprawnić politykę legislacyjną rządu oraz proces planowania i realizacji zmian w prawie.

Podstawowa zmiana dotyczy planu prac rządu. Przepis, że Rada Ministrów przygotowuje co najmniej raz na 6 miesięcy program swoich prac legislacyjnych zostanie zastąpiony inną regulacją. Zgodnie z nowym przepisem, Rada Ministrów będzie prowadzić wykaz prac legislacyjnych rządu obejmujący: projekty założeń do projektów ustaw, projekty ustaw i projekty rozporządzeń Rady Ministrów. Oznacza to prowadzenie jednego wykazu prac legislacyjnych przez całą kadencję rządu, dzięki czemu proces legislacyjny będzie realizowany i oceniany w okresie długoterminowym. Objęcie wykazem działań legislacyjnych, znajdujących się w różnej fazie zaawansowania, pozwoli uzyskać wiedzę o kierunku prowadzonej polityki w długim okresie czasu, a także umożliwi wyznaczenie realnych terminów ich realizacji.

Zobacz serwis: Konstytucja RP

Zaproponowano, aby wykaz zawierał w większości takie same informacje, jak obowiązujące programy prac legislacyjnych. Zgodnie z projektem noweli, wykaz prac legislacyjnych Rady Ministrów, tak jak programy prac legislacyjnych, będzie publikowany na stronie BIP Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Założono, że Rada Ministrów lub jej organ pomocniczy będą mogły określić termin planowanego przyjęcia przez rząd projektu dokumentu rządowego, objętego wykazem. Rada Ministrów ma przedstawiać Sejmowi, raz na 6 miesięcy, wykaz projektów ustaw, co do których określono planowany termin ich przyjęcia przez rząd.

Analogicznie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów ma być wprowadzony wykaz prac legislacyjnych: prezesa RM i ministrów, obejmujący rozporządzenia wydawane przez te organy.

Zobacz: Skarga konstytucyjna

Przewidziano także możliwość zgłaszania zainteresowania pracami nad projektem założeń do projektu ustawy. Obecnie istnieje taka możliwość jedynie w odniesieniu do projektów: ustaw i rozporządzeń. Nowa regulacja zapewni – już na początku procesu legislacyjnego – szersze spojrzenie na daną problematykę i możliwość uwzględnienia zgłoszonych rozwiązań w dalszych pracach nad projektem ustawy.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rada Ministrów będzie prowadzić wykaz prac legislacyjnych rządu obejmujący: projekty założeń do projektów ustaw, projekty ustaw i projekty rozporządzeń Rady Ministrów.
Rada Ministrów będzie prowadzić wykaz prac legislacyjnych rządu obejmujący: projekty założeń do projektów ustaw, projekty ustaw i projekty rozporządzeń Rady Ministrów.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama