reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Nowe zasady zakładania żłobków

Nowe zasady zakładania żłobków

Zakładanie żłobków i klubów dziecięcych oraz zatrudnianie dziennych opiekunów będzie należało do zadań własnych gmin. Pomoc finansową otrzymają z rządowego programu „Maluch”.

Gminy czekają na rządowy program dofinansowania nowych miejsc opieki dla małych dzieci. Nawet jeżeli same nie będą tworzyć i prowadzić żłobków ustawa żłobkowa nakłada na nie obowiązki związane z nadzorem i kontrolą nad nimi.

Pozbawione statusu zakładów opieki zdrowotnej żłobki, działające kilka godzin dziennie kluby dziecięce oraz zajmujący się małymi dziećmi w swoim domu dzienni opiekunowie to formy opieki, które już wkrótce będą mogły uruchamiać gminy. Ustawa z 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, która im to umożliwi, czeka jeszcze na podpis prezydenta, a zacznie obowiązywać po miesiącu od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Ponieważ zakładanie żłobków, klubów dziecięcych i zatrudnianie dziennych opiekunów będzie zadaniem własnym gmin, obawiają się one, że nawet po złagodzeniu przepisów trudno im będzie znaleźć środki na ten cel. Jednak rząd, aby je do tego zachęcić, uruchomi program „Maluch” dofinansowujący nowe miejsca opieki. Od otrzymania z niego środków część samorządów uzależnia więc zakładanie żłobków i klubów dziecięcych.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Ustawa żłobkowa nakłada też na gminy obowiązki związane z prowadzeniem rejestru wszystkich działających na jej terenie żłobków i klubów dziecięcych oraz umów podpisanych z dziennymi opiekunami. Do tej pory taki rejestr był prowadzony przez wojewodów. Gmina sama określi wysokość opłaty za wpis do rejestru w drodze uchwały, ale nie będzie to więcej niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatkowo przed jego dokonaniem sprawdzi, czy spełnione są warunki lokalowe i sanitarne wyznaczone w przepisach, i od tego uzależni rozpoczęcie tej działalności.

Ponadto gmina będzie odpowiadać za nadzór i kontrolę nad nowymi formami opieki. Będzie ją sprawował zespół upoważnionych osób, które będą działać według planu nadzoru przyjętego w uchwale radnych. Będą też one przeprowadzać kontrole doraźne, jeżeli w żłobku lub klubie dziecięcym będzie dochodzić do nieprawidłowości.

Pełny tekst: Gminy będą zakładać żłobki

Zobacz również serwis: Gmina

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Pozbawione statusu zakładów opieki zdrowotnej żłobki, działające kilka godzin dziennie kluby dziecięce oraz zajmujący się małymi dziećmi w swoim domu dzienni opiekunowie to formy opieki, które już wkrótce będą mogły uruchamiać gminy.
Pozbawione statusu zakładów opieki zdrowotnej żłobki, działające kilka godzin dziennie kluby dziecięce oraz zajmujący się małymi dziećmi w swoim domu dzienni opiekunowie to formy opieki, które już wkrótce będą mogły uruchamiać gminy.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama