| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zaległy urlop wykorzystamy do końca lipca

Zaległy urlop wykorzystamy do końca lipca

Pracownicy będą mieli czas do końca lipca na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego. To projekt zmian przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki, które jest zdania, że obecny trzymiesięczny okres jest za krótki.

Pracodawcy będą mieć siedem miesięcy na udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego. Obecnie mają na to czas tylko do końca marca.

Pracownicy będą mogli skorzystać z zaległego urlopu w okresie wiosny i lata następnego roku. Tak wynika z projektu założeń do ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz ograniczenia barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki. Przewiduje on, że pracodawca będzie musiał udzielać podwładnym zaległych dni wolnych do 31 lipca następnego roku.

Zdaniem resortu gospodarki obecny, trzymiesięczny okres na skorzystanie z wolnego (do końca marca następnego roku) jest zbyt krótki i prowadzi do zaległości urlopowych w firmach. Udzielenie urlopów w tym terminie dezorganizuje pracę i naraża pracodawców na szkody. Dodatkowo przypada w okresie największej absencji chorobowej, co często powoduje, że udzielenie urlopów do końca marca jest niemożliwe. Propozycje zmian popierają pracodawcy.

Nieudzielanie zaległego wolnego do końca marca następnego roku to obecnie jedno z najczęstszych wykroczeń przeciwko prawom pracownika. Dzieje się tak, mimo że firmie grozi za to grzywna do 30 tys. zł. W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy ujawniła 44 tys. takich przypadków. Po interwencji PIP należny wypoczynek otrzymało 38 tys. osób. Z kontroli przeprowadzanych w ostatnich latach wynika, że nawet 75 proc. pracodawców łamie przepis, który zobowiązuje ich do udzielania pracownikom zaległego wolnego do końca I kwartału następnego roku. Już w ubiegłym roku PIP przedstawiła Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej wniosek o wydłużenie terminu wykorzystania zaległego wolnego do końca sierpnia. Choć PIP otrzymała pozytywną odpowiedź, do tej pory resort nie przygotował propozycji zmiany przepisów.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

W tym roku pracodawcom został już tylko miesiąc na udzielenie wolnego przysługującego za 2010 r. Firma może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy nie wyraża on na to zgody. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2006 r. (I PK 124/2005, M.P.Pr. 2006/3/119). Sędziowie podkreślili, że pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu i nie może odmówić jego wykorzystania, gdy jest udzielony zgodnie z przepisami prawa pracy.

Pełny tekst: Zaległy urlop będziemy mogli wykorzystać do końca lipca?

Zobacz również serwis: Praca

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »