reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Na rowerze bez kasku

Na rowerze bez kasku

Dzieci do 15. roku życia nie będą zobowiązane do używania kasków. Senat odrzucił poprawkę do nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym.

Kierowca, skręcając w prawo, będzie musiał teraz przepuścić rowerzystę jadącego po drodze dla rowerów. Senat przyjął zmianę, która nakazuje kierowcom utrzymanie co najmniej jednometrowego odstępu nie tylko przy wyprzedzaniu roweru, ale także wózka inwalidzkiego. Wprowadzone zmiany oznaczają, że nowelizacja trafi ponownie do prac w Sejmie.

Senatorowie postanowili także, że minister właściwy do spraw transportu wyda rozporządzenie określające warunki techniczne przyczepy rowerowej. Uchwalona pod koniec lutego przez Sejm nowelizacja ustawy przewiduje, że w takiej specjalnej przyczepce ciągniętej przez rower mogą być przewożone dzieci.

Senatorowie nie zgodzili się jednak na propozycję, by możliwa była jazda rowerem obok innego takiego pojazdu w sytuacji, gdy dorosły opiekuje się dzieckiem w wieku do 10. roku życia (prawo pozwala jechać rowerom tylko jeden za drugim – w kolumnie).

Przepisy nowelizacji zawierają wiele przepisów dla rowerzystów, które mają poprawić ich bezpieczeństwo i ułatwić im poruszanie się po mieście. Kierowcy samochodów będą musieli przepuścić rowerzystę, który będzie jechał drogą dla rowerów. Ma to działać tak jak dziś w przypadku pieszych, których kierowcy też muszą przepuścić, gdy przechodzą oni przez drogę, w którą skręca kierowca.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Zgodnie z nowelą kierowca samochodu ustąpi też pierwszeństwa, gdy rowerzysta będzie jechał po specjalnym pasie ruchu dla jednośladów. Nowela przewiduje właśnie możliwość utworzenia takich pasów ruchu dla rowerów.

Zobacz pełny tekst: Na rowerze można jeździć bez kasku

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama