reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Rowerzysta będzie miał więcej praw na drodze

Rowerzysta będzie miał więcej praw na drodze

Rowerzysta będzie mógł pojechać po chodniku w razie złych warunków atmosferycznych. Otrzymają również szereg innych uprawnień, które mają sprawić, że będą bardziej widoczni i bezpieczni na drodze.

Jeżeli na drodze będą panowały złe warunki atmosferyczne (ulewny deszcz, śnieg lub lód na drodze, mgła), rowerzysta będzie mógł wjechać na chodnik.

Obecnie jeżdżenie po chodniku jest możliwe tylko w dwóch przypadkach:
1. gdy osoba opiekuje się dzieckiem do lat 10;
2. gdy chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości i jest on obok drogi , po której samochody mogą jeździć szybciej niż 50 km/h.

Udogodnieniem dla rowerzystów będą również zmiany w infrastrukturze. Na jezdniach powstaną specjalne pasy ruchu dla rowerów.

Co więcej, na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną powstaną śluzy rowerowe. Będą to wyznaczone części jezdni na wlocie skrzyżowania przeznaczone do zatrzymania rowerów w celu zmiany kierunku jazdy lub ustąpienia pierwszeństwa. Rowerzyści będą mogli z nich skorzystać przede wszystkim po to, by zająć lewy pas ruchu przed samochodami.

Kierowcy samochodów skręcający w drogę poprzeczną, będą musieli ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, który jedzie na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów lub innej części drogi. W praktyce oznacza to, że rowerzysta będzie miał pierwszeństwo w zasadzie w każdej sytuacji.

Rowerzyści będą mogli również wyprzedzać samochody z prawej strony, gdy te będą np. wolno poruszać się w korku. Ponadto, będą mogli zająć środkowy pas na rondzie, a nie tak jak dotychczas – tylko prawy.

Kolejnym udogodnieniem będzie możliwość jeżdżenia na rowerach obok siebie, a nie tylko w kolumnie. Oczywiście, nie może to utrudniać poruszania się innym uczestnikom ruchu drogowego ani zagrażać bezpieczeństwu na drodze.

Dziecko będzie mogło być przewożone w specjalnych przyczepkach ciągniętych za rowerem.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza również definicję wózka rowerowego. Jest to pojazd o szerokości powyżej 90 cm, przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy, poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem.

Wózek rowerowy może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250W.

Zobacz serwis: Sprawy karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zamiast w kolumnie, rowerzyści będą mogli jeździć obok siebie.
Zamiast w kolumnie, rowerzyści będą mogli jeździć obok siebie.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama