| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Nowa ustawa refundacyjna niekorzystna dla pacjentów?

Nowa ustawa refundacyjna niekorzystna dla pacjentów?

Zakazane będą promocje, karty rabatowe czy zniżki dla seniorów.

Nowa ustawa refundacyjna jest niekorzystna dla chorych – przestrzegają eksperci i organizacje pacjenckie. Ministerstwo Zdrowia uważa inaczej, ale wyliczeń na to nie daje.

To, ile zapłacimy w aptece za lek refundowany, będzie od nowego roku zależeć od skuteczności urzędników resortu zdrowia, którzy będą z koncernami negocjować ceny. Zakazane będą promocje, karty rabatowe czy zniżki dla seniorów. Przesądza o tym przyjęta właśnie przez parlament ustawa refundacyjna.

Minister zdrowia Ewa Kopacz jest przekonana, że pacjentom to się opłaci. Nie zgadzają się z tym eksperci. Wskazują, że ceny części leków, które nie będą podlegać rabatom, wzrosną, a na dodatek zmniejszą się dopłaty do refundacji przez NFZ.

Obecnie firmy negocjują z MZ urzędowe ceny, za które mogą sprzedawać leki, do których dopłaca państwo. Ale potem, w łańcuchu dystrybucji, udzielają różnych rabatów. W obniżkach specjalizują się zwłaszcza producenci leków oryginalnych i innowacyjnych, którzy wiedzą, że polskich pacjentów na nie nie stać.

Po Nowym Roku szpitale dalej będę kupować leki w przetargach. Ale hurtownie czy apteki żadnych zniżek dla pacjentów już nie wynegocjują.

O sztywne ceny i marże na leki w ostatnich latach zabiegały dwa środowiska, i to niezależnie od siebie: aptekarze oraz polscy producenci leków generycznych. Pierwsi chcieli się pozbyć konkurencji sieciowych aptek z lekami za złotówkę. Drudzy wiedzą, że bez rabatów leki oryginalne, które naśladują, i z którymi konkurują, będzie trudniej sprzedać. Dlatego polskie firmy ostro protestowały przeciw ustawie Kopacz tylko wtedy, gdy groził im 3-procentowy parapodatek od obrotów na refundacji. Twierdziły wtedy, że pacjenci przez ustawę za leki zapłacą o 18 proc. więcej. Gdy zapis bijący w zyski firm skreślono, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego oraz PKPP Lewiatan wydały komunikat, że ustawa to dobre rozwiązanie porządkujące rynek farmaceutyczny. Ale wszytskie pozostałe organizaje i instytucje nadal biją na alarm.

Polska bazuje głównie na lekach odtwórczych. Tylko co czwarte opakowanie to lek oryginalny lub nowoczesny, innowacyjny. Pod względem wydatków leki generyczne, zwykle tańsze, mają ok. 60 – 65 proc. rynku.

Pełny tekst: Ministerstwo Zdrowia: nowe wykazy leków refundowanych

Zobacz również serwis: Leki refundowane

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »