| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Kolej lepiej wykorzysta środki unijne?

Kolej lepiej wykorzysta środki unijne?

Rada Ministrów chce uchwalenia zmian w prawie, która mają zwiększyć tempo absorpcji środków unijnych przy inwestycjach kolejowych. Zmianie ulegną przepisy dotyczące Funduszu Kolejowego.

Nowe przepisy wprowadzone do ustawy mają stworzyć warunki do szybkiej absorpcji środków Unii Europejskiej, w tym przede wszystkim zapewnić inwestycjom kolejowym możliwie największy wskaźnik współfinansowania.

Wielkość środków unijnych przeznaczonych na Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 wynosi ok. 28 mld euro. Część z tych pieniędzy została przeznaczona na rozwój transportu kolejowego. Do końca 2010 r. PKP PLK SA w ramach Programu wydatkowała ok. 0,55 mld zł. Na lata 2011-2014 do wykorzystania pozostało ok. 20,75 mld zł, a w 2015 r. – 0,3 mld zł. Aby umożliwić wykonanie zadań inwestycyjnych w sektorze kolejowym z wykorzystaniem tych środków niezbędne jest znalezienie źródeł, które będą stanowiły nakłady własne na te inwestycje.

Pieniądze te PKP PLK SA może uzyskać z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), zaciągając w tym banku kredyt. Przyjmuje się, że spłata zaciągniętego kredytu mogłaby być dokonana poprzez dysponowanie przez spółkę środkami Funduszu Kolejowego.

Kredyt zaciągnięty przez PKP PLK SA w EBI wyniesie ok. 800 mln euro – 3 200 mln zł. Będzie on uruchamiany w transzach w latach 2011-2015. Aby go uzyskać konieczna jest gwarancja Skarbu Państwa.

Zgodnie z projektem ustawy, zmianie ulegną przepisy dotyczące Funduszu Kolejowego. Projektowane zmiany spowodują powstanie możliwości zwiększenia przez ministra właściwego do spraw transportu środków będących w dyspozycji PKP PLK SA na finansowanie wydatków bieżących spółki, związanych z działalnością polegającą na zarządzaniu infrastrukturą kolejową. Taka regulacja może pozytywnie wpłynąć na zdolność kredytową spółki.

Ponadto zmienione zostaną przepisy ustawy o transporcie kolejowym. Chodzi o zwolnienie z obowiązku opłat prowizyjnych gwarancji i poręczeń udzielanych PKP PLK SA przez Skarb Państwa w związku z zaciąganiem zobowiązań finansowych na prace przygotowawcze oraz zadania inwestycyjne realizowane w ramach Programu Wieloletniego Inwestycji Kolejowych.

Źródło: kprm.gov.pl

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »