| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Rząd chce abolicji dla nielegalnych uchodźców

Rząd chce abolicji dla nielegalnych uchodźców

Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy umożliwiający legalizację pobytu nielegalnym uchodźcom. Projekt ustawy przedłożył minister spraw wewnętrznych i administracji.

Podstawowym wymogiem do uzyskania zezwolenia na zamieszkanie w naszym kraju, na czas oznaczony w trybie abolicji, będzie nieprzerwany pobyt cudzoziemca w Polsce co najmniej od 20 grudnia 2007 r., przy czym pobyt ten powinien być nielegalny w dniu wejścia ustawy życie. W przypadku cudzoziemców, którym odmówiono statusu uchodźcy i orzeczono wydalenie z Polski – wymogiem uzyskania zezwolenia będzie nieprzerwany pobyt w naszym kraju co najmniej od 1 stycznia 2010 r. O wydanie takiego zezwolenia będą mogli również wystąpić cudzoziemcy, wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało postępowanie o nadanie statusu uchodźcy (wszczęte w związku ze złożeniem kolejnego wniosku w tej sprawie).

Zgodnie z nowymi przepisami, zezwolenie na pobyt czasowy w trybie abolicji będzie udzielane na 2 lata (jeden rok okazał się zbyt krótki). W trakcie takiego pobytu cudzoziemiec będzie mógł zatrudnić się bez zezwolenia – na podstawie umowy o pracę. Jednocześnie przewidywane złagodzenie dodatkowych warunków, koniecznych do zalegalizowania pobytu cudzoziemca w tym trybie, będzie polegać na odstąpieniu wobec niego od wymogów dotyczących zamieszkania, możliwości wykonywania pracy i posiadania wystarczających środków utrzymania. Wniosek o udzielenie takiego zezwolenia cudzoziemiec będzie musiał złożyć w ciągu 6 miesięcy od daty obowiązywania ustawy. W proponowanych przepisach wskazano także przypadki cofnięcia zezwolenia i odmowy jego wydania.

Źródło: kprm.gov.pl

Zobacz serwis:  Sprawy urzędowe

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Będzie abolicja dla nielegalnych uchodźców? /Fot. Fotolia
Będzie abolicja dla nielegalnych uchodźców? /Fot. Fotolia

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »