Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w Kodeksie karnym - apel do Prezydenta RP

Zmiany w Kodeksie karnym - apel do Prezydenta RP. / fot. Shutterstock
Zmiany w Kodeksie karnym - apel do Prezydenta RP. / fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w Kodeksie karnym budzą kontrowersje. Partnerzy społeczni zwracają się z apelem do Prezydenta RP o wystąpienie do Sejmu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie nowelizacji.

Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, ZPP, Forum Związków Zawodowych, OPZZ i NSZZ Solidarność wspólnie zaapelowały do Prezydenta RP o wystąpienie do Sejmu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

W dniu 13 czerwca 2019 r. Sejm ostatecznie uchwalił ustawę o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP.

Ustawa zmienia m.in. kodeksową definicję „osoby pełniącej funkcję publiczną" rozszerzając ją na członka zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, prezesa, dyrektora lub jego zastępcę, prokurenta, głównego księgowego lub skarbnika w organizacji krajowej (art. 115 § 19 pkt 4 lit. d kodeksu karnego).

REKLAMA

Pojęcie „organizacji krajowej" jest na tyle nieprecyzyjne, iż zachodzi uzasadniona obawa, że „osobami pełniącymi funkcje publiczne", w rozumieniu kodeksu karnego, staną się osoby zarządzające ogólnopolskimi strukturami związków zawodowych, organizacji pracodawców, stowarzyszeń czy izb gospodarczych. Najbardziej skrajna interpretacja przepisu każe postrzegać jako „osoby pełniące funkcje publiczne" osoby kierujące każdą zorganizowaną strukturą o ogólnopolskim (krajowym) zasięgu.

Zmiana art. 115 pkt 19 pkt 4 lit. d kodeksu karnego stanowi w istocie rozszerzenie penalizacji typów przestępstw, w ramach których ustawodawca posługuje się znamieniem „osoby pełniącej funkcję publiczną". Dotyczy to: przestępstwa sprzedajności pełniącego funkcję publiczną (art. 228 k.k.), przekupstwa w sektorze publicznym (art. 229 k.k.), płatnej protekcji czynnej (art. 230a k.k.) oraz ujawniania lub wykorzystania informacji niejawnych (art. 265 § 3 k.k.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tego typu regulacja rozszerzająca zakres penalizacji jest nieuzasadniona i budzi sprzeciw, ponieważ skutkuje zatarciem granicy pomiędzy sektorem publicznym a pozarządowym.

Ze względu na powyższe apelujemy do Pana Prezydenta o skorzystanie z prerogatyw określonych w art. 122 ust. 5 Konstytucji RP i wystąpienie do Sejmu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pracodawcy RP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  REKLAMA

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  REKLAMA