| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Środki przymusu bezpośredniego do zmiany

Środki przymusu bezpośredniego do zmiany

Przed użyciem broni będzie obowiązek wcześniejszego okrzyku identyfikującego formację np. Policja. Przekazany do konsultacji projekt zakłada także m.in., że nie wolno używać środków przymusu bezpośredniego, z wyjątkiem siły fizycznej w postaci technik obezwładniających, wobec kobiet o widocznej ciąży.

Wobec kobiet o widocznej ciąży oraz osób, których wygląd wskazuje na wiek do 13 lat lub ograniczoną sprawność ruchową nie będzie można również użyć broni palnej. Wyjątkiem będzie tylko sytuacja, w której konieczne będzie odparcie bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie lub zdrowie funkcjonariusza lub innej osoby.

Propozycje zakładają również, że Biuro Ochrony Rządu oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie będą mogły używać, tak jak do tej pory, jako środków przymusu bezpośredniego kaftanów bezpieczeństwa oraz pasów obezwładniających. Natomiast z tzw. paralizatorów mogłyby korzystać m.in. ABW, BOR, Straż Ochrony Kolei, Straż Leśna. W proponowanym projekcie ABW oraz CBA, mogłyby wykorzystywać m.in. (do tej pory tego nie miały) psy służbowe jako środki przymusu bezpośredniego.

Umożliwienie m.in. Straży Ochrony Kolei czy Straży Leśnej korzystania z tzw. paralizatorów jest rozwiązaniem pośrednim, pomiędzy pałką służbową a bronią palną. Ministerstwo odpowiedziało w ten sposób na postulaty niektórych funkcjonariuszy, którzy sygnalizowali brak pośrednich środków przymusu. Wybierając tę propozycję rozwiązania kierowano się zasadą, aby służby zamiast użycia ostatecznych, „twardych” środków przymusu bezpośredniego, w sytuacji zagrożenia życia bądź zdrowia, mogły korzystać z rozwiązania pośredniego.

W projekcie założeń wzięto pod rozwagę uwagi oraz wątpliwości, które pojawiły się przy pierwszym projekcie założeń. Projekt, został przesłany w ramach konsultacji do wszystkich ministerstw, służb, a także do organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka.Po zakończeniu uzgodnień międzyresortowych, MSW planuje dodatkowo spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Wszystkie uwagi zgłoszone w ramach konsultacji będą wnikliwie analizowane. 

Projekt założeń projektu ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej został przygotowany w celu realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. 17 maja br. Trybunał uznał, że kwestia użycia środków przymusu bezpośredniego powinna być uregulowana ustawowo, a nie jak do tej pory na poziomie rozporządzeń.

Źródło: MSW

Polecamy serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »