| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zażalenie nie tylko dla pokrzywdzonego

Zażalenie nie tylko dla pokrzywdzonego

Nowelizacja Kodeksu postępowania karnego przyznaje osobie zawiadamiającej o popełnieniu przestępstwa - która nie posiada statusu pokrzywdzonego - prawo do zaskarżania postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa lub postanowienia o jego umorzeniu.

We wprowadzanej nowelizacji istniejący model postępowania zażaleniowego ulega modyfikacji polegającej na przyznaniu uprawnienia do kwestionowania decyzji o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego (i jego umorzeniu) każdej osobie składającej zawiadomienie o przestępstwie. Aby jednak krąg tych osób nie był nieograniczony, ustawa stanowi, że uprawnione będą tylko te osoby, których prawa zostały naruszone danym przestępstwem. Ograniczenie to ma na celu zapobieżenie nadmiernemu wykorzystywaniu przepisu, który zakreślając zbyt szeroko krąg osób uprawnionych, mógłby wpływać na przeciążenie i zmniejszenie efektywności pracy wymiaru sprawiedliwości.

Zgodne z uchwaloną ustawą prawo złożenia zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa będzie przysługiwało wyłącznie w sprawach o przestępstwa wymienione w katalogu, który został określony we wprowadzanym art. 306 § 1a kodeksu postępowania karnego. Wskazany katalog przestępstw zawiera przede wszystkim takie czyny karalne, których przedmiot ochrony jest abstrakcyjny, w przypadku których często trudno wskazać bezpośrednio pokrzywdzonego. Ma to służyć, ochronie dóbr chronionych prawem, a zarazem uniknięciu sporów między bezpośrednio pokrzywdzonym a osobą składającą zawiadomienie o przestępstwie tylko pośrednio pokrzywdzoną danym przestępstwem.

Źródło: prezydent.pl

Polecamy serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »