reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Gwałt ścigany z urzędu

Gwałt ścigany z urzędu

Uchwalona przez Sejm nowelizacja prawa i postępowania karnego przewiduje ściganie przestępstwa zgwałcenia z urzędu, a nie - tak jak dotychczas - z urzędu. Nowe przepisy przewidują również łagodniejsze dla ofiar procedury przesłuchania.

Sejm uchwalił nowelizację przepisów Kodeksu karnego i procedury karnej. Nowelizacja powstała w wyniku rozpatrzenia trzech projektów o numerach druków 532, 757 i 998.

Ustawa ma na celu wzmocnienie ochrony prawnej ofiar przestępstw seksualnych.

Zgwałcenie i niektóre inne przestępstwa seksualne będą ścigane z urzędu, a nie jak dotychczas na wniosek. Ponadto ofiary tych przestępstw będą co do zasady przesłuchiwane tylko raz, przez sąd w obecności prokuratora, obrońcy oraz pełnomocnika pokrzywdzonego. Nagranie przesłuchania ma być następnie odtwarzanie na rozprawie głównej.

Polecamy serwis: Sprawy karne

Kolejna zmiana dotyczy zaostrzenia zasad przesłuchiwania nieletniej ofiary przestępstwa. Jej przesłuchanie będzie możliwe jedynie wówczas, gdy zeznania będą mogły mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Ustawa zakłada też m.in., by w przesłuchaniu nieletniego pokrzywdzonego mogła wziąć udział wskazana przez niego osoba pełnoletnia.

Nowe przepisy wprowadzą też obowiązek nagrywania przesłuchań świadków i biegłych gdy zachodzi niebezpieczeństwo, że ich ponowne przesłuchanie nie będzie możliwe, a także przesłuchań odbywających się w obecności niepełnego składu sędziowskiego. Projekty wpłynęły do Sejmu 10 maja 2012 r. (nr 532), 25 lipca 2012 r. (nr 757) oraz 23 listopada 2012 r. (nr 998) jako inicjatywa ustawodawcza grupy posłów KP PO (nr 532 i 998) oraz grupy posłów KP SP (nr 757). Pierwsze czytania odbyły się 26 lipca 2012 r. (nr 532), 5 grudnia 2012 r. (nr 757) oraz 23 stycznia 2013 r. (nr 998). Wszystkie projekty trafiły do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, która podjęła uchwałę o ich wspólnym rozpatrzeniu. Drugie czytanie odbyło się 8 maja br. Ustawa przekazana zostanie teraz do Senatu.

Źródło: sejm.gov.pl

Zobacz również: Surowsze kary za gwałt i zabójstwo?

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama