REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2 tygodnie na przesłuchanie ofiar gwałtów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Diana Wawrzusiszyn
2 tygodnie na przesłuchanie ofiar gwałtów /Fot. Fotolia
2 tygodnie na przesłuchanie ofiar gwałtów /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości pozytywnie odpowiedziało na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich. Po zmianie przepisów osoba pokrzywdzona będzie przesłuchana w terminie do 14 dni od daty wpłynięcia wniosku.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich w przypadku przestępstwa zgwałcenia ważne jest, aby ofiarom nie przysparzać dodatkowych cierpień z powodu przedłużającego się i źle zorganizowanego postępowania. Ofiary zgwałcenia powinny być przesłuchane w sądzie raz i to w miarę szybko, bo oczekiwanie w takich sytuacjach jest dodatkową udręką. W rzeczywistości proces ten trwa nawet do 90 dni. RPO zwraca uwagę na nieprawidłowości na tym polu już od początku ubiegłego roku.

REKLAMA

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Nieścisłości w Kodeksie karnym

RPO wyraża zaniepokojenie zdecydowanie zbyt długim okresem od wpłynięcia wniosku do przesłuchania ofiary gwałtu. Kodeks postępowania karnego szczegółowo określa sposób postępowania z osobą pokrzywdzoną.

REKLAMA

Ustawodawca w artykule 185c Kodeksu postępowania karnego szczegółowo określa tryb przesłuchań świadka pokrzywdzonego przestępstwami z artykułów 197-199 Kodeksu karnego, to jest kolejno: zgwałcenia i wymuszenia czynności seksualnej, wykorzystania niepoczytalności lub bezradności oraz seksualnego wykorzystania zależności.

W przypadku wyżej wymienionych przestępstw obowiązuje szczegółowa forma przesłuchań. W świetle artykułu 185c k.p.k. osoba pokrzywdzona zostaje przesłuchana w charakterze świadka w obecności prokuratora, obrońcy oraz pełnomocnika pokrzywdzonego. Takie przesłuchanie odbywa się na posiedzeniu sądu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Intencja prawodawcy była jasna i szczera”- głosi komunikat RPO. Rozwiązanie to stworzono z myślą o osobie pokrzywdzonej mając zapewnić jej odpowiedni komfort, jednak paradoksalnie działa wbrew niej, bo stworzenie wymaganych w przepisach warunków wymaga czasu. Działającego na jej niekorzyść.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Istota problemu

REKLAMA

Problemem jest niewystarczająca komunikacja między sędziami a prokuratorami. Rzecznik wymienia także nieprawidłowości w organizacji pracy sądów oraz nie branie pod uwagę istoty przesłuchań dla ofiary podczas wyznaczania terminu składania zeznań. Według raportu przeprowadzonego przez RPO wynika, że ofiara gwałtu może czekać na przesłuchanie nawet 3 miesiące, co jest obciążające dla jej psychiki. Z tego powodu Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił zainterweniować i wskazać nieprawidłowości.

W przepisach dotychczas obowiązujących nie jest podany termin, w jakim miałoby się odbyć przesłuchanie. Tej kwestii nie określa też Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz. U. 2015 poz. 2316). Zgodnie z § 2 regulaminu sprawy w postępowaniu przygotowawczym, w których przesłuchanie świadka odbywa się przez sąd na podstawie art. 185a-185c k.k. należą do kategorii „pilnych".

Z drugiej jednak strony § 56 ust. 1 regulaminu stanowi, iż sprawy powinny być rozpatrywane według kolejności ich wpływu. Wyjątkiem może być sytuacja gdy, przepisy szczególne określają termin do ich rozpoznania lub zachodzi inna uzasadniona przyczyna zmiany tej kolejności wynikająca najczęściej z organizacji pracy sądu. Wyjątek dotyczy spraw „pilnych", które na terminy rozpraw lub posiedzeń należy kierować poza wskazaną wyżej kolejnością (tj.§ 56 ust. 2). Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje uściślenie tej kwestii.

Zobacz: Postępowanie karne

Odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości

Resort Sprawiedliwości w odpowiedzi na pismo Rzecznika zgodził się z nim, że rozwiązanie problemu wymaga zmian ustawowych. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o podjęciu przez Biuro Legislacyjne pracy nad uściśleniem przepisów, w taki sposób, aby okres przeprowadzenia przesłuchania ofiar gwałtów nie trwał nie dłużej niż 14 dni od daty wpłynięcia wniosku. Wiceminister Marcin Warchoł poinformował, że projekt znajduje się na zaawansowanym etapie prac koncepcyjnych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwód pozasądowy. Opinia RPO do projektu

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwody pozasądowe. Być może tak - jest projekt, a RPO właśnie wydał o nim opinię. Główne założenie jest takie, że ma dojść do stworzenia alternatywnej, szybszej i mniej sformalizowanej ścieżki do rozwiązania małżeństwa, omijającej sale sądowe. Ma to być odpowiedź na potrzeby tych par, które rozstają się w pełnej zgodzie i nie chcą przechodzić przez często długotrwały i stresujący proces sądowy. A wszystko to za sprawą projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (nr UDER24, wersja z 17 czerwca 2025 r.).

Od 1 września przedszkola będą otwarte do 20:00. Pierwsze takie rozwiązanie w Polsce

To dobra wiadomość dla rodziców pracujących na zmiany albo wracających późno z pracy. Od 1 września miejskie przedszkola w Sosnowcu będą czynne aż do godziny 20:00 – zapowiada Damian Żurawski, przewodniczący Komisji Oświaty w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu.

REKLAMA

NFZ zmienia zasady w profilaktyce: Nowoczesne badanie dostępne za darmo dla milionów

Od lipca program profilaktyki raka szyjki macicy finansowany przez NFZ rozszerzono o test molekularny HPV HR i cytologię płynną – badania wcześniej dostępne jedynie prywatnie. Eksperci nazywają to przełomem – testy pozwalają nawet dwukrotnie skuteczniej wykrywać zmiany przedrakowe. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zachęca kobiety do korzystania z bezpłatnej diagnostyki w 2,7 tys. poradni w całej Polsce.

System kaucyjny tuż przed startem. Czego Polska może nauczyć się od Rumunii, Węgier i Irlandii?

Większość Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego – wynika z raportu PIE. To mocny kapitał na początek, ale doświadczenia innych krajów pokazują, że poparcie społeczne to za mało. Polska ma szansę uniknąć ich błędów – pod warunkiem, że wyciągnie wnioski z ich lekcji: centralizacja jak w Rumunii, komunikacja jak na Węgrzech i dane jak w Irlandii.

Karetka dla zwierząt. Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach?

Pytań dotyczących pojazdów uprzywilejowany jest wiele, w szczególności: co to jest pojazd uprzywilejowany? Jak się zachować, gdy jedzie pojazd uprzywilejowany? Jakie służby są uprzywilejowane i jakie są pojazdy uprzywilejowane? Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach? W zakresie tego ostatniego pytania poruszamy ciekawy postulat, który może dotyczyć wielu osób!

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasusa [22 lipca 2025r.]

Posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa rozpocznie się o godz. 10:30.. Na dziś zaplanowano przesłuchanie byłych funkcjonariuszy służb: Krystiana Dobrzyńskiego, Anety Mierzwińskiej i Urszuli Nalaskowskiej. O godz. 12:30 odbędzie się posiedzenie w trybie niejawnym.

REKLAMA

Sejm na żywo: 22 lipca 2025 [Transmisja online]

22 lipca 2025 r. Sejm rozpocznie czterodniowe posiedzenie. W planach prac sejmowych znalazł się m.in. rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący stażu pracy.

Zamiast 100 proc. wynagrodzenia, na konto wpłynie tylko 80 proc. – to skutek zmiany wprowadzanej przez MRPiPS, o którym „głośno” się nie mówi. Ulga dla pracodawców, ale strata dla pracowników

MRPiPS zapowiada gruntowną reformę ubezpieczenia chorobowego – zasiłek chorobowy miałby być wypłacany od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby przez ZUS, w miejsce dotychczasowego wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego przez pracodawcę za pierwszych 33 dni (lub odpowiednio – 14 dni) zwolnienia. Na takim rozwiązaniu – nie wszyscy pracownicy jednak zyskają, a wręcz – dla niektórych, będzie się to wiązać z wymierną stratą w postaci niższego wynagrodzenia. Chyba, że rząd wywiąże się również z obietnicy zwiększenia kwoty zasiłku chorobowego do 100%.

REKLAMA